ciepły dom

5 sposobów na ciepły dom

blog | 14.10.2020

Utrzymanie energii w domu nie musi być trudne, a robienie tego w sposób przyjazny dla środowiska jest możliwe. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci zachować ciepło w domu.

Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła

Współczynnik Uw informuje nas o przenikaniu ciepła zarówno przez szybę, jak i ramę okna. Im niższa wartość, tym okno jest bardziej energooszczędne. A to oznacza dużo mniejsze straty ciepła z wewnątrz pomieszczenia oraz generowanie mniejszych kosztów zużycia energii potrzebnej do wytworzenia tego ciepła.
Na sumę współczynnika przenikania ciepła wchodzą dwa inne współczynniki Ug - współczynnik przenikania ciepła przez szybę oraz Uf - współczynnik przenikania ciepła przez ramę.

Profile okienne, z oferty Aikon Distribution, które posiadają niski współczynnik Uf:


Aliplast Genesis 75 - Uf = 0.84 W/m2*K

Schüco Living - Uf = 0.96 W/m2*K

Aluplast ID 7000 New - Uf = 1 W/m2*K


Schüco LivingSchüco Living

Ciepła ramka


Ciepła ramka to nic innego jak tradycyjna ramka dystansowa, z tym że zrobiona z tworzywa sztucznego lub innego materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie doskonałej izolacji termicznej.

Dzięki zastosowaniu ciepłej ramki, obniżymy możliwość przewodzenia ciepła i zmniejszamy powstawanie zjawiska kondensacji pary wodnej, która powoduje zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu i powstawania grzyba na ścianie oraz gnicia drewnianych elementów we wnętrzu.

Co więcej, ciepła ramka to nie tylko gwarancja mniejszych strat energii, ale wydłużenie trwałości okna.
Na naszym blogu znajdziecie jeszcze więcej informacji:

3 powody, dla których warto zainwestować w ciepłą ramkę

WAŻNE: W Aikon Distribution mamy możliwość zastosowania ciepłej ramki w prawie każdym dostępnym modelu.

Duże przeszklenia od południowej strony

Duże przeszklenia, skierowane na południe dają bardzo dużo naturalnego światła, które doświetla i ogrzewa pomieszczenie. Bardzo często domy energooszczędne zaprojektowane są właśnie w taki sposób, aby przeszklone ściany wychodziły na południową stronę, by móc skorzystać z naturalnego dogrzania pomieszczenia.
Natomiast, aby nie doprowadzić do przegrzania pomieszczenia latem, bardzo dobrym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe, które skonstruowane są z lameli, dzięki którym można regulować ilość wpadającego światła do pomieszczenia.

Duże przeszklenia od południowej strony

Rolety zewnętrzne jako izolacja termiczna

Rolety zewnętrzne cechują się bardzo dobrą i trwałą izolacją termiczną, a to wszystko dzieki “poduszce powietrznej”, która powstaje między oknem, a roletą i sprawia, że w tym miejscu powstaje warstwa powietrza, która tworzy barierę przepływu zimna z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne coraz częściej wybierane są przez klientów, ponieważ oprócz spełnienia funkcji izolacyjnej, zmniejszają hałas pochodzący z zewnątrz czy też ograniczają ilość światła w domu - co sprawdzi się w okresie letnim. Więcej o roletach pisaliśmy na naszym blogu: Rolety zewnętrzne, ochrona czy ozdoba?

Zastosowanie rolet zewnętrznychZastosowanie rolet zewnętrznych

Odpowiednio zamontowane parapety


Prawidłowo zamontowany parapet zabezpiecza wnętrze przed wilgocią, a przede wszystkim przed utratą ciepła z pomieszczenia.
W wyniku źle zamontowanego parapetu może powstać tzw. mostek termiczny (miejscowe obniżenie izolacyjności cieplnej), który negatywnie wpływa na kwestię termiczna pomieszczenia.
Więcej o montażu parapetów przeczytacie we wpisie:

Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna

Dobrze zamontowany parapetDobrze zamontowany parapet

Rada: Aby znaleźć mostki cieplne oraz przeprowadzić ogólną kontrolę izolacji cieplnej budynku, trzeba wykonać zdjęcie termowizyjne. Takie zdjęcie pokazuje termowizyjny rozkład cieplny badanego elementu i może ukazać ewentualne miejsca, przez które ucieka ciepło.

O metodach termoizolujących należy pamiętać  już podczas tworzenia projektu budynku, dzięki temu unikniemy niepotrzebnych poprawek i przeróbek w przyszłości.Zastosowanie powyższych sposobów termoizolacyjnych przyczyni się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie i zapewnienie lepszego komfortu życia.

Zobacz wszystkie wpisy

Kupowanie okien z Polski – krok po kroku

Kupowanie okien z Polski – krok po kroku

blog | 13.07.2021

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi oraz liderem jeśli chodzi o wartość eksportu wśród krajów UE. Czytaj nasz raport: Okna z Polski. Dlaczego warto...

Zobacz wszystkie wpisy
Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Co wybrać?

blog | 08.07.2021

Na przestrzeni lat zauważyć można zmiany w sposobie budowania domów. Niegdyś w celu dobrej izolacji domu stawiano grube mury i małe wnęki okienne. Dzisiaj przy zastosowaniu nowoczesnych...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak działają przesuwne okna typu sash?

Jak działają przesuwne okna typu sash?

blog | 18.05.2021

Skoro trafiłeś na tą stronę, z pewnością już wiesz czym są drewniane, przesuwne okna sash. A czy wiesz, że współczesne okna sash różnią się od tych produkowanych w ubiegłym...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna...

blog | 02.04.2021

Polska stolarka otworowa bije rekordy popularności, a polskie okna od kilkunastu lat uznawane są za dobrą i renomowaną markę i chętnie są wybierane przez mieszkańców całej Europy. Ale...

Zobacz wszystkie wpisy
OKNA SASH - Ameryka w Europie?

OKNA SASH - Ameryka w Europie?

blog | 23.02.2021

Chyba każdy z nas nie jednokrotnie widział w amerykańskich filmach słynne okna, które otwierają się w systemie przesuwanym góra-dół. Wszyscy zastanawiamy się  jakby to było...

Zobacz wszystkie wpisy