Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością cieszą się fasadowe żaluzje. Gdy już podejmie się decyzję o roletach czy żaluzjach należy zastanowić się jakie sterowanie będzie najwygodniejsze, a także najbardziej praktyczne. Może inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami? Sprawdźmy na czym to polega i dlaczego może Ci się to rozwiązanie przydać.

Przeczytaj więcej o możliwościach zaciemnienia w naszych artykułach:

Żaluzja fasadowa - inteligentne rozwiązanie do Twojego domu 

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

Sztuczna inteligencja w Twoim domu

Wyobraź sobie, że żaluzje w Twoim domu otwierają się i zamykają samoczynnie wraz z wschodem i zachodem słońca. Rolety zamykają się zanim temperatura wzrośnie w pomieszczeniu zbyt wysoko. Dziś takie rozwiązania są możliwe i nie muszą kojarzyć się z futurystycznymi filmami, a z codziennością. Automatyczne sterowanie roletami i żaluzjami to komfort i wygoda oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Przeczytaj artykuł:

Smart Home- wygodny, komfortowy i bezpieczny

Automatyczne sterowanie roletami

Obsługa rolet i żaluzji na pewno nie jest skomplikowana i to nawet bez dodatkowego wspomagania. Systemy smart powodują jednak, że jest to znacznie wygodniejsze.

Na czym polega automatyczne sterowanie roletami? Zwykle system SMART to centralne sterowanie rolet dostępne np. za pomocą aplikacji mobilnej, specjalnego panelu lub przycisku, który umieszczony jest na ścianie. To pozwala na zasłonięcie czy odsłonięcie okien w wybranych pomieszczeniach lub w całym domu za pomocą jednego przycisku.

Sprawdź ofertę żaluzji i rolet w Aikon Distribution:

Żaluzje fasadowe

Rolety zewnętrzne

Funkcje i możliwości inteligentnych systemów sterowania

Sterowanie żaluzjami i roletami zintegrowane z systemem inteligentnego domu to także rozwinięte możliwości automatyzacji. Można je połączyć z:

- programatorem czasowym – to pozwala na zaplanowanie odsłonięcia rolet czy złożenia żaluzji tuż przed czasem pobudki oraz dostosowanie ich położenia do czasu pracy domowników, odpoczynku czy innych czynności;

- czujnikami pogodowymi– dostosowanie położenia osłon okiennych w zależność np. do odczytu wysokości temperatury;

Sam moduł sterowania może łączyć się z roletami i żaluzjami na kilka sposobów. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i inne zalety. Jakie?

- sterowanie roletami przewodowe – niezawodne i niepodatne na zakłócenia. Ten sposób wymaga jednak poprowadzenia kabli od urządzeń do przełączników czy centrali sterowania. To rozwiązanie, które będzie dobre dla nowo powstających budynków czy pomieszczeń przed remontem.

- sterowanie radiowe – łatwa w montażu technologia. Elementy systemu montowane są w podtynkowych puszkach lub rozdzielni, co nie wymaga kucia ścian pod przewody. Obsługa rolet możliwa jest przy pomocy pilota, przycisku w ścianie lub aplikacji mobilnej.

- sterowanie Wi-Fi – wykorzystuje zwykle istniejącą domową sieć internetową. Montaż jest bardzo łatwy, a sterowanie zacienieniem z telefonu jest możliwe z każdego miejsca, gdzie ma się dostęp do Internetu. Możliwe jest również rozwiązanie łączące technologię Wi-Fi i Bluetooth. To daje możliwość sterowania bezprzewodowego nawet w przypadku awarii sieci.

Zobacz jak działają żaluzje fasadowe:

Dom XXI wieku to dom inteligentny

Nowoczesne technologie radiowej komunikacji to możliwość sterowania roletami, żaluzjami i innymi urządzeniami zsynchronizowanym systemem przy pomocy aplikacji. W każdym momencie można sprawdzić w jakiej pozycji znajdują się rolety czy żaluzje. Aplikacja informuje także o awarii urządzenia czy napotkanej przez nie przeszkodzie, która nie pozwala na poprawne działanie urządzeń. System inteligentnego domu to także możliwość tworzenia scenariuszy działania przypisanych urządzeń.

Więcej o inteligentnym domu możesz przeczytać tutaj:

Inteligentny dom – System kontroli

Które sterowanie wybrać? To zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb ale też warunków jakie zapewniają pomieszczenia. Warto dopasować sterowanie konsultując się z fachowcem, który pomoże wybrać najbardziej funkcjonalny system.

Zobacz wszystkie wpisy

Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

blog | 20.06.2022

Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Często z różnych przyczyn nie chcemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Niestandardowe okno aluminiowe

Niestandardowe okno aluminiowe

blog | 13.06.2022

Aluminium nie jest nowym materiałem na rynku stolarki otworowej, ale do tej pory używany był głównie w budownictwie przemysłowym i usługowym. Od pewnego czasu, wykorzystuje się go...

Zobacz wszystkie wpisy
Drzwi drewniane na wymiar

Drzwi drewniane na wymiar

blog | 06.06.2022

Dobór odpowiednich drzwi to kwestia bezpieczeństwa mieszkańców, wygody i estetyki. Dodatkowo drzwi zewnętrzne są wizytówką naszych domów i mieszkań, a wewnętrzne dopełniają...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna ALU vs ekologia

Okna ALU vs ekologia

blog | 02.06.2022

Okna to zazwyczaj zakup na wiele lat. Wybór stolarki okiennej o bardzo dobrych parametrach, które gwarantują naprawdę wysoką jakość, to decyzja słuszna z punktu widzenia ekologii....

Zobacz wszystkie wpisy
Business to business - Aikon jako partner w dużych inwestycjach

Business to business - Aikon jako partner w...

blog | 30.05.2022

Szeroka oferta Aikon Distribution oraz wysoka jakość produktów sprawia, że nasze okna, drzwi, rolety i bramy zamawiane są nie tylko przez klientów indywidualnych do pojedynczych domów...

Zobacz wszystkie wpisy