6ed3a9e5f659d0561aae779dbaf7e014.png
a81f7977644801869bbe6ded0b9cf348.png
c3cd4cceb5e2c5f557540b0ea51eac04.png

Styl balijski

Styl balijski, zrodzony z inspiracji wyspą Bali, w ostatnich latach szturmem podbija rynek wnętrzarski. Jest to jeden z najbardziej urokliwych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Swobodny, ciepły, egzotyczny. Czym jeszcze charakteryzuje się styl balijski? Jak zaaranżować swój dom lub mieszkanie, aby codziennie czuć się jak na tej zachwycającej wyspie? Sprawdźmy!

Styl balijski - skąd się wywodzi?

Bali to wyspa indonezyjska w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Ze względu na swój niepowtarzalny klimat, urok i krajobraz przyciąga ludzi z całego świata. Kojarzona jest z fascynującą przyrodą, cudownymi plażami, spokojem, szczęściem. Wielu spogląda z zazdrością w stronę tej malowniczej wyspy gdzieś na oceanie. Dobra aura, piękne okoliczności przyrody, fascynująca harmonia wydają się bowiem idealnym sposobem na udane życie. Nic więc dziwnego, że styl bali tak chętnie zapraszany jest do domów i mieszkań.

Styl balijski - doskonałe połączenie egzotyki z naturalnością

Styl balijski charakteryzuje się prostotą, która ujmuje swoim ciepłem i przytulnością. To doskonałe połączenie naturalności z nutą egzotyki, które pozwalają wprowadzić do wnętrza spokój i harmonię. To także styl, który zaciera lub sprytnie ukrywa granice między światem zewnętrznym i wewnętrznym. Aby tak się jednak stało muszą być zachowane pewne zasady tego stylu.

Styl balijski - co go wyróżnia?

Bogactwo roślinności

Wnętrza w stylu balijskim obfitują w rośliny o dużych liściach, takie jak palmy, storczyki, monstery czy zwisające paprocie, które wprowadzają do przestrzeni klimat tropikalnej wyspy.


Wnętrze urządzone w stylu balijskim

Kolory ziemi

We wnętrzach urządzonych w stylu balijskim występuje naturalna kolorystyka wzorowana na barwach ziemi oraz surowych kolorach tkanin.

Jakie kolory pasują do stylu balijskiego?

Najchętniej w balijskich wnętrzach używa się odcieni ciepłej i złamanej bieli. Często wybieranym kolorem są także odcienie brązu. Barwy, które pojawiają się w aranżacjach pod postacią dodatków, np. tekstyliów, roślin czy mis oraz donic to przeważnie kolor zielony, ale też czarno-biały, morelowy czy brzoskwiniowy. Oczywiście popularne są także dodatki w neutralnych beżach.

Naturalne materiały

Materiały wykorzystywane w stylu bali nie mogą być nadmiernie przetworzone i powinny nosić naturalne, surowe walory danego tworzywa. Najczęściej wykorzystywane są zatem drewno, len, rattan, bambus, trzcina czy liście palmowe.



Wnętrze i dodatki w stylu balijskim

Przestrzeń

Styl balijski lubi otwarte przestrzenie, które wprowadzają poczucie wolności i swobody. Otoczenie w stylu bali nie krępuje, ale uwalnia, uspokaja, pozwala złapać oddech.

Meble, dekoracje i dodatki

Meble w stylu balijskim powinny być wykonane z egzotycznego drewna czyli rattanu, teku lub bambusa. Ozdobione delikatnymi detalami i naturalnym wykończeniem. Także ozdoby i dodatki powinny tworzyć harmonijną całość z wnętrzem, a nie je przytłaczać. Świetnie zatem sprawdzą się zwiewne materiały, makramy, słomkowe ozdoby a także ażurowe lampy.

Przeczytaj także:

Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju balijskiego?

Zobacz inne inspiracje

Styl vintage

Styl vintage

23.04.2024

Styl Vintage w Architekturze: Powrót do Uroku Minionych Lat Styl vintage w architekturze to podróż w czasie do epok minionych, które wciąż zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem...

Zobacz więcej
Styl włoski

Styl włoski

18.04.2024

Włoski styl architektoniczny, rozpoznawalny na całym świecie, przenosi nas do malowniczych uliczek i słonecznych pejzaży Italii. Nawet jeśli znajdujemy się tysiące kilometrów od jej...

Zobacz więcej
Styl urban jungle

Styl urban jungle

11.03.2024

Styl urban jungle to jeden z najmłodszych stylów wnętrzarskich. Nawiązuje do dzikiej, egzotycznej przyrody i stanowi namiastkę dżungli w miejskiej rzeczywistości . Jego fanami są...

Zobacz więcej
Styl loftowy

Styl loftowy

22.02.2024

Wnętrza w stylu loftowym należą w ostatnim czasie do jednych z najbardziej pożądanych aranżacji. Dzieje się tak głównie dlatego, że dawne budynki przemysłowe trafiają w ręce...

Zobacz więcej