drzwi drewniane

Jak naprawić drzwi drewniane?

blog | 06.04.2022

Drewno ma niebywały urok. Nie spotkamy dwóch tych samych kawałków drewna, nie ma dwóch tych samych drzwi drewnianych. Są jednak takie momenty, gdy dostrzegamy, że takie drzwi lata swojej świetności mają już za sobą. Jak naprawić drzwi drewniane? Szkoda je wyrzucać ale też niekoniecznie trzeba to robić – sprawdź jaki jest poziom zniszczeń i oceń czy nie są one zaledwie do poddania naprawie. Jak naprawić drzwi by efekt był zadowalający? Czy jest to możliwe do wykonania samemu czy konieczne jest do tej pracy zatrudnienie fachowca? Sprawdźmy.

DRZWI DREWNIANE W AIKON DISTRIBUTION

Naprawianie drzwi drewnianych – przed rozpoczęciem prac

Przygotowanie do naprawy drzwi drewnianych trzeba rozpocząć od dokładnych oględzin skrzydła i ościeżnicy. To niezbędne by ocenić czy nadają się one do naprawy oraz by sprawdzić jakimi środkami zostały wykończone (farby, oleje itd.).

Ważne jest także przygotowanie przestrzeni, gdzie będą odbywały się prace – miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzać hałas, zapylenie i zapach środków chemicznych. Warto by było to miejsce, w którym zapewnimy sobie regularne wietrzenie. Nie można zapomnieć o odkręceniu i wyczyszczeniu elementów przymocowanych do drzwi – klamek, zamków, okuć itd., a także o ewentualnym wyjęciu czy oklejeniu szyb, by nie uległy zniszczeniu.

Naprawa drzwi drewnianych – krok po kroku

Drzwi drewniane zwykle, mimo upływu lat są zachowane w niezłej kondycji, co pozwala na przeprowadzenie naprawy z sukcesem. Do tego należy przygotować odpowiednie narzędzia – tych nie jest szczególnie dużo i nie są one specjalistycznymi sprzętami. Należy zaopatrzyć się w wałek lub pędzel, kuwetę malarską i szlifierkę. Niezbędne będą również papier ścierny i odpowiednia farba. Po takim przygotowaniu można podejść do naprawy drzwi drewnianych, która składa się z następujących etapów.

Przygotowanie do naprawy drzwi drewnianych
Przygotowanie do naprawy drzwi drewnianych

Czyszczenie mechaniczne

Naprawa drzwi drewnianych wymaga przede wszystkim usunięcia powłok malarskich lub lakierniczych. Najczęściej stosowana jest w tym celu opalarka, dzięki której ciepłe powietrze działa na farbę, która staje się łatwiejsza do usunięcia z drewna. Jeszcze ciepłą farbę delikatnie zeskrobuje się za pomocą szpachelki. Drugą metodą jest wykorzystanie do usunięcia farby specjalnych środków chemicznych, które nakłada się pędzlem, a następnie po określonym przez producenta czasie zeskrobuje się zmiękczoną farbę szpachelką.

Kolejno starą powłokę malarską dokładnie usuwa się papierem ściernym, a najłatwiej przy użyciu szlifierki. Należy przy tym używać papieru o gradacji od 120-320 w zależności od stanu skrzydła, grubości powłoki do usunięcia, a także oczekiwanego efektu. Przy okazji wyrównujemy wszelkie ryski i uszkodzenia.

Ostatnim etapem usuwania poprzedniej powłoki malarskiej i przygotowania drzwi do dalszych prac jest zmatowienie powierzchni czyli przeszlifowanie jej drobnym papierem ściernym. Matowanie powierzchni powinno odbyć się wzdłuż słojów, nigdy w poprzek – by wygładzić drewno, pozbyć się wszelkich zadziorów. Kolejno drzwi są odpylane i odtłuszczane.

Uzupełnianie ubytków

Gdy drzwi drewniane całkowicie wyschną można przystąpić do naprawy ewentualnych w nich ubytków, których nie udało się usunąć na etapie szlifowania powierzchni lub powstały na ich skutek. Ubytki uzupełniane powinny być szpachlą dedykowaną do drewna, jest lepsza niż uniwersalna i po zaschnięciu pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych efektów wizualnych.

Malowanie drzwi drewnianych

Gdy zaschnie preparat uzupełniający ubytki można przystąpić do malowania drzwi drewnianych. Odbywa się to za pomocą odpowiednich narzędzi nanosząc cienką i równomierną warstwę odpowiednich środków. Po czym po wyschnięciu farby należy lekko powierzchnię przeszlifować i odpylić i nanieść kolejną warstwę i powtórzyć proces malowania na drugiej stronie skrzydła.

Dokładnie proces malowania drzwi drewnianych opisaliśmy w naszym artykule na blogu:

Jak malować drzwi drewniane?

Naprawianie drewnianych drzwi wejściowych – samemu czy z fachowcem?

Renowacja drzwi drewnianych nie jest szczególnie trudna, ale wymaga staranności, chwili wolnego czasu, kilku akcesoriów i narzędzi. W efekcie tego nie dość, że zaoszczędzone jest sporo pieniędzy, które wydane byłyby na nowe drzwi drewniane to jeszcze poziom satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy dla własnego domu wzrasta bardzo wysoko. Drzwi drewniane naprawione z dokładnością i precyzją wyglądają jak produkt fabrycznie nowy. Można zatrudnić do tego fachowca jeśli nie jest się pewnym swoich możliwości w naprawie – jednak nie jest to szczególnie wymagane.

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej