jak czyścić aluminiowe okna i drzwi?

Jak czyścić aluminiowe drzwi i okna?

blog | 04.03.2022

Aluminium to wytrzymały materiał budowlany, który może przetrwać wiele lat bez konieczności przeprowadzania znaczących napraw. Aby tak było, należy stosować proste metody konserwacji i pielęgnacji drzwi i okien aluminiowych, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Jak czyścić aluminiowe drzwi i okna?

Z biegiem czasu okna i drzwi w naturalny sposób brudzą się od kurzu unoszącego się w powietrzu, spalin samochodowych, przelatujących ptaków czy owadów. Utrzymanie ich w czystości jest niezbędne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoje aluminiowe drzwi i okna będą wyglądać świetnie!


Profil aluminiowy ALIPLAST

Zobacz naszą ofertę okien aluminiowych:

OKNA ALIPLAST

Kiedy myć okna?

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szyb bez smug, warto pamiętać, że okna powinno się myć przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Okazuje się, że nie najlepszym momentem na czyszczenie okien jest upalny, słoneczny dzień. Dlaczego? Gdy promienie słoneczne padają na szyby podczas mycia, woda szybciej paruje, pozostawiając nieestetyczne ślady po kroplach, zacieki, a także smugi.
Nie powinno się okien myć także, gdy za oknem panuje mroźna pogoda. W tym przypadku cząsteczki wody na szybie mogą zamarzać, utrudniając mycie i dodatkowo zarysowując powierzchnię szyb. Kiedy zatem szanse na uzyskanie okien bez smug są największe? W pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub gdy świeci słońce, ale jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna.

Jak często należy czyścić aluminiowe drzwi i okna?

Nie ma sztywnych zasad, co do tego jak czyścić aluminiowe drzwi i okna. Jednak orientacyjnie sugerujemy czyszczenie szyb raz w miesiącu, a ram aluminiowych co 2-3 miesiące. Pozwoli to na utrzymanie ich w czystości.

Czyszczenie szyb w oknach aluminiowych

Podczas czyszczenia szyb w oknach aluminiowych należy skupić się na minimalizowaniu smug, zapewnieniu równomiernego wysychania szkła oraz czyszczeniu szyb zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Mycie szyb krok po kroku

Przed rozpoczęciem mycia okien należy pamiętać o ściągnięciu lub przesunięciu rolet, a także zamieceniu ewentualnych pajęczyn. Sama czynność mycia okien nie jest skomplikowana. Wystarczy gąbką lub mokrą ściereczką z płynem do mycia szyb, wytrzeć okna, a następnie powstałą pianę ściągnąć ściągaczką od góry do dołu. Gdy okno wyschnie pozostaje już tylko przetrzeć parapet. Oczywiście czynność trzeba powtórzyć z drugiej strony okna.

Podczas mycia okien i drzwi istotny jest dobór odpowiednich narzędzi do pucowania szyb. Zadowalające efekty, a więc szyby bez smug o wysokim połysku, można uzyskać, stosując popularne obecnie ściereczki z mikrofibry, które nazywane bywają także magicznymi ściereczkami czy mikrofibrą do okien. Są to miękkie kawałki tkaniny poliestrowej o bardzo cienkich włóknach, które z łatwością „zbierają” brud z czyszczonej powierzchni, a także odznaczają się bardzo dużą chłonnością wody.

Sprzęt, którego będziesz potrzebować:

  • Wiaderko lub miska
  • Gąbka
  • Ściągaczka/wycieraczka gumowa
  • Płyn do mycia okien
  • Chłonna ściereczka z mikrofibry
  • Ściereczka do wycierania “na sucho”

Czyszczenie aluminiowych ram okiennych – krok po kroku

Ramy w okna aluminiowych, wbrew pozorom, wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Po pierwsze dlatego, że nie lubią kwaśnych środków czyszczących ani takich, które w swym składzie mają rozpuszczalniki. Nie należy również stosować  do czyszczenia materiałów ściernych, gdyż mogą one poważnie uszkodzić profile. Po drugie, głównie wskutek zanieczyszczeń takich jak spaliny, okna aluminiowe może dopaść korozja. Należy więc dość często usuwać z nich kurz i brud.
Nie oznacza to jednak, że czyszczenie aluminiowych ram okiennych należą do szczególnie trudnych – wręcz przeciwnie. Ramę aluminiowego okna najlepiej jest umyć miękką ściereczką, którą zwilżamy jedynie wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie przecieramy suchą ściereczką. W sytuacji, gdy ramy okna aluminiowego są wyjątkowo silnie zabrudzone możemy umyć je specjalnymi środkami przeznaczonymi do aluminiowych profili.

Podsumowując, tak jak w przypadku szyb, tak i przy czyszczeniu aluminiowych ram okiennych należy unikać ostrych środków czyszczących. Regularne czyszczenie zapewni utrzymanie wysokich standardów aluminiowych ram okiennych, więc nie ma sensu stosować produktów do głębokiego oczyszczania. Trzeba pamiętać jednak o czyszczeniu w trudno dostępnych miejscach lub częściach, które są ukryte, gdy okno jest zamknięte. Gromadzenie się w tych miejscach brudu może powodować problemy z drenażem okna.

Czyszczenie drzwi aluminiowych

Dzięki swojej naturalnej powłoce antykorozyjnej, drzwi wykonane z aluminium są bardzo dobrze zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska naturalnego.

Częstotliwość czyszczenia drzwi aluminiowych jest więc uzależniona w dużej mierze od ich lokalizacji. W środowisku, w którym obecne są ciągłe czynniki szkodliwe tj. spaliny samochodowe, zanieczyszczenia na obszarach przemysłowych czy wilgoć, drzwi aluminiowe będą wymagać częstszej ochrony i konserwacji - zwykle cztery razy w roku. To, jak często należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, uzależnione jest także od sposobu eksploatacji drzwi. Dużo częściej trzeba czyścić je w obiektach komercyjnych, rzadziej w domach jednorodzinnych.

Zobacz naszą ofertę drzwi aluminiowych:

DRZWI ALIPLAST


Drzwi aluminiowe

Okucia i elementy ruchome drzwi aluminiowych

Jeżeli chcemy, aby drzwi aluminiowe funkcjonowały poprawnie, musimy także zadbać o ich okucia i elementy ruchome. Dla ich prawidłowego działania należy pamiętać o regularnym smarowaniu. Najlepszymi preparatami będą te o właściwościach smarujących, ale które w swoim składzie nie zawierają kwasów np. smar adhezyjny z teflonem. Dodatkowo, aby drzwi aluminiowe działały poprawnie należy kontrolować stabilność zamocowania okuć oraz sprawdzać śruby, ponieważ poluzowane lub wadliwe mogą doprowadzić do uszkodzenia drzwi.

Przeczytaj także:

Konserwacja i pielęgnacja drzwi wejściowych

Pomimo zwiększonej trwałości, jaką charakteryzują się drzwi i okna aluminiowe, należy konserwować i czyścić je regularnie aby mieć pewność, że przez wiele lat będą wyglądały tak jak w dniu, w którym zostały zamontowane.

Czytaj także:

Okna aluminiowe do projektów komercyjnych i prywatnych

Cała prawda o Aliplast

Zobacz wszystkie wpisy

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej
Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

blog | 09.10.2024

Lata temu przyjął się trend, że drzwi zewnętrzne powinny komponować się z kolorystyką...

Zobacz więcej
3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

blog | 16.09.2024

Rehau to producent systemów polimerowych dla sektora budowlanego, w tym przede wszystkim dla...

Zobacz więcej