okno z zielonym widokiem

Bądźmy EKO. Surowce do produkcji okien a ślad węglowy

blog | 13.06.2023

Zmiany klimatyczne, spowodowane czynnikami antropogenicznymi, stanowią obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych na całym świecie. O śladzie węglowym mówi się już praktycznie wszędzie, a media rozpisują się co robić aby ów problem zmniejszyć. My więc przyjrzymy się dzisiaj surowcom do produkcji okien i ich wpływem na środowisko.

Co to jest ślad węglowy?

Rządy, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele przemysłu i biznesu podejmują inicjatywy zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Monitorują, weryfikują i prognozują skutki zmian klimatu. W skutek tych działań powstało narzędzie, które określać będzie wpływ danego produktu na środowisko, a jest nim idea śladu węglowego.

Mianem “śladu węglowego” określa się całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest więc rodzajem śladu ekologicznego.

Ślad węglowy produktu (a taki nas w tym przypadku interesuje) obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem. Przejrzysta inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych pozwala określić indywidualny wpływ produktu na klimat.

Surowce do produkcji okien a ślad węglowy

“Zielone rozwiązania” - okna drewniane i aluminiowe

Okna aluminiowe

W przypadku stolarki otworowej, która ma być jak najbardziej przyjazna środowisku najważniejszy jest wybór materiału. Zastanawiając się nad odpowiednim rozwiązaniem, często bierzemy pod uwagę tylko producentów wyrobów z drewna. A to błąd, bowiem aluminium jest tak samo „zielonym” materiałem jak drewno i co ważne znacząco pozwala podnieść standard energetyczny budynku. Stolarka okiennego z tego materiału minimalizuje straty ciepła budynku - oprócz korzyści finansowych, przyczynia się także do dbania o środowisko naturalne.

Ponadto aluminium to materiał, który  w całości można poddać recyklingowi i przetworzyć na nową generację produktów. W cyklu użytkowania, aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego unikalne właściwości w żaden sposób nie ulegają zmianie.

Zobacz naszą ofertę okien aluminiowych:

OKNA ALIPLAST


Drzwi aluminiowe autorstwa Aikon Distribution

Okna drewniane

Drewno to surowiec w pełni naturalny, a więc i ekologiczny. Podlega recyklingowi, jest w pełni biodegradowalny, jego obróbka jest bezpieczna, a lakiery i farby wykorzystywane do malowania drewna nie są groźne dla środowiska.

Ponadto producenci dbają o to, aby drewno, które wykorzystują do produkcji okien pochodziło z kontrolowanej produkcji leśnej, która minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, omija lasy chronione i nie szkodzi ani ludziom ani zwierzętom.

Co więcej, odpowiednie przetwarzanie i prasowanie drewna sprawia, że jego marnowanie jest drastycznie minimalizowane. Wysoka trwałość to z kolei brak konieczności wymiany okien przez długie lata.

Pozyskiwanie drewna do produkcji okien wiąże się z wycinką drzew – fakt ten może niepokoić osoby, którym bardzo bliskie są kwestie ekologii. Warto wiedzieć jednak, że okna drewniane mogą mieć pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Jak to możliwe? Jedną z najważniejszych funkcji drzew jest pochłanianie dwutlenku węgla. Szacuje się, że jedno drzewo pochłania rocznie nawet 7 kilogramów CO2, jednak liczba ta może znacząco różnić się w przypadku drzew starych i młodych (w fazie wzrostu). Wiekowe rośliny tracą zdolność do pochłaniania dużej ilości szkodliwych gazów i wykazują się znacznie mniejszą efektywnością w tym zakresie. Wycinka takich drzew i posadzenie w ich miejsce kilku nowych może być zjawiskiem korzystnym z punktu widzenia ekologii – drzewa w fazie wzrostu pochłaniają dużo większą ilość dwutlenku węgla, niż stare okazy.

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:

OKNA DREWNIANE

Drewno jako surowiec o ujemnym śladzie węglowym?

Emisja, do jakiej dochodzi w procesie obróbki i transportu drewna zwykle jest mniejsza, niż ilość CO2, jaką drzewo przyjęło, zanim zostało ścięte. Z tego powodu drewno określa się czasem materiałem budowlanym o ujemnym śladzie węglowym.


Okna drewniane autorstwa Aikon Distribution

Okna PCV a ślad węglowy

Nowoczesne okna PVC nie emitują szkodliwych substancji ani nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka, ani na środowisko. Co prawda materiały, z których wykonywane są ramy, trudniej poddać utylizacji niż drewno, ale zamiast tego poddawane są recyklingowi – mogą więc zostać wykorzystane nawet kilkakrotnie. Powtórne używanie materiałów zmniejsza ilość produkowanych śmieci oraz obniża koszty (także energetyczne) produkcji nowych produktów.

Polscy producenci okien dbają o środowisko

Proces twórczy każdego typu okien pochłania wodę, energię elektryczną oraz cieplną, a także co oczywiste, emituje CO2 do atmosfery. To jest nieuniknione. Polscy producenci okien i drzwi dbają jednak o to, by po tej produkcji pozostawić o wiele mniejszy ślad węglowy. W tym celu stosują między innymi energię z paneli słonecznych. Wykorzystując fotowoltaikę, oszczędzają duże ilości prądu, dzięki czemu zmniejszają wspomniany ślad węglowy i emitują o wiele mniej gazów cieplarnianych do atmosfery. Niską emisyjność udaje im się również osiągnąć dzięki zastosowaniu nowoczesnego parku maszynowego w procesie wytwórczym oraz dużej zawartości surowców wtórnych, czyli recyklingowi. Ponadto polscy producenci okien wykorzystują również bardziej ekologiczne opakowania - starają się aby nadawały się do recyklingu i nie zawierały tworzyw sztucznych, a przy tym zapewniały doskonałą ochronę.

Podsumowując

W dobie świadomego podejścia do budownictwa przy doborze stolarki okienno - drzwiowej powinniśmy kierować się również aspektami ekologicznymi. Rozwój technologii pozwala producentom produkować okna z surowców, które łatwo się przetwarza, które podlegają recyklingowi, które nie są szkodliwe za co podziękuje nam nie tylko planeta, ale i następne pokolenia.

Nowoczesne ekologiczne okna mają także za zadanie zapewniać maksymalną termoizolację obiektu i troszczyć się o komfort termiczny mieszkańców. Skrojona na miarę stolarka i jej komponenty zatrzymują ciepło wewnątrz, przez co dom staje się samowystarczalny pod względem ogrzewania i zapotrzebowania na energię. Tym samym oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na pokrycie rachunków i emitujemy do atmosfery dużo mniej gazów cieplarnianych.

Przeczytaj także:

Bądźmy EKO. Trend budownictwa zrównoważonego w branży okiennej

Zobacz wszystkie wpisy

Okno z klamką historyczną

Okno z klamką historyczną

blog | 23.08.2024

Klamki do okien to jeden z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wyglądu swojego wnętrza. Jeżeli ma być ono charakterystyczne, posiadać wyrazisty styl - warto...

Zobacz więcej
Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

blog | 06.08.2024

Zeroemisyjność budynków w Unii Europejskiej jest kluczowym elementem strategii UE w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięciem celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie....

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej