czujnik otwierania drzwi

Czujniki w drzwiach i oknach - inteligentne systemy sterowania

blog | 17.08.2022

Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest bardzo istotne. Każdy z nas chce czuć spokój w tak zwanych swoich czterech kątach i wierzyć, że nic złego nam nie grozi. Wierzymy, że przykre zdarzenia nas nie spotkają i na pewno unikniemy nieszczęścia. Mówiąc przykre zdarzenia mamy na myśli włamania i kradzieże, które niestety wcale nie są rzadkością. Jak ich uniknąć? 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników, za pomocą których można podnieść poziom bezpieczeństwa domu czy mieszkania. Jednym z najpopularniejszych akcesoriów, które może ustrzec nas przed wieloma zagrożeniami, jest czujnik otwarcia drzwi i okien. Jak działa takie urządzenie i dlaczego warto zainstalować je w swoim domu?

Czujniki otwarcia drzwi - zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Czujnik otwarcia drzwi pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w przypadku, kiedy w mieszkaniu nie ma żadnych domowników lub kiedy po prostu nie chcemy, aby ktoś wchodził do budynku. Tego typu urządzenie często jest połączone z systemem alarmowym, który oprócz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej wysyła właściwe powiadomienia na telefon.

Rodzaje czujników otwarcia drzwi

Czujniki ruchu pasywnej podczerwieni

Działają na zasadzie wykrywania zmian w natężeniu promieniowania podczerwonego, które jest emitowane przez ludzi, zwierzęta oraz wszystkie przedmioty. W pomieszczeniu, w którym jest zamontowany taki czujnik, wszelkie zmiany w postaci ruchu i upadku przedmiotów są skrupulatnie odnotowywane. Mamy więc pewność, że nikt ani nic nie przedostanie się do środka niezauważone. Co ważne, taki czujnik możemy połączyć także z systemem alarmowym.

Klasyczne czujniki otwarcia (kontaktrony)

Podstawowe czujniki otwarcia zbudowane są z dwóch elementów: kontaktronu i magnesu. Dopóki kontaktron znajduje się w polu magnetycznym, styki w nim są zwarte, a wbudowany alarm nie zostanie uruchomiony. W przypadku, gdy drzwi zostaną otwarte, magnes zostaje odsunięty od kontaktronu i zostaje włączony alarm, zazwyczaj dźwiękowy lub świetlny, informujący o ruchu.

Czujniki mikrofalowe

Działają na podobnej zasadzie, co radary. Kontaktron do drzwi emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od ścian i przedmiotów i wracają do czujnika. W ten sposób są w stanie wykrywać wszelki ruch, ponadto są bardziej czułe w stosunku do czujników otwarcia drzwi innego rodzaju.

Zobacz naszą ofertę drzwi:

DRZWI PCV

Przeczytaj także:

Jak zabezpieczyć okna i drzwi przed dziećmi?

Drzwi antywłamaniowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć


Czujnik otwarcia drzwi

Czujnik otwarcia okna - bezpieczeństwo i oszczędność

Jak pokazują statystyki, do włamań i kradzieży najczęściej dochodzi przez okna i drzwi balkonowe. Do najsłabiej zabezpieczonych elementów budynku należą okna fasadowe, okna na parterze i okna dachowe. Właśnie tą drogą nieproszeni goście dostają się do naszych domów i mieszkań. Włamywacze rzadko po prostu wybijają szyby. Znacznie częściej są w stanie otworzyć skrzydło okna forsując okucia. Do takich zdarzeń dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, gdy zapada zmrok. Aby utrudnić sforsowanie okien potencjalnym złodziejom warto zastosować szereg zabezpieczeń. Systemy antywłamaniowe i specjalny pakiet szybowy, a także czujniki otwarcia. Zadaniem tego ostatniego jest wykrywanie i wskazywanie otwarcia okna. To niewielkie, dyskretne urządzenie pomagające kontrolować czy okna zostały zamknięte po wyjściu z domu. Sensor otwarcia okna jest w stanie wykryć każde nieautoryzowane otwarcie skrzydła okiennego. Dodatkowo czujnik można podłączyć do zintegrowanego systemu automatyki domowej. Pozwala to wykorzystywać go nie tylko jako zabezpieczenie antywłamaniowe, lecz także jako element inteligentnego domu.

Zobacz naszą ofertę okien:

OKNA PCV

Przeczytaj także:

Bezpieczny dom na wakacje. Okna antywłamaniowe


Czujnik otwarcia okna

Czujniki otwarcia drzwi i okien - inteligentne systemy sterowania

Inteligentne systemy sterowania bardzo często ułatwiają nam pracę i codzienne życie. Możliwość automatyzacji czujników, powiadomienia o wykrytym ruchu czy sterowanie całym systemem z poziomu smartfona jest więc niesamowicie wygodne. Jednak oprócz standardowych zastosowań część urządzeń, takich jak inteligentne czujniki do drzwi i okien, możemy wykorzystać także do innych celów. Jakich?

Za pomocą czujników monitorujących otwarcie drzwi lub okien można w łatwy sposób sprawdzać stan swojego mieszkania, co nie tylko pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, ale także komfort i oszczędności. Integrując kilka elementów ze sobą można ustawić zautomatyzowanie działania światła i ogrzewania tuż po wejściu do pokoju, gdy tylko czujnik wykryje otwarte drzwi. Posiadając kilka takich czujników możemy niemalże zapomnieć o korzystaniu z włączników światła. Czujniki otwierania drzwi same wykrywają w którym pomieszczeniu akurat jesteśmy i to w nim uruchomią światło, jednocześnie gasząc je w innych pomieszczeniach, gdy nie ma w nich żadnego ruchu. Jeżeli zaś dodać do tego możliwość automatycznego sterowania natężeniem oświetlenia zależnie od ilości słońca wpadającego przez okno, to możemy w prosty sposób stworzyć sobie w domu inteligentny system oświetlenia. Tego typu czujnik poinformuje również o pozostawieniu otwartego okna lub drzwi balkonowych w momencie opuszczania domu lub gdy zacznie padać deszcz. Najbardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają także na prowadzenie statystyk czy podłączenie przydatnych funkcji na przykład zliczania ilości osób, które weszły danego dnia do domu.

Jak widać, tego rodzaju urządzenia mogą nam służyć nie tylko jako czujnik otwarcia drzwi z powiadomieniem dźwiękowym czy świetlnym, bądź prosty alarm do drzwi. Mogą posłużyć jako część większego systemu, popularnie nazywanego inteligentnym domem.

Więcej o inteligentnym domu przeczytasz tutaj:

Smart Home - wygodny, komfortowy i bezpieczny

Czujniki okien i drzwi - przede wszystkim bezpieczeństwo

Najpopularniejszym rozwiązaniem dotyczącym czujników ruchu na drzwi i okna pozostaje jednak funkcja alarmu otwarcia. Jeżeli korzystamy z systemu inteligentnego domu, to odpowiednio umieszczone czujniki spokojnie mogą służyć jako dodatkowe zabezpieczenie naszego lokum. Czujnik otwierania działający jako alarm może wysyłać powiadomienie o otworzeniu drzwi o nietypowej porze lub przez obcą osobę, albo od razu powiadomić odpowiednie służby o włamaniu.

Gdy nie chcemy od razu integrować czujników w system inteligentnego domu, ale chcielibyśmy otrzymywać informację na telefon o otwarciu okna lub drzwi, wystarczy czujnik z powiadomieniem sms.

Przeczytaj także:

Jak sprawić by dom był bezpiecznym miejscem?

Zobacz wszystkie wpisy

Okno z klamką historyczną

Okno z klamką historyczną

blog | 23.08.2024

Klamki do okien to jeden z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wyglądu swojego wnętrza. Jeżeli ma być ono charakterystyczne, posiadać wyrazisty styl - warto...

Zobacz więcej
Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

blog | 06.08.2024

Zeroemisyjność budynków w Unii Europejskiej jest kluczowym elementem strategii UE w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięciem celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie....

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej