okna drewniane w salonie

Ile kosztuje okno drewniane?

blog | 14.01.2022

Okna drewniane stanowią piękne wykończenie każdego wnętrza - zarówno bardziej tradycyjnego, jak i utrzymanego w nowoczesnej stylistyce. Możemy je zauważyć i w starych budynkach, i w nowym budownictwie, gdzie stopniowo wypierają tańszą alternatywę w postaci okien PCV. Okna drewniane są od nich droższe, ale w zakresie izolacji termicznej oraz naturalnego, eleganckiego wyglądu, nie mają sobie równych.
Są też gwarancją jakości i trwałości na długie lata. Dziś sprawdzamy, ile kosztuje okno drewniane.

Ile kosztuje okno drewniane i co wpływa na jego cenę?

Na cenę okna drewnianego składają się wartości wszystkich elementów użytych do jego produkcji. Pod uwagę brana jest zarówno ich wielkość, jak i materiał, z jakiego zostały wykonane.

Najtańszym drewnem, z którego wykonywane są okna drewniane, jest drewno sosnowe. W Aikon Distribution za najprostsze drewniane okno zapłacimy od 268 euro (standardowe wyposażenie i kolor). Drewno sosnowe charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, jednak to drewno dębowe wygrywa w tych kategoriach. Znajduje to odzwierciedlenie w cenie, bo okna z drewna dębowego mogą nas kosztować więcej nawet o 50% od pozostałych. Chcąc nieco obniżyć cenę za sam surowiec, warto zwrócić uwagę na drewno meranti (droższe o ok. 20% od okien sosnowych), które pod względem twardości zbliżone jest do drewna dębowego.

Ile kosztują nowe okna drewniane?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, ile kosztują nowe okna drewniane, jest ich przenikalność cieplna (wskaźnik Uw). Jej wartość to dla nas informacja, ile ciepła wydostanie się przez okna na zewnątrz. Im mniejsza przenikalność cieplna, tym lepiej - obecnie za standard uznaje się Uw niższe niż 1,1 W/(m2K).

Na cenę okna mają także jego właściwości akustyczne (wskaźnik Rw) wyrażane w decybelach. Chcąc, by nasze okna drewniane były dźwiękoszczelne, wybierzmy modele o większym Rw, z właściwościami akustycznymi na poziomie 32 dB.

Ostateczna cena okien z drewna zależy również od ich odporności na obciążenie wiatrem (symbole od A1 do C6). Okna klasy A1 przy wietrze o prędkości 90 km/h ugną się o 1/150 długości ramy, natomiast okna C6, przy sile wiatru 205 km/g wygną się maksymalnie o 1/300 długości ramy. Ważną informacją jest to, że okna drewniane nie muszą osiągać klasy wyższej niż B3 lub B4. Nie oszczędzajmy na nich jednak, szczególnie jeśli okna mają zostać zamontowane w budynku leżącym na terenach górskich albo nadmorskich, gdzie silne wiatry występują stosunkowo często.

Im prościej, tym taniej

Wybraliśmy już rodzaj drewna, zdecydowaliśmy o parametrach izolacyjnych, pora na te elementy ceny, które będzie widać gołym okiem. Być może w przypadku okien drewnianych nie jest to oczywiste, ale, tak jak w oknach PCV, warianty kolorystyczne są dodatkowo płatne i mogą podwyższyć cenę nawet o 20%. Kolor może być nałożony jednostronnie (np. tylko od zewnątrz) lub dwustronnie.

Nie tylko posiadacze zabytkowych kamienic montują u siebie wystylizowane okna. W każdym domu istnieje możliwość zainstalowania okien drewnianych z dodatkowymi dekoracjami. Do ram dodaje się wtedy ozdobne listy, czy szprosy, które, jak łatwo się domyślić, podwyższają cenę profilu. Tak samo dzieje się przy okazji zamówień bardzo dużych okien. Wprawdzie te drewniane, nawet przy znaczących rozmiarach, nie potrzebują dodatkowych wzmocnień, więc nie pojawią się tu dodatkowe koszty, ale im większa rama okienna, tym większe zużycie materiałów, a więc i wyższa cena.

drweniane sashDrewniane okna sash z dodatkami

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:

OKNA DREWNIANE

A może specjalny pakiet szybowy?

Nie tylko drewno jest surowcem, które znacząco wpływa na koszt okna. Nie zapominajmy, że mamy do wyboru także szeroką ofertę zróżnicowanych cenowo szyb. Chcąc zaoszczędzić możemy oczywiście wstawić do ramy najzwyklejszą szybę, ale istnieje też wiele innych opcji, takich jak np. specjalne pakiety szybowe. Szyby o podwyższonej izolacji termicznej lub akustycznej bądź szyby antywłamaniowe z pewnością wpłyną na koszt okna, ale zadowolą bardziej wymagających klientów.

Ci z nich, którzy chcą albo potrzebują okien drewnianych niestandardowych, także zapłacą za nie więcej. Dotyczy to np. nietypowego rozmiaru lub kształtu okien. Okno okrągłe to cena wyższa o 100-140%, okno trójkątne - o 75%, a okno łukowe oznacza podwyżkę ceny w granicach 75-160%. Należy liczyć się z tym, że wszelkie formy personalizacji będą windować cenę.

Ile kosztują okna drewniane i dlaczego nie warto na nich oszczędzać?

Ile kosztują okna drewniane? Niemało, ale szukając odpowiedniego modelu zauważymy, że ich ceny znacząco się różnią. Okna są akurat tym przypadkiem, gdy niższy koszt może przekładać się na gorsze parametry. To ten punkt na liście budowy i wyposażania domu, na którym nie należy oszczędzać. Im więcej na nie wydamy, tym dłużej będziemy się nimi cieszyć. Weźmy natomiast pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby i otoczenie, w jakim znajduje się budynek. Po co kupować superciche okna, jeżeli dom stoi na wsi, z dala od hałaśliwej drogi? Pełna izolacja akustyczna, która zauważalnie podnosi cenę, nie jest potrzebna każdemu. Większego sensu nie ma również inwestycja we wszelkie zabezpieczenia antywłamaniowe w oknach, jeśli mają zostać zamontowane w mieszkaniu, w wysokim bloku.
Nie zapominajmy przy tym, że okna drewniane to jeden z ważniejszych elementów, wpływających na szczelność budynku - ich możliwości termoizolacyjne odpowiadają za utrzymywanie energii w pomieszczeniu. Tak więc niezależnie od sposobu ogrzewania domu, dzięki energooszczędnym lub pasywnym oknom możemy zaoszczędzić, utrzymując równocześnie w pomieszczeniach pożądaną temperaturę.

Chcesz się dowiedzieć, czym kierować się podczas wyboru okna pasywnego?

Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

Okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniano-aluminiowe to rozwiązanie bardziej zaawansowane niż okna wyprodukowane wyłącznie z drewna. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w wyższej cenie i to nie tylko ze względu na koszt dodatkowego surowca. W oknach drewniano-aluminiowych stosuje się te same rodzaje drewna, co w oknach wykonanych tylko z niego - od tego, który wybierzemy, zależy ich cena. Na jej wysokość wpływ mają także ich parametry techniczne, rodzaj oszklenia, klamek, okuć, czy uszczelek.

okno z nakładką aluDrewniane okno z nakładką aluminiową

Okna drewniano-aluminiowe w kwestii parametrów technicznych i komfortu użytkowania nie mają sobie równych. Ich rama składa się z dwóch niezależnych profili tworzących spójną (i szczelną!) całość. Od wewnątrz zachowana jest struktura drewna, a od zewnątrz montowane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci aluminiowej nakładki.
Takie okna stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji, co z pewnością docenią miłośnicy funkcjonalnych rozwiązań, posiadający nieco bardziej zasobny portfel.

Inwestycja w jakość

Z oknami drewnianymi jest trochę tak, jak z samochodem - im bardziej będziemy chcieli spersonalizować ich wygląd i im bardziej będzie nam zależało na wykorzystaniu dobrych jakościowo elementów, tym więcej za nie zapłacimy. Może  więc warto spojrzeć na sprawę od nieco innej strony? Pytanie, ile kosztują okna drewniane to jedno. Druga sprawa to informacja, ile - dzięki dobrej izolacji termicznej - pozwolą nam zaoszczędzić w trakcie sezonu grzewczego. Prawda, że to dużo lepsza perspektywa?

Zobacz wszystkie wpisy

Jakie drewno do okien drewnianych?

Jakie drewno do okien drewnianych?

blog | 14.01.2022

Okna drewniane same w sobie są symbolem trwałości i stylu, jednak rodzaj drewna, z jakiego są wykonywane, ma ogromne znaczenie. Po pierwsze, wizualne, bo okna drewniane to przecież...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna sash z pojedynczym i podwójnym aktywnym skrzydłem

Okna sash z pojedynczym i podwójnym aktywnym...

blog | 03.01.2022

Wykonane z sosnowego, dębowego lub egzotycznego meranti przykuwają uwagę nie tylko tych, którzy gustują w angielskim stylu, ale także tych, którzy planują nowe inwestycje w klasycznym...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash - klasyka w eleganckim wydaniu

Sash - klasyka w eleganckim wydaniu

blog | 03.01.2022

System ciężarkowy (sash cord & weight) to tradycyjny, nadal bardzo popularny mechanizm służący do otwierania i zamykania okien sash. Współczesną jego alternatywą jest system...

Zobacz wszystkie wpisy
Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

Czym kierować się przy wyborze okna...

blog | 10.11.2021

Dom pasywny, to dom ciepły i szczelny, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U) przez całą bryłę budynku. By osiągnąć niski parametr U, przy budowie domu pasywnego stosuje się...

Zobacz wszystkie wpisy