okna i drzwi na magazynie

Co się działo w pierwszym półroczu na rynku stolarki otworowej - analiza

blog | 15.07.2022

Na początku 2022 roku wiele z nas spodziewało się, że świat powróci do względnej normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Bardzo szybko okazało się jednak, że będzie zupełnie inaczej. Dzisiaj stajemy przed jeszcze trudniejszą rzeczywistością i bardziej namacalnym zagrożeniem niż pandemia. Wojna w Ukrainie i jej skutki stają się bowiem głównym wyznacznikiem zmian, z którymi przychodzi się nam aktualnie zmierzyć.

Dla każdego chyba jest jasne, że wyzwania, z którymi się borykamy już od ponad dwóch lat to dostępność materiałów, zerwane łańcuchy dostaw oraz rosnące ceny surowców, a także ogromny wzrost kosztów związanych z energią. To wszystko pokazuje, że zakładane plany na początku 2022 roku podlegają bardzo dużej weryfikacji.

Polscy producenci okien i drzwi już niejednokrotnie pokazali jednak, że nawet w sytuacji trudnej oraz nieprzewidywalnej potrafimy sobie radzić. I tak jest i tym razem.

Dobre półrocze dla polskich okien i drzwi

Rekordowe wyniki eksportu stolarki

Początek 2022 roku przyniósł rekordowe wyniki eksportu polskiej stolarki. Według najnowszych dostępnych danych* jego wartość w I kwartale wyniosła ok 867 mln euro, czyli o 34% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Część tego wzrostu wynika z bardzo znaczącej zmiany cen, mimo tego są to i tak bardzo dobre, zaskakujące wręcz wyniki.

Warto także nadmienić, że od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej eksport produktów stolarki budowlanej wzrósł prawie 10 - krotnie.

Najważniejszymi rynkami zbytu dla stolarki budowlanej z Polski są państwa UE, a także Wielka Brytania i USA. Największym unijnym nabywcą są Niemcy, które w 2021 r. kupiły 35% okien i drzwi z tworzyw sztucznych, ponad 25% drzwi i okien z drewna i aluminium. Bardzo ważnymi odbiorcami są także Francja, Włochy, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja.


Okna aluminiowe w domu prywatnym

Polska światowym liderem eksportu stolarki? To możliwe!

Do tej pory to Chiny były liderem w globalnym eksporcie stolarki. Jednak jak pokazują najnowsze dane* to się może w najbliższym czasie zmienić. Jest jeden warunek, polscy producenci muszą utrzymać zbliżoną dynamikę zagranicznej sprzedaży. Jeżeli to się uda to na koniec tego sezonu Polska może otrzymać żółtą koszulkę lidera eksportu światowej stolarki.

Polska światowym liderem eksportu stolarki z PCV oraz okien drewnianych

Do tej pory Polska była liderem w eksporcie stolarki drewnianej i PCV, ale teraz może królować niezależnie od materiału z jakiego wykonane są okna i drzwi. Przewaga Chin w sprzedaży zagranicznej jest już bowiem praktycznie minimalna.

Polski eksport stolarki w 2021 roku osiągnął wartość 3,53 mld dolarów. Był to wzrost, który wyniósł 30,5 % w porównaniu z rokiem 2020. W tym czasie Państwo Środka osiągnęło sprzedaż zagraniczną stolarki o wartości 3,66 mld dolarów, a  dynamika wzrostu wyniosła 19,3 %.

Co wynika z tych danych? A to, że już tylko 3,7 procent dzieli Polskę od Chin w wyścigu o tytuł globalnej potęgi eksportu stolarki! Udział Polski w światowym eksporcie stolarki wynosi już 17,6 %! W przypadku okien i drzwi z PCV udział ten jest znacznie większy i jest bliski 40 procent. W oknach drewnianych z kolei już niemal co trzecie eksportowane okno pochodzi z Polski.

Przeczytaj:

Kupowanie okien w Polsce się opłaca

I i II kwartał 2022 roku w Aikon Distribution

Okna PCV i okna aluminiowe

Od wielu lat najlepiej sprzedającymi się produktami w Aikon Distribution są okna PCV. Tak jest i w tym roku. Aluplast Ideal 4000 (Francja, Włochy), Salamander 82 czy Schuco Living (Niemcy) to profile, które nasi klienci wybierają najczęściej.

Tendencje sprzedażowe zaobserwowane w Aikon Distribution pokrywają się także z wynikami krajowymi. W pierwszym półroczu 2022 na większości naszych rynków bardzo dobrze sprzedawały się produkty aluminiowe. Głównie profile Imperial czyli ciepłe okna, co nie powinno być zaskoczeniem. Wspominaliśmy już bowiem, że w 2022 roku trendem będą okna energooszczędne do domów pasywnych.

Więcej o tym w naszym artykule:

Co nas czeka w 2022 roku na rynku stolarki okiennej?

Zobacz także naszą ofertę okien PCV oraz aluminiowych:

OKNA PCV

OKNA ALUMINIUM

Duże przeszklenia

Przeszklenia XXL to trend, który się coraz bardziej umacnia. Projekty domów są coraz bardziej wyszukane. Inwestorzy śmiało decydują się na duże przeszklenia, które nadają inwestycjom luksusowego charakteru i optycznie powiększą pomieszczenia, doskonale doświetlając wnętrza. Obecnie stawiamy na prostotę zarówno w kształtach okien, jak i profili. Najczęściej wybieramy profile kanciaste, idąc w stronę minimalistycznych aluminiowych ram – płaskich, niewielkich, z możliwie niskimi złożeniami, umożliwiającymi dopływ jak największej ilości światła.
Duże drzwi prowadzące na taras, w których jest możliwość całkowitego zlicowania progu, również zdecydowanie częściej są wybierane przez inwestorów.


Modne w 2022 roku przeszklenia XXL

Rolety zewnętrzne

Nasi klienci coraz częściej decydują się na zakup okien wraz z roletami zewnętrznymi. Jest to wygodne rozwiązanie no i jak wiadomo kompleksowość się opłaca. Wybór rozwiązań od jednego dystrybutora pozwala zaoszczędzić czas, a także gwarantuje pełną spójność, zarówno stylistyczną, jak i technologiczną wybranych produktów. Kompleksowe, dobrze przemyślane zakupy to również gwarancja spokoju na wiele lat. Dodatkowo integralność kolorów, kształtów i faktur gwarantuje harmonię aranżacji.

Zobacz naszą ofertę rolet zewnętrznych:

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Smart Home

W tym roku jeszcze chętniej korzystamy także z automatyki okiennej, będącej częścią systemu inteligentnego domu. Dzięki automatyzacji opartej na możliwości sterowania urządzeniami za pomocą smartfona możemy dostosować dom do indywidualnych potrzeb i trybu życia.

Przeczytaj więcej:

Inteligentny dom - system kontroli

Nie możemy zapomnieć o ekologii

W 2022 roku nadal jednym z ważniejszych obszarów działań producentów i dystrybutorów jest wdrażanie założeń polityki klimatyczno-energetycznej UE.

W dobie kryzysu surowcowego i energetycznego oraz zmian klimatycznych, które w konsekwencji prowadzą do coraz częściej występujących bardzo intensywnych zjawisk atmosferycznych, inwestorzy poszukują rozwiązań energooszczędnych, bezpiecznych i trwałych. Odpowiedzią na to są systemy zapewniające wysoką izolacyjność termiczną, charakteryzujące się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne oraz zapewniające długotrwałe użytkowanie.

Przeczytaj także:

Jesteśmy eko!

Podsumowując

Pierwsze półrocze 2022 roku nie było łatwe dla branży okienno - drzwiowej. Jednak Polska wybrnęła z niego obronną ręką i śmiało może zaliczyć ten okres do udanych. My osobiście także klasyfikujemy ten czas jako bardzo pracochłonny i zdecydowanie satysfakcjonujący. Z ciekawością patrzymy w przyszłość i czekamy co przyniesie nam dalsza część roku.

*Źródło: Główny Urząd Statystyczny
** Polski Instytut Ekonomiczny

Zobacz wszystkie wpisy

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

blog | 13.12.2024

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, zaczynamy myśleć o tym, jak zatrzymać ciepło w...

Zobacz więcej
Które okucia okienne są najlepsze?

Które okucia okienne są najlepsze?

blog | 25.11.2024

Podczas zakupu okien skupiamy się na właściwościach samego okna, na parametrach...

Zobacz więcej
Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej