Drewno jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Drewniane elementy we wnętrzach dobrze się ze sobą komponują, do tego wyglądają bardzo elegancko. Dodają domowi przytulnego charakteru oraz nieco prestiżu. Nieważne z jakiego drewna są zrobione. Wyglądają schludnie wtedy gdy, są regularnie myte i konserwowane. Jak czyścić okna drewniane, tak by posłużyły nam przez wiele lat? Sprawdźmy.
Jak czyścić okna drewniane?
Okna drewniane powinny być myte przynajmniej dwa - trzy razy w roku. Najlepiej jest robić to przy optymalnych warunkach pogodowych – okien nie myjemy więc w upalne dni ani podczas silnych mrozów. Zawsze warto stosować do mycia okien drewnianych odpowiednie płyny. Do szyb używa się innego specyfiku niż do drewnianych ram. Te należy traktować bardzo delikatnymi środkami. Można wykorzystać płyn do mycia naczyń lub specjalistyczne mleczko do czyszczenia. Te substancje poradzą sobie z delikatnymi zabrudzeniami. Jeśli jednak uważasz, że potrzebujesz silniejszego detergentu – zdecyduj się na specjalistyczne środki czyszczące do drewna. Do rozprowadzenia specyfiku po ramie użyj miękkiej, bawełnianej ściereczki. Nada się do tego też szmatka wykonana z mikrofibry.
Pamiętaj, by nigdy nie korzystać z agresywnych środków czyszczących! Produkty, które zawierają w składzie amoniak, rozpuszczalnik czy środki alkaliczne mogą zniszczyć drewnianą powierzchnię. Wnikają w drewno i powodują jego zmatowienie. Mogą też prowadzić do powstania mikroporów. W takie szczeliny wnika brud, którego później nie da się pozbyć. Tak jak wspominaliśmy, do mycia ram nie używaj środków, którymi myjesz szyby. Wchodzące w ich skład barwniki mogą zmienić kolor drewna, a sam płyn może zniszczyć powłoki lakiernicze ramy. Zwróć też uwagę na to, by nie korzystać z twardych gąbek, szczotek czy drucianych czyścików.
Okno drewniane widoczne wewnątrz pomieszczenia
Czyszczenie okien drewnianych
Ochrona okien drewnianych przed promieniami UV i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi
Aby okna posłużyły nam przez wiele lat, oprócz czyszczenia warto zapewnić im nieco pielęgnacji. Po dokładnym oczyszczeniu drewnianych okien, należy nanieść na ramy warstwę preparatu konserwującego i zabezpieczającego lakier przed promieniami UV. Zazwyczaj jest on dostępny w formie mleczka. Mleczko po prostu wcieramy miękką ściereczką w ramę. Należy jednak pamiętać o tym, że czynność tę najlepiej jest wykonywać przy temperaturze powietrza od 10 do 23℃, ponieważ w ten sposób środek nie tężeje, nie wysycha zbyt szybko i ma czas na wniknięcie w drewno. W ten sposób chronimy nasze okna drewniane przed negatywnymi skutkami promieni UV.
Każdorazowo podczas czyszczenia okien drewnianych powinno się także zwrócić uwagę na stan powłoki lakierniczej okna. Lakier nawet naprawdę dobrej jakości, trwały i odporny na promienie UV może z czasem wykazywać oznaki starzenia. Dlaczego? Ponieważ wpływają na niego szkodliwe czynniki atmosferyczne oraz osiadające na ramach okiennych zanieczyszczenia. Jeśli takowe oznaki starzenia się pojawią, warto pomyśleć nad pomalowaniem i odnowieniem okna.
Przeczytaj także:
Uszczelki i okucia
Podczas czyszczenia okien drewnianych i ich konserwacji, nie wolno zapominać o uszczelkach i okuciach. W przypadku okuć należy sprawdzić, czy działają poprawnie i nie wydają irytujących, skrzypiących odgłosów. W razie potrzeby musimy je oczyścić z brudu i resztek smaru, nasmarować od nowa lub naoliwić.
Odpowiedniej konserwacji wymagają także uszczelki. Konserwacja powinna być oczywiście każdorazowo poprzedzona czyszczeniem. Jak prawidłowo dbać o uszczelki w oknach?
Uszczelki warto zawsze umyć oddzielnie (dopiero pod sam koniec czyszczenia okna drewnianego). Należy usunąć z nich kurz oraz tłuste nacieki z sadzy przy pomocy delikatnych płynów. Po umyciu uszczelek, powinno się przetrzeć je odpowiednim preparatem, który wniknie w gumy i sprawi, że ta zachowa swoją elastyczność. Powinien być to preparat silikonowy przeznaczony do konserwacji uszczelek okiennych.
W żadnym wypadku do konserwacji uszczelek w oknach drewnianych nie stosuje się olejów. Użycie takowego może ją po prostu zniszczyć.
Mycie drewnianych okien to nie jest czynność szczególnie wymagająca i nie wiąże się z większymi wydatkami. A okna pielęgnowane i konserwowane w wymieniony wyżej sposób będą chronić i zdobić dom przez wiele lat.