drzwi PCV i drzwi aluminiowe

Czy drzwi aluminiowe są lepsze niż PCV?

blog | 10.05.2022

Wybór drzwi powinien być podyktowany przede wszystkim miejscem ich montażu. Od tego będą także zależeć ich cechy, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku drzwi zewnętrznych ważne będą wytrzymałość, termoizolacyjność, dźwiękoszczelność oraz bezpieczeństwo i estetyka wykonania. Na jakie drzwi postawić - aluminiowe czy PCV? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Czym kierować się przy ich wyborze?  Postaramy się przybliżyć, czym charakteryzują się oba materiały, co na pewno pomoże w podjęciu decyzji.

Czy drzwi aluminiowe są lepsze niż PCV?

Zalety drzwi aluminiowych

Drzwi aluminiowe przede wszystkim łączą trwałość i wytrzymałość ze stosunkowo niewielką masą. Nie ulegają odkształceniom i nie krzywią się. Mają także doskonałe parametry wytrzymałościowe i są uznawane za skuteczną barierę antywłamaniową. Drzwi aluminiowe to też dobra przeszkoda dla chłodu i hałasu przenikającego do wnętrza.  Technologie wykorzystywane do wykonania drzwi aluminiowych pozwalają uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Niektóre z nich umożliwiają uzyskanie parametrów pozwalających z powodzeniem wykorzystać je w budownictwie pasywnym. 

Oceniając drzwi aluminiowe, nie powinniśmy także zapomnieć o ich walorach estetycznych. Doceniany jest ich nowoczesny wygląd oraz możliwość stworzenia naprawdę oryginalnych rozwiązań. Dla miłośników bardziej tradycyjnych materiałów istnieje również możliwość użycia technologii termodruku, który upodobni drzwi do tych wykonanych z drewna. Drzwi aluminiowe można pomalować na rozmaite kolory, dzięki procesowi malowania proszkowego oraz tzw. anodowania, uzyskując efekt oryginalny i niespotykany w innych rodzajach stolarki. 

Zobacz naszą ofertę drzwi aluminiowych:

DRZWI ALUMINIOWEAluminiowe drzwi zewnętrzne

Drzwi aluminiowe mają stosunkowo niewiele wad. Niektórzy jako ich minus wskazują podatność aluminium na zarysowania oraz inne drobne uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne aluminiowe drzwi wejściowe w znacznym stopniu rozwiązują jednak ten problem, ponieważ produkowane są z wysokiej jakości aluminium, na którym ślady użytkowania i niewielkie uszkodzenia są właściwie niewidoczne. 

Po drugie drzwi z aluminium mogą być nieco droższe niż stolarka z PCV. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ich trwałość, to zauważymy, że inwestycja w droższe drzwi z czasem powinna się zwrócić. 

Drzwi aluminiowe czy drzwi PCV?

Zalety drzwi PCV

Drzwi PCV, choć mniej znane niż okna, również są często wybierane przez właścicieli mieszkań oraz domów. Powodem są liczne zalety tego tworzywa, dzięki którym produkty z niego wykonane charakteryzują się cenionymi przez nabywców cechami.

Wśród zalet drzwi PCV warto wymienić:

  1.  niską cenę w porównaniu z drzwiami drewnianymi czy aluminiowymi,
  2. bardzo dobre parametry termoizolacyjne,
  3. bardzo dobre właściwości dźwiękoszczelne,
  4. trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne,
  5. łatwość utrzymania w czystości (mimo tego, że przyciągają drobinki kurzu, do ich umycia wystarczy woda i zwykłe środki czyszczące),
  6. brak potrzeby wykonywania specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Zobacz naszą ofertę drzwi PCV:

DRZWI ALUPLAST


Drzwi zewnętrzne PCV

Tak jak wspominaliśmy, drzwi PCV są obecnie coraz częściej kupowane. Nie bez powodu. W przypadku standardowego zastosowania w domach jednorodzinnych nie mają wad, które mogłyby je dyskwalifikować. Można się jednak spotkać z opiniami, że drzwi PCV mogą się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury szczególnie jeśli są oklejone ciemnymi kolorami. Jeżeli jednak ich montaż zostanie przeprowadzony bardzo starannie, a drzwi posiadają zalecane zadaszenie, problem nie powinien wystąpić.To samo z niskim poziomem sztywności drzwi PCV. Wystarczy, że zostaną wyposażone w dodatkowe, grubsze stalowe wzmocnienia w profilach, bolce antywyważeniowe oraz wielopunktowe zamki i skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Jeśli więc nasze drzwi wejściowe PCV nie zostaną poważnie uszkodzone, będą nam służyć przez wiele długich lat w nienagannym stanie.

Drzwi PCV lub drzwi aluminiowe 

Podstawowe różnice

Prywatne domy i obiekty użyteczności publicznej

Drzwi wejściowe z PCV są polecane na prywatne potrzeby mieszkaniowe jako drzwi wejściowe do domków jednorodzinnych, mieszkań, komórek mieszkaniowych lub dodatkowe drzwi wejściowe do pomieszczeń socjalnych i gospodarczych. PCV jest materiałem wytrzymałym, niemniej jednak nie jest tak sztywne jak aluminium. Dlatego też do zabudowy obiektów użyteczności publicznej polecane są wyłącznie drzwi aluminiowe. Mówimy tutaj o zakładach pracy, sklepach, salonach itp. gdzie ilość dziennych cykli wejścia i wyjścia może dochodzić nierzadko nawet do tysiąca. W całym okresie bardzo intensywnego użytkowania tylko aluminium jest w stanie spełnić wymagania wytrzymałościowe.

Kształty i rozmiary

Skrzydło drzwi z PCV jest dosyć ciężkie, gdyż wymaga wewnętrznych zbrojeń dla usztywnienia konstrukcji. To sprawia, że w przypadku większych gabarytów PCV się po prostu nie sprawdzi, bo po kilku latach skrzydło może zacząć “osiadać”. Aluminium jest lżejsze i w przypadku większych drzwi zaleca się stosowanie właśnie tego tworzywa. Jeśli chodzi o nietypowe kształty i rozmiary drzwi to tutaj przewagę ma raczej aluminium. 

Panele drzwiowe 

W ofercie Aikon Distribution znajduje się wiele paneli drzwiowych zarówno aluminiowych jak i PCV ze znakomitą wytrzymałością oraz z szerokim wyborem opcji dekoracyjnych. Dzięki temu każdy kto jest zainteresowany kupnem drzwi może znaleźć panel pasujący do architektury swojego budynku.

Zobacz naszą ofertę paneli drzwiowych:

PANELE DRZWIOWE

Drzwi aluminiowe vs. drzwi PCV

Wybór drzwi do domu lub mieszkania, niezależnie od tego czy są to drzwi zewnętrzne czy te przeznaczone do wewnątrz jest bardzo ważną decyzją. Należy tu zwrócić uwagę na wiele szczegółów technicznych, a także na to, aby drzwi stanowiły idealne dopełnienie aranżacji domu. Trudno powiedzieć, które modele będą najlepsze - ALUMINIOWE czy PCV. Wszystko zależy od preferencji klientów i miejsca ich przeznaczenia. 

Zobacz wszystkie wpisy

Jak wybrać okna PCV?

Jak wybrać okna PCV?

blog | 26.05.2022

Profile okienne z PCV cieszą się dużą popularnością już od lat. Za tym dużym zainteresowaniem idzie kluczowe pytanie: jak wybrać okna PCV? Wybór modeli jest na tyle obszerny, że...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PCV vs ekologia

Okna PCV vs ekologia

blog | 23.05.2022

W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejsza zarówno dla konsumentów, jak i dla firm i przedsiębiorstw. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale sposobem na życie i pracę w...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna drewniane na wymiar

Okna drewniane na wymiar

blog | 12.05.2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że okna drewniane nadają oryginalnego charakteru projektom architektonicznym, dzięki temu na dłużej zapisują się w pamięci odwiedzających. Okna, które są...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

blog | 10.05.2022

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń. Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i chętnie uwalniamy...

Zobacz wszystkie wpisy