428adf887730d4faa3d8998166bdf38d.png
c866f283336369be71924c007e5650f4.png
32baa9e1cabaf739dd4096a85911d069.png

Okna narożne

Nowoczesność jest zawsze w modzie. Jednak nowoczesność w architekturze wymaga by rozwiązania technologiczne również były innowacyjne. Jednym z takich rozwiązań są okna narożne – ich popularność np. w nowoczesnych kuchniach nie maleje od kilku dobrych lat. Jakie rodzaje okien narożnych można zakupić? Jakie są ich zalety?

Nowoczesne okna narożne

Nowoczesne okna narożne to jeden z typów okna panoramicznego. Świetnie sprawdzają się w domach na widokowych działkach, czy z zadbanym ogrodem. Dzięki nim w pomieszczeniach pojawia się znacznie więcej światła i czas w nich spędza się przyjemniej. Tego rodzaju okna są specjalnie zaprojektowane już w momencie architektonicznych rysunków. Okna narożne wymagają użycia odpowiednich wzmocnień stropu i konstrukcji nadproża.

Nikogo to nie dziwi, że okna i drzwi w domu powinny być przede wszystkim energooszczędne – bez względu na to, jak bardzo stylowo i nowocześnie wygląda. Technologia zastosowana w oknach narożnych musi więc zapewniać doskonałą izolację termiczną. Dom z oknem narożnym zawsze będzie wyróżniał się spośród klasycznych projektów domowych – zwróćmy uwagę zalety i wady okien narożnych.

Cechy okien narożnych

Okna narożne najchętniej stosowane są w mieszkaniowym budownictwie – jedno i wielorodzinnym. Jakie są cechy okien narożnych?

Więcej światła w pomieszczeniach

Niezaprzeczalnie okna narożne to gwarancja lepszego doświetlenia naturalnym światłem, nawet o 30 %. Światło słońca wpada przez przeszklenia z dwóch stron budynku – pomieszczenia zatem są nie tylko doświetlone lepiej, a także dłużej.

Estetyka budynku

Dzięki oknom narożnym dom wygląda lżej i nowocześniej. Estetyczny wygląd, design to także w efekcie podnosi wartość rynkową domu.

Poprawa samopoczucia

Więcej światła w pomieszczeniach dzięki narożnym oknom wpływa na samopoczucie domowników. Każdy psycholog przyzna nam rację, że naturalne światło ma doskonały wpływ na poprawę nastroju i koncentrację.

Mniejsze rachunki za prąd

Kolejna zaleta, którą zyskujemy dzięki większej ilości naturalnego światła. Dzięki oknom narożnym rzadziej zapalane jest sztuczne oświetlenie – bo promienie słoneczne wpadają do pomieszczeń silniej i dłużej.

Przestrzeń

Okna narożne niewielkim pomieszczeniom nadadzą poczucia większej przestrzeni.

Ekspozycja widoku

Okna narożne, szczególnie te wielkogabarytowe to sposób na uzyskanie efektu braku granicy między wnętrzami, a zewnętrznym światem. Okna narożne jakby „wprowadzają przyrodę” do wnętrz.

Rodzaje okien narożnych – ze słupkiem i bez

Okna narożne dzielone są głównie ze względu na swoją konstrukcję – na dwie grupy. To okna narożne ze słupkiem (profilem narożnym) i okna narożne ze stepem.

Okna narożne ze słupkiem

Okna narożne ze słupkiem posiadają w miejscu łączenia szyb słupek w tym samym kolorze, co rama całej konstrukcji. Szyby łączone są nie tylko pod kątem 90 stopni, ale także 45, 135 i 210. Zwykle choć jedno skrzydło jest otwierane. Gdy profil narożny jest właściwie docieplony to można pokusić się o stwierdzenie, że okno narożne ze słupkiem będą oknami cieplejszymi niż te ze stepem.

Okna narożne ze stepem

Okna narożne ze stepem to spełnienie marzeń minimalistów. Szyby są łączone ze sobą bez wykorzystania narożnego profilu, tylko i wyłącznie pod kątem 90 stopni. Szklane ścianki opierane są na sobie, a miejsce łączenia jest wykańczane silikonem czy ceramiczną emalią. Od wewnątrz o ocieplenie dba sznur dylatacyjny i specjalnie do tego przystosowany klej. Brak narożnego profilu pozwala na to, by cieszyć się widokiem bez ograniczeń – jednak w przypadku tego rozwiązania żadne skrzydło nie jest otwierane.

Koszty okna narożnego

Nie da się jednoznacznie określić kosztów okna narożnego – to dlatego, że wiele czynników wpływa na cenę tego rodzaju okna. Największy wpływ na cenę ma projekt i rodzaj okien. Tak jak w przypadku klasycznych okien te narożne można wykonać w wersji PCV, drewnianej czy aluminium. Koszty generują także parametry okien (m.in. ich izolacja akustyczna i termiczna) wybrane okucia czy ewentualne barwienie profili.

Okno narożne spotykane jest w projektach coraz częściej – bo wiele zalet ma ten rodzaj konstrukcji i wygląda świetnie. Przed inwestycją w okna narożne warto zwrócić uwagę na najważniejsze ich parametry, by konstrukcja spełniła wszystkie wymagania i potrzeby. A potem cieszyć się już tylko efektem swojego wyboru.

Zobacz inne inspiracje

Okna pasywne

Okna pasywne

16.12.2024

Współczesne budownictwo kładzie coraz większy nacisk na energooszczędność i ekologię....

Zobacz więcej
Okna prostokątne

Okna prostokątne

11.12.2023

Okno prostokątne to najpopularniejszy typ okna, który znajduje swoje zastosowanie w wielu...

Zobacz więcej
Okna jednoszybowe

Okna jednoszybowe

29.11.2023

W dzisiejszych czasach, gdy technologia i innowacje przenikają niemal każdy aspekt naszego...

Zobacz więcej
Okna kwadratowe

Okna kwadratowe

13.10.2023

Okna kwadratowe: estetyka i praktyczność w Jednym Okna kwadratowe to wyjątkowe...

Zobacz więcej
Okna skośne

Okna skośne

28.08.2023

Architektura i projektowanie wnętrz stale ewoluują, przynosząc ze sobą nowe pomysły i...

Zobacz więcej