Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością cieszą się fasadowe żaluzje. Gdy już podejmie się decyzję o roletach czy żaluzjach należy zastanowić się jakie sterowanie będzie najwygodniejsze, a także najbardziej praktyczne. Może inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami? Sprawdźmy na czym to polega i dlaczego może Ci się to rozwiązanie przydać.

Przeczytaj więcej o możliwościach zaciemnienia w naszych artykułach:

Żaluzja fasadowa - inteligentne rozwiązanie do Twojego domu 

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

Sztuczna inteligencja w Twoim domu

Wyobraź sobie, że żaluzje w Twoim domu otwierają się i zamykają samoczynnie wraz z wschodem i zachodem słońca. Rolety zamykają się zanim temperatura wzrośnie w pomieszczeniu zbyt wysoko. Dziś takie rozwiązania są możliwe i nie muszą kojarzyć się z futurystycznymi filmami, a z codziennością. Automatyczne sterowanie roletami i żaluzjami to komfort i wygoda oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Przeczytaj artykuł:

Smart Home- wygodny, komfortowy i bezpieczny

Automatyczne sterowanie roletami

Obsługa rolet i żaluzji na pewno nie jest skomplikowana i to nawet bez dodatkowego wspomagania. Systemy smart powodują jednak, że jest to znacznie wygodniejsze.

Na czym polega automatyczne sterowanie roletami? Zwykle system SMART to centralne sterowanie rolet dostępne np. za pomocą aplikacji mobilnej, specjalnego panelu lub przycisku, który umieszczony jest na ścianie. To pozwala na zasłonięcie czy odsłonięcie okien w wybranych pomieszczeniach lub w całym domu za pomocą jednego przycisku.

Sprawdź ofertę żaluzji i rolet w Aikon Distribution:

Żaluzje fasadowe

Rolety zewnętrzne

Funkcje i możliwości inteligentnych systemów sterowania

Sterowanie żaluzjami i roletami zintegrowane z systemem inteligentnego domu to także rozwinięte możliwości automatyzacji. Można je połączyć z:

- programatorem czasowym – to pozwala na zaplanowanie odsłonięcia rolet czy złożenia żaluzji tuż przed czasem pobudki oraz dostosowanie ich położenia do czasu pracy domowników, odpoczynku czy innych czynności;

- czujnikami pogodowymi– dostosowanie położenia osłon okiennych w zależność np. do odczytu wysokości temperatury;

Sam moduł sterowania może łączyć się z roletami i żaluzjami na kilka sposobów. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i inne zalety. Jakie?

- sterowanie roletami przewodowe – niezawodne i niepodatne na zakłócenia. Ten sposób wymaga jednak poprowadzenia kabli od urządzeń do przełączników czy centrali sterowania. To rozwiązanie, które będzie dobre dla nowo powstających budynków czy pomieszczeń przed remontem.

- sterowanie radiowe – łatwa w montażu technologia. Elementy systemu montowane są w podtynkowych puszkach lub rozdzielni, co nie wymaga kucia ścian pod przewody. Obsługa rolet możliwa jest przy pomocy pilota, przycisku w ścianie lub aplikacji mobilnej.

- sterowanie Wi-Fi – wykorzystuje zwykle istniejącą domową sieć internetową. Montaż jest bardzo łatwy, a sterowanie zacienieniem z telefonu jest możliwe z każdego miejsca, gdzie ma się dostęp do Internetu. Możliwe jest również rozwiązanie łączące technologię Wi-Fi i Bluetooth. To daje możliwość sterowania bezprzewodowego nawet w przypadku awarii sieci.

Zobacz jak działają żaluzje fasadowe:

Dom XXI wieku to dom inteligentny

Nowoczesne technologie radiowej komunikacji to możliwość sterowania roletami, żaluzjami i innymi urządzeniami zsynchronizowanym systemem przy pomocy aplikacji. W każdym momencie można sprawdzić w jakiej pozycji znajdują się rolety czy żaluzje. Aplikacja informuje także o awarii urządzenia czy napotkanej przez nie przeszkodzie, która nie pozwala na poprawne działanie urządzeń. System inteligentnego domu to także możliwość tworzenia scenariuszy działania przypisanych urządzeń.

Więcej o inteligentnym domu możesz przeczytać tutaj:

Inteligentny dom – System kontroli

Które sterowanie wybrać? To zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb ale też warunków jakie zapewniają pomieszczenia. Warto dopasować sterowanie konsultując się z fachowcem, który pomoże wybrać najbardziej funkcjonalny system.

Zobacz wszystkie wpisy

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

blog | 13.12.2024

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, zaczynamy myśleć o tym, jak zatrzymać ciepło w...

Zobacz więcej
Które okucia okienne są najlepsze?

Które okucia okienne są najlepsze?

blog | 25.11.2024

Podczas zakupu okien skupiamy się na właściwościach samego okna, na parametrach...

Zobacz więcej
Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej