Okna aluminiowe z każdym rokiem zyskują na popularności nie tylko dlatego, że swoją estetyką idealnie wpisują się w aktualne trendy architektoniczne. Są cenione także ze względu na swoją trwałość, możliwość zastosowania na dużych powierzchniach oraz coraz lepsze parametry termoizolacyjne. Choć jeszcze niedawno trudno było w to uwierzyć, obecnie okna aluminiowe mają certyfikaty budownictwa pasywnego. Izolacja okien aluminiowych to temat, który bardzo często pojawia się podczas podejmowania decyzji o wyborze stolarki okiennej. Przekonajmy się, jak wygląda to w praktyce.
Aluminium - nie tylko dobra izolacja
W stolarce otworowej aluminium jest cenione przede wszystkim jako materiał do produkcji konstrukcji wielkogabarytowych. Jeśli marzą nam się duże przeszklenia, okna narożne, czy ogrody zimowe, wybór okien aluminiowych będzie najwłaściwszy. To właśnie ten surowiec wykazuje najlepszą stabilność oraz całą paletę możliwości w zakresie kształtu i koloru okien oraz profili. Do zalet stopów aluminium należy także ich lekkość, dobra plastyczność, wytrzymałość i odporność na korozję. Okna aluminiowe mogą być np. produkowane ze specjalnych profili wytłaczanych ze stopów aluminium zawierających magnez i krzem. Dzięki magnezowi takie profile mają większą wytrzymałość, dzięki krzemowi - większą twardość niż te wykonane z czystego aluminium.
Jeszcze do niedawna okna aluminiowe, w porównaniu do stolarki drewnianej, czy PCV, uchodziły za najzimniejsze, jednak zastosowanie najnowszych technologii podczas ich produkcji pozwoliło zmienić tę opinię o 180 stopni. Obecnie, jeśli chodzi o izolację okien aluminiowych, w niczym nie odstają one od swych konkurentów.
Sprawdź naszą ofertę okien aluminiowych:
Okna aluminiowe - parametry termoizolacyjne
Jak już wspomnieliśmy wyżej, parametry cieplne wielu okien aluminiowych spełniają normy stosowane w budownictwie pasywnym. Dobre parametry termoizolacyjne stolarka aluminiowa zawdzięcza przede ciepłym dwukomorowym pakietom szybowym. Przestrzenie międzyszybowe wypełniane są argonem, a tafle rozdzielane ciepłymi ramkami dystansowymi.
Izolacja okien aluminiowych
Poza odpowiednimi pakietami szybowymi istnieje także inny czynnik, wpływający na dobrą izolację okien aluminiowych. Mowa o przekładkach izolacyjnych, które umieszczane są w środkowej komorze profili. Takie wkładki mogą być wykonane np. z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym albo z pianki izolacyjnej. Same okna aluminiowe są też poszerzane i mają budowę trzy- lub czterokomorową. Dodatkowo o ograniczenie strat ciepła dbają trzy uszczelki z kauczuku syntetycznego EPDM.
Czytaj więcej o uszczelkach w oknach aluminiowych:
Ciepły montaż okien
Prawidłowo przeprowadzony montaż okien to kolejny aspekt, który wpływa na szczelność stolarki okiennej. Alternatywą dla jego tradycyjnego przebiegu jest coraz popularniejszy ciepły montaż (montaż warstwowy), zapewniający idealne połączenie okna z murem. To następny punkt, który warto rozważyć, dbając o właściwą izolację okien aluminiowych.
Sprawdź jak wygląda ciepły montaż okien krok po kroku:
Ciepłym montażem rządzi jedna, podstawowa zasada - szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz. Oprócz tego, że zwyczajnie jest skuteczna, to jeszcze zgodna ze standardami budowlanymi. Według nich izolacja znajdująca się między oknem a murem musi być zabezpieczona od wewnątrz przed wnikaniem pary wodnej z pomieszczenia, z zewnątrz zaś przed wodą pochodzącą z opadów. Równocześnie warstwa zewnętrzna musi umożliwiać jednostronne przepuszczenie pary, aby odprowadzać ewentualną wilgoć ze spoiny.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, uzyskamy pełną izolację okien aluminiowych. A przecież o to nam właśnie chodziło.