drzwi drewniane

Jak zamontować drzwi drewniane?

blog | 07.04.2022

Tak jak ważne są techniczne parametry drzwi zewnętrznych tak samo ważny jest ich prawidłowy montaż. Poprawny montaż drzwi drewnianych nie pozwala na powstawanie termicznych mostków czy na stratę ciepła. Źle zamontowane drzwi stawiają opór przy zamykaniu czy otwierają się lub zatrzaskują w najmniej oczekiwanych i pożądanych momentach. Jeśli jesteśmy obyci w tego typu pracach, a co najważniejsze ufamy swoim umiejętnościom to możemy samodzielnie zamontować drzwi. Jednak najlepiej zlecić to profesjonalistom, a samemu doglądać prac. Jak przeprowadzić montaż zewnętrznych drzwi drewnianych i jakich unikać błędów w ich trakcie? Sprawdźmy!

Uwaga! Tekst nie jest szczegółową instrukcją montażu, a zarysem prac, które wykonuje się w jego trakcie. Aby poprawnie wykonać montaż należy sięgnąć do instrukcji od producenta.

Sprawdź ofertę drzwi drewnianych Aikon Distribution:

Drzwi drewniane

Kiedy zamontować drzwi drewniane?

Koniec prac wykończeniowych wydaje się najbezpieczniejszym czasem na montaż drzwi. Podczas uciążliwych robót drzwi mogą ulec uszkodzeniom, a nawet kompletnemu zniszczeniu. Nie narażając się na niepotrzebne wydatki i dodatkowe nerwy warto na czas prac zamknąć wejście do domu tańszymi drzwiami, prowizorycznymi, a gdy remont będzie zmierzał ku końcowi wymienić je na docelowy model.

Może Twoje drzwi drewniane wymagają tylko lekkiej renowacji? Przeczytaj nasz artykuł o naprawie drzwi drewnianych:

Jak naprawić drewniane drzwi?

O czym pamiętać przy montażu drewnianych drzwi zewnętrznych?

Montaż potrzebuje przygotowania dlatego zanim prace się rozpoczną należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Potrzebne będą akcesoria do pomiaru tj. poziomica, miarka i kątownik oraz akcesoria pomocne w prawidłowym osadzeniu ościeżnicy czyli plastikowe lub drewniane kliny. Oprócz tych elementów potrzebujemy wkrętów lub dybli do montażu drzwi, wiertarki, śrubokręta, młotka, taśmy malarskiej oraz pianki montażowej niskoprężnej, która uszczelni szpary między ościeżnicą, a murem.

Przed rozpoczęciem montażu drzwi drewnianych należy dokładnie obejrzeć drzwi – czy są kompletne i pozbawione uszkodzeń. Kolejno koniecznie należy zapoznać się z instrukcją producenta – to bardzo często bagatelizowany element prac, a właśnie wykonanie prac niezgodnych z instrukcją to ryzyko utraty gwarancji.

Jak zamontować drewniane drzwi wejściowe? Etapy prac.

Przygotowanie otworu

Otwór, w którym zostaną zamontowane drzwi wejściowe, musi mieć odpowiednie wymiary – zwykle powinien być szerszy od ościeżnicy o ok.20-30 mm i wyższy o ok. 10-15 mm. Jednak szczegółowych wytycznych odnośnie wymaganych wielkości otworu drzwiowego należy szukać na stronach wybranych producentów. Dlaczego? Bo zalecane wymiary mogą się różnić w zależności od ościeżnicy, zawiasów i innych składowych. Warto zakup konkretnych drzwi zaplanować odpowiednio wcześnie – już na etapie wznoszenia ścian – chociażby dlatego by przygotować odpowiedni na nie otwór.

Wymiana wejściowych drzwi drewnianych, zwłaszcza tych niestandardowych wymaga więcej pracy. Rozpoczyna się od demontażu starego skrzydła i zwykle usunięcia ościeżnicy. Następnie należy dopasować otwór do nowych drzwi – powiększyć lub pomniejszyć, co nie raz jest bardzo skomplikowaną operacją. Najlepiej dokonać wymiany po konsultacji z fachowcem, który pomoże oszacować zakres prac i udzieli ścisłych informacji odnośnie wielkości otworu.

Montaż ościeżnicy

Montaż rozpoczyna się od poprawnego ustawienia ościeżnicy w otworze – w odpowiednim miejscu w zależności od tego w ilu warstwowej ścianie jest osadzana.

Osadzenie drzwi wejściowych rozpoczyna się od unieruchomienia ościeżnicy za pomocą klinów. Należy pamiętać o zachowaniu równych odstępów między murem, a ramiakami z dwóch stron, bo ościeżnica swoje miejsce powinna mieć dokładnie w środku. Osadzenie futryny koniecznie musi być wsparte narzędziami pomiaru – kątownikiem i poziomicą. Zachowanie kątów prostych i zachowanie pionów to warunek konieczny w poprawnym montażu.

Gdy wstępnie ustawiona jest ościeżnica można zamontować skrzydło i sprawdzić czy jego działanie jest prawidłowe. Lekkie zamknięcie, uchylenie i pozostanie w pożądanym miejscu – to wyznaczniki trafnego wstępnego ustawienia. W przypadku problemów należy wyregulować ościeżnicę przy użyciu klinów. Gdy wszystko działa jak należy następuje ściągnięcie skrzydła i mocowanie drzwi.

Najpopularniejszym sposobem montażu jest przymocowanie ościeżnicy bezpośrednio do muru za pomocą wkrętów lub dybli. Rozpoczyna się od nawiercenia otworów w ościeżnicy oraz w warstwie muru. Następnie umieszczane są w wywierconych otworach dyble lub wkręty, a te zostają mocno dokręcone. Ilość użytych dybli lub wkrętów należy użyć według zaleceń producenta drzwi, co powinno być zawarte w instrukcji.

Izolacja drewnianych drzwi zewnętrznych

Zamocowaną ościeżnicę należy uszczelnić szparę między murem a futryną za pomocą pianki niskoprężnej. Pianka podwaja swoje rozmiary, dlatego trzeba jej używać rozważnie. Stosując rozpórki do montażu drzwi uchronimy futrynę przed odkształceniami, gdy pianka zacznie pęcznieć. Należy również pamiętać by zabezpieczyć ościeżnice taśmą malarską przed zabrudzeniem. Po upływie około 24 godzin pianka powinna stężeć, wtedy za pomocą nożyka odcina się jej nadmiar, odkleja się taśmę i wyjmuje kliny. Warto zastosować dodatkowe uszczelnienie. Ciepły montaż drzwi zewnętrznych jako jedna z coraz bardziej popularnych metod to izolacja szczeliny między ościeżnicą a ścianą przy pomocy specjalnych taśm i folii – te chronią przed wiatrem, stratami ciepła i wilgocią. Zabezpieczona zostaje także zewnętrzna strona budynku na punkcie ościeżnicy z murem. Ciepły montaż to bardzo skomplikowana metoda, warto zlecić jej wykonanie profesjonaliście.

Warstwa pianki niskoprężnej
Warstwa pianki niskoprężnej między ościeżnicą a murem

Bardzo ważny jest prawidłowy montaż progu, powinien być szczelny i stabilny. Niewłaściwy jego montaż grozi wychłodzeniem i zawilgoceniem domu. Próg montuje się w przygotowanej wcześniej szczelinie w posadzce i zabezpiecza dodatkową warstwą izolacji.

Założenie skrzydła i regulacja zawiasów

Ostatni element osadzania drzwi wejściowych to założenie skrzydła i regulacja zawiasów. W skrzydle montowany jest zamek, szyld i klamka, następnie zawiasy przykręcane są do ościeżnicy (jeśli nie są przytwierdzone fabrycznie) i zawieszane jest skrzydło. Zawiasy regulowane są kluczem imbusowym.

Zostaje już tylko przystąpić do wykończenia. Powierzchnię ościeży wyrównuje się tynkarską zaprawą, gładzią i szpachlą. Wygląd ostateczny zostaje już po stronie klienta i jego pomysłów.

Montaż drzwi drewnianych to kolejno postępujące po sobie etapy i precyzja działania. Nie jest to łatwy rodzaj pracy i najlepiej jest zatrudnić do jej realizacji fachowca. Warto jednak mieć świadomość jak te prace powinny wyglądać, chociażby po to, by doglądać jej w trakcie wykonywania usługi przez profesjonalistę w naszym domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Ile kosztują drewniane drzwi?

Jak pomalować drewniane drzwi?

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej