Stan elewacji, w tym drzwi wejściowych, od razu mówi nam, czy chcemy wejść do jakiegoś domu, czy nie. To, jak prezentuje się elewacja naszego domu pokazuje, że wygląd jednak ma znaczenie. Drewniane drzwi to symbol nie tylko trwałości, ale też niepowtarzalności, bo przecież nie ma dwóch jednakowych kawałków drewna - i stąd chyba ich popularność. Aspektem równie ważnym w przypadku wyboru tego surowca jest też cena. Nie należy ona do niskich, nawet jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tańszego materiału np. drewna sosnowego. Ile kosztują drzwi drewniane? Z czego wynika ich cena? Przekonajmy się.
Zalety drewnianych drzwi
Naturalne drewno to wytrzymały surowiec, możemy więc śmiało założyć, że i drzwi z niego wykonane posłużą nam przez kilkadziesiąt lat. Szacuje się, że dobrze konserwowane drzwi drewniane mogą nawet dożyć 100 lat! Na taką trwałość niewątpliwie mają wpływ właściwości samego materiału. Jego ogromną zaletą jest niska rozszerzalność cieplna pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur, przy jednoczesnej dobrej izolacji termicznej. Drewno - niezależnie od rodzaju - gwarantuje także odpowiednią izolację akustyczną.
Drewniane drzwi z pewnością docenią miłośnicy ekologii i naturalnych rozwiązań w domu, czy mieszkaniu. To właśnie ta uniwersalność drewna powoduje, że drzwi z drewna wybiera się obecnie znacznie częściej niż drzwi plastikowe, choć są od nich droższe. Drewniane drzwi, np. w połączeniu z drewnianymi oknami, podłogami albo meblami, tworzą w pomieszczeniu przyjemny i korzystny dla naszego zdrowia klimat. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada właściwości, dzięki którym reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniach.
Sprawdź nasze drzwi drewniane:
Drewniane drzwi - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Drewniane drzwi wejściowe już nie kojarzą się wyłącznie z prostym, sosnowym skrzydłem. Oczywiście - dalej da się takie kupić, ale na rynku jest dostępna ich znacznie szersza oferta. Możemy wybrać drzwi tradycyjne lub nowoczesne, minimalistyczne lub luksusowe i zdobione. Możemy zdecydować się na model, który idealnie wtopi się w elewację domu albo taki, który będzie z nią kontrastował. Jedno jest pewne - skoro wybieramy drzwi, które posłużą nam kilkadziesiąt lat, nie powinien to być wybór przypadkowy. Szczególnie, jeśli ogranicza nas budżet.
Wybierając drewniane drzwi wejściowe zwróćmy przede wszystkim uwagę na takie aspekty jak:
- izolacja termiczna i akustyczna - solidne drzwi powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła U < 2 W/(m²K), a optymalny poziom izolacyjności dźwięku nie powinien przekraczać 30 dB
- wykończenie - na jakość drzwi wpływa nie tylko ich dokładne wykonanie, ale też takie drobiazgi, jak np. zamontowane po obwodzie uszczelki - zwracajmy uwagę na każdy szczegół!
- bezpieczeństwo - jeśli nawet nie chcemy (lub nie możemy) zainwestować w drzwi antywłamaniowe, dopilnujmy, by posiadały co najmniej 1 zamek zapadkowy.
Jak takie elementy mają się do ceny drzwi? Sprawdźmy.
Koszt nowych drzwi drewnianych
Trudno powiedzieć jednoznacznie, jaki jest koszt nowych drzwi drewnianych, ponieważ ich cena zależy od kilku czynników. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym, które najbardziej wpływają na cenę.
Drewniane drzwi wejściowe kosztują więcej, bo są znacznie masywniejsze i cięższe niż wewnętrzne. Mają też inne normy jeśli chodzi o izolację cieplną, czy akustyczną, o antywłamaniowej nie wspominając.
Po drugie, rodzaj drewna, z jakiego wyprodukowane są drzwi. Najtańszym drewnem, z jakiego mogą zostać wykonane drzwi drewniane, jest wspomniane już drewno sosnowe. Jest wytrzymałe i trwałe, jednak w tych kategoriach zdecydowanie wygrywa drewno dębowe. Widać to również w wysokości ceny, bo drzwi wejściowe z drewna dębowego mogą nas kosztować więcej nawet o 50%. Chcąc nieco obniżyć koszt nowych drzwi drewnianych, warto zwrócić uwagę na drewno meranti (droższe o ok. 20% od sosnowego), które pod względem twardości zbliżone jest do drewna dębowego.
Po trzecie, musimy mieć świadomość, że cena za skrzydło drzwiowe to jedno, ale musimy do niej doliczyć także okucia, uszczelki, klamki oraz przeszklenia (jeśli wybieramy drzwi z przeszkleniem). Każde odstępstwo od normy i wybór niestandardowego rozwiązania skutkuje podwyżką ceny nawet o kilkanaście procent.
Drzwi wejściowe drewniane z przeszkleniami i okuciami
Po czwarte, funkcje antywłamaniowe - choć potrzebne z oczywistych względów - także windują cenę drzwi wejściowych. Najdroższe (a więc i najlepsze) będą drzwi antywłamaniowe pełne, bez przeszkleń, III lub IV klasy. Koszt nowych drzwi drewnianych wzrasta w tym przypadku również dlatego, że w drzwiach antywłamaniowych drewno łączy się ze stalową blachą, która dodatkowo wzmacnia ich konstrukcję. Centralny zamek typu C rygluje drzwi w co najmniej 3 miejscach, a drugi zamek montuje się od strony pomieszczenia. Istnieje też możliwość, by za dopłatą w drewnianych drzwiach zainstalować szybę antywłamaniową.
Koszt drzwi drewnianych - jak go obniżyć?
Koszt drzwi drewnianych niewątpliwie obniży wybór drzwi albo z tańszego rodzaju drewna (np. sosny) albo wręcz z materiałów drewnopochodnych. Są znacznie tańsze niż lite drewno, ponieważ do ich wykonania stosuje się najczęściej płyty pilśniowe MDF lub HDF. Nie są tak ciężkie i masywne, jak drzwi drewniane, dlatego najczęściej wykorzystuje się je jako drzwi wewnętrzne, jednak na rynku bez problemu znajdziemy również drzwi wejściowe z takich materiałów. Weźmy jednak pod uwagę, że, owszem, cena będzie niższa, ale krótsza będzie żywotność takich drzwi. Czy na pewno o taki kompromis nam chodzi?