Wnętrza w stylu loftowym należą w ostatnim czasie do jednych z najbardziej pożądanych aranżacji. Dzieje się tak głównie dlatego, że dawne budynki przemysłowe trafiają w ręce deweloperów i są przekształcane w mieszkania. Z czym wiąże się ten trend? Jak urządzić mieszkanie w lofcie by zachować industrialny klimat, ale z przytulną atmosferą? I co dla nas najważniejsze - jakie okna pasują do loftowych aranżacji?
Skąd się wywodzi styl loftowy?
Styl loftowy jest odmianą stylu nowoczesnego. Jego początki sięgają lat 60-70. XX wieku (chociaż niektóre doniesienia mówią już o latach 50). Wtedy to, na amerykańskim Manhattanie, wnętrza starej fabryki zostały zaadaptowane na potrzeby pracowni artystycznej i galerii. Następnie w innych amerykańskich miastach zaczęto przekształcać budynki z dawnych terenów przemysłowych na lokale użytkowe i mieszkalne. Gdy proces wchłaniania tego typu obiektów przez tkankę wielkomiejską zaczął zachodzić także poza USA, przejęto styl loftowy, jako idealne rozwiązanie łączące zachowanie dziedzictwa przestrzennego i architektonicznego z użytecznością i stylem.
Czym charakteryzuje się styl loftowy?
Styl loftowy - prostota i minimalizm
Cechami rozpoznawczymi stylu loftowego są prostota, minimalizm i nowoczesność. To nurt praktycznie w ogóle pozbawiony dekoracyjności, gdzie funkcja wyraźnie przeważa nad formą. Ten styl idealnie nadaje się zatem do stworzenia nietuzinkowego wystroju pomieszczeń.
Pomieszczenie w stylu loftowym
Styl loftowy - otwarta przestrzeń
Styl loftowy – podobnie jak styl industrialny – uwielbia otwartą przestrzeń. Charakteryzuje się więc przestronnością i brakiem tradycyjnego podziału na pomieszczenia takie jak kuchnia czy salon. Wykorzystuje podobne materiały, takie jak cegła i beton, nie boi się ukazywania elementów konstrukcyjnych budynku i uwielbia duże okna i wysokie sufity. Styl loftowy wyraźnie nawiązuje więc do swojej industrialnej przeszłości, jednak może prezentować się o wiele bardziej przytulnie.
Okna w stylu LOFT - duże przeszklenia
Nowoczesne okna w pomieszczeniach loftowych są znacznie większe niż w klasycznych budynkach. Duże przeszklenia pozwalają świetnie wyeksponować surowe wnętrze, jednocześnie dostarczając dużą ilość światła słonecznego do pomieszczenia. Pakiet szybowy otoczony jest zwykle aluminiową ramą, która doskonale wpisuje się w stylistykę loftowych wnętrz. W tego typu oknach często stosuje się również elementy, nawiązujące do estetyki tradycyjnych, fabrycznych okien stalowych - SZPROSY, dzięki czemu doskonale komponują się one z klimatyczną, otwartą przestrzenią.
Więcej na temat szprosów w oknach loftowych znajdziesz w naszym artykule:
Zobacz naszą ofertę okien aluminiowych:
Okno loftowe ze szprosami
Okna loftowe - właściwości i parametry
Decydując się na odnowienie przemysłowych zabudowań i nadanie im loftowego klimatu, należy przygotować się na wybór odpowiedniej jakości okien. To szczególnie ważne ze względu na sporych rozmiarów otwory okienne, przez które może uciekać mnóstwo ciepła. Dodatkowo, budynki w stylu industrialnym zwykle mieszczą się w głośnej okolicy. Centrum miasta czy bliskość ruchliwych ulic mogą wpływać negatywnie na komfort mieszkania, jeśli nie zapewnia ono odpowiedniej izolacji akustycznej.
Okna loftowe muszą być zatem przystosowane do radzenia sobie z tego typu wyzwaniem wyzwaniem - utrzymanie ciepła w pomieszczeniu oraz komfort akustyczny mieszkańców. Dlatego przy wyborze okien do industrialnych wnętrz należy zwrócić uwagę na parametry takie jak Uw oraz Rw, które określają odpowiednio poziom przenikania ciepła oraz izolację akustyczną. Im wyższy współczynnik Rw, tym lepsza ochrona przed hałasem.* Z kolei współczynnik Uw powinien być jak najniższy, by zapewnić odpowiedni komfort cieplny.
*Standardowe szyby mają współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) na poziomie 30 dB, w przypadku szyb dźwiękoszczelnych najlepiej, jeśli jej wartość wynosi co najmniej 35 dB.
Zobacz naszą ofertę okien o podwyższonej izolacyjności termicznej:
Okna do wnętrz loftowych - kolorystyka
Lofotwy styl charakteryzuje się specyficzną kolorystyką i surową fakturą - dominują w nim szarości, biel lub czerń, nie brakuje tam także czerwonej cegły, stali i mosiądzu.
Dlatego też, w przypadku okien loftowych świetnie sprawdzą się różnego rodzaju odcienie szarości, antracyt oraz czerń. Doskonałym pomysłem jest także wybór aluminiowej ramy w kolorze polerowanej stali szlachetnej, dzięki czemu okna będą wyglądać naturalnie w industrialnym otoczeniu.
Zobacz kolorystykę okien Aikon Distribution:
Okna loftowe w Aikon Distribution
Aikon Distribution posiada szeroką ofertę okien aluminiowych, które idealnie nadają się do stylizacji loftowych. Bogata gama kolorystyczna, szprosy oraz bardzo dobre parametry techniczne to czynniki, które charakteryzują nasze okna. Podejmujemy się także realizacji nietypowych zleceń. Mało tego, lubimy je - są dla nas wyzwaniem.
Mogą Cię także zainteresować: