Drewno jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Drewniane elementy we wnętrzach dobrze się ze sobą komponują, dlatego do zestawu z drewnianymi podłogami i oknami coraz częściej wybieramy drewniane drzwi - zarówno wewnętrzne, jak i wejściowe. Pięknie wyglądają, są bardzo trwałe, ale w związku z tym, że korzystamy z nich codziennie, wymagają regularnego czyszczenia. Jak czyścić drewniane drzwi? Przeczytajcie porady naszych ekspertów!
Czyszczenie drzwi drewnianych
Jeśli chcemy, by jak najdłużej były ozdobą domu, konieczne jest systematyczne czyszczenie drzwi drewnianych. Musimy przy tym pamiętać, że drewno to surowiec bardziej wymagający niż plastik, czy aluminium, dlatego koniecznie dopasujmy rodzaj pielęgnacji do rodzaju drewna, z jakiego wykonane są drzwi oraz do szkodliwych czynników, na jakie są narażone. Stosując nieodpowiednie środki czyszczące, zamiast poprawić wygląd drzwi, tylko bardziej je zniszczymy. W przypadku czyszczenia drzwi drewnianych idealnie sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Regularne odkurzanie i impregnowanie drzwi lepiej się im przysłuży niż agresywne środki pielęgnacyjne i polerujące.
Zobacz, jakie drewniane drzwi wejściowe możemy do Ciebie dostarczyć:
Czym czyścić drzwi?
To tylko pozory, że drewniane drzwi wejściowe brudzą się mniej niż te wewnętrzne. One także są narażone na porysowania lub zabrudzenia. Widać na nich kurz, odciski palców, czy smugi.
Do usunięcia kurzu z drzwi i ramy najlepiej użyć miotełki lub odkurzacza z małą szczoteczką. Chodzi o to, by drobne cząsteczki kurzu nie powodowały ścierania podczas dalszych prac.
Większe zabrudzenia to zadanie np. dla gumki do usuwania brudu. Do mycia z kolei wystarczy woda - czysta lub z odrobiną płynu do mycia naczyń. Możemy także użyć delikatnego środka czyszczącego, dobranego do rodzaju drewna. Produkt nakładamy równomiernie za pomocą pędzla bez włosów albo niestrzępiącej się szmatki. Dobrze sprawdzą się ściereczki z dużą zawartością bawełny, jak i miękka skóra zamszowa. Ściereczki z mikrofibry na dłuższą metę będą uszkadzać strukturę drewna i przyczyniać się do powstawania zarysowań. Jeśli jakieś stwierdzimy już podczas czyszczenia drzwi, mamy dwie opcje. Te powierzchowne zatuszujemy za pomocą specjalnego markera do drewna. Większe wymagają umiejętnego użycia papieru ściernego, a co za tym idzie - przeprowadzenia gruntowniejszego procesu renowacji i konserwacji drewnianych drzwi. Dokładnie tak samo powinniśmy postąpić w sytuacji, gdy zauważymy na nich przebarwienia bądź plamy, z którymi wcześniej nie poradziła sobie nawet gumka do usuwania brudu.
Czyszczenie drzwi drewnianych
Czyszczenie drzwi drewnianych krok po kroku
Wiemy już jakich narzędzi i środków do czyszczenia drzwi drewnianych używać. Teraz przejdźmy razem przez cały ten proces, by żaden element nie został pominięty.
Krok 1. Po dokładnym odkurzeniu drzwi, wytrzyj je obustronnie dobrze wykręconą szmatką, nie zapominając o wszelkich rowkach, ozdobach, czy krawędziach.
Krok 2. Usuń uporczywe plamy za pomocą gumki, wody z octem lub, w ostateczności, papieru ściernego.
Krok 3. Przy okazji czyszczenia drzwi drewnianych, wyczyść również zamek i okucia drzwiowe - gromadzi się na nich tłusty brud, który łatwiej będzie Ci usuwać, jeśli będziesz to robić regularnie.
Krok 4. Jeżeli drzwi posiadają przeszklenia, zadbajmy o to, by nie zostawić na nich nieestetycznych smug. Możemy zastosować łagodny środek do czyszczenia szkła, ale nie spryskujmy nim bezpośrednio drzwi, by nie zniszczyć otaczającego go drewna.
Krok 5. Ostatnim etapem czyszczenia drzwi drewnianych jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Zastosujmy w tym celu produkt pielęgnacyjny przeznaczony albo wyłącznie do drewna, albo uniwersalny, którym przetrzemy zarówno drewnianą, jak i szklaną powierzchnię.
Sprawdź naszą ofertę szyb ozdobnych, które możemy zamontować w oknach i drzwiach drewnianych:
Jak często czyścić drewniane drzwi?
Czyszczenie drzwi drewnianych powinno się powtarzać co ok. 3 miesiące, choć tak naprawdę zależy to od stopnia zabrudzeń. Nie zwlekajmy, jeśli zauważymy, że na powierzchni zebrała się już warstwa kurzu, a krawędzie drzwi są opalcowane.
Czyszczenie drewnianych drzwi jest na tyle proste, że bez problemu poradzimy sobie z tym samodzielnie. Co więcej, nie zajmie nam to dużo czasu, bo potrzebne do tego środki i narzędzia prawie na pewno mamy pod ręką, we własnym domu.
Pamiętajmy - z czyszczeniem drewnianych drzwi jest dokładnie tak samo, jak z ich konserwacją - jeżeli będziemy przeprowadzać je systematycznie, pozostaną ozdobą naszego domu na długie lata.