instalacja okna pcv

Jak montować okno PCV?

blog | 01.07.2022

Przykręcić okno do ściany, dodać piankę poliuretanową dookoła i gotowe! Takie wyobrażenie o instalacji okna PCV mogą mieć Ci, którzy nie mają o tym pojęcia. Z takiego podejścia do tematu wynikają błędy, a błędy w instalacji okien to poważna sprawa dla komfortu użytkowania i, co najważniejsze dla naszych portfeli. Błędów uniknąć można stosując odpowiednią kolejność działań. A całą reszta to już kwestia precyzji i staranności.

„Najłatwiejszą” do wykonania instalacją okna PCV jest ta w nowym, dopiero powstającym budynku. Co i jak należy zrobić by wykonać poprawny montaż okna PCV w tej sytuacji? Prześledźmy to krok po kroku.

UWAGA! Artykuł nie jest instrukcją montażu, a tylko zarysem jak powinny wyglądać prace montażowe. Aby poprawnie wykonać montaż należy sięgnąć do instrukcji od producenta.

Instalacja okna PCV – najważniejsze kroki

1. Dokonujemy oględzin powierzchni ścian i ościeży okna. Sprawdzamy jej prostoliniowość, utrzymanie prostych kątów, stan techniczny i sposób wykończenia

2. W przypadku braku prostych kątów i linii należy wykonać wszelkie prace, by je uzyskać lub przywrócić. Przy okazji weryfikujemy stan techniczny ościeży, uzupełniając jej ubytki czy pozbywając się nadmiaru materiału murarskiego. Na koniec powierzchnię ościeży wygładzamy tynkiem. Czasem warto by powierzchnię po skończonym tynkowaniu przeszlifować, oczyścić i zagruntować odpowiednim do tego środkiem. Gruntowanie zapewni przyczepność przyszłego materiału, który będzie pełnił rolę uszczelniającą.

3. Po wyrównaniu ościeży dokonujemy pomiaru otworów okiennych. Wymiarowanie otworów niewyrównanych i ustalanie na tej podstawie gabarytów konstrukcji okiennych bardzo często prowadzi do błędów wymiarowania.

Jak poprawnie wymiarować? Przeczytaj w naszym artykule:

POMIAR OŚCIEŻY, czyli jak zmierzyć wnękę okienną

4. W czasie wymiarowania jednocześnie wybieramy sposób montowania okna w ościeży. Decydujemy czy będą to dyble, kotwy, śruby szybkiego montażu, etc. Dokonujemy również wyboru sposobu uszczelnienia okien, które może być uzależnione od rodzaju zastosowanych mocowań.

5. Znając już wymiar ościeży ustalamy wymiar konstrukcji okiennych. Wymiary okna są z reguły mniejsze niż wymiary ościeży. W ten sposób między oknem a murem konstrukcyjnym powstają szczeliny dylatacyjne, w których umieszczony będzie materiał uszczelniający. Szerokość tych szczelin będzie uzależniona od tego, jaki materiał uszczelniający będzie wybrany do instalacji wybranego okna.

Jak zmierzyć okno PCV? Przeczytaj w naszym artykule:

JAK ZMIERZYĆ OKNO PVC?

6. Po tym, gdy okno dotrze na budowę należy sprawdzić wymiary konstrukcji i prawidłowość technicznych informacji umieszczonych na etykiecie z oznaczeniem CE.

7. Kolejno trasujemy miejsca pod mocowania mechaniczne albo mocujemy do ramy ościeżnicy odpowiednią dla danej konstrukcji ilość kotew. Ilość połączeń mechanicznych odpowiednią dla konstrukcji ustalamy w oparciu o instrukcję montażową producenta.

8. Przygotowaną lub uzbrojoną do montażu ramę ościeżnicy ustawiamy w otworze ościeży, w pozycji wynikającej z projektu techniczno-budowlanego. Pozycję okna w ościeży stabilizujemy przy użyciu klinów czy odpowiednich dla tego poduszek powietrznych.

9. Gdy okno jest już ustabilizowane w ościeży pomiędzy ramę ościeżnicy, a mur konstrukcyjny wkładamy równolegle do jej przebiegu klocki dystansowe oraz podporowe. Klocki podporowe są odpowiedzialne za przenoszenie sił pochodzących od ciężaru okna na konstrukcję budynku.

10. Ustabilizowane, zdystansowane i właściwie podparte okno mocujemy do muru konstrukcyjnego przy użyciu wybranych wcześniej łączników mechanicznych.

11.   Gdy zakończymy mocowanie mechaniczne w szczelinę dylatacyjną między murem ościeży, a ramą okna aplikujemy materiał termoizolacyjny.

okna w aikon distributionOkna przygotowywane do wysyłki z magazynu Aikon Distribution

Cena instalacji okna PCV

Jest kilka wariantów wpływających na cenę montażu okien PCV. Koszty związane są z samym zakupem okna, ale także jego obróbką. Przyjrzyjmy się bliżej informacjom, które mogą wpłynąć na koszt wymiany okien. Co zatem wpływa na cenę instalacji okna?

- koszt okna: cena okna jest składową montażu. Co wpływa na jego cenę? Jego wielkość, funkcjonalność, kształt czy rodzaj materiału. Jednak sam zakup okna to nie jest końcowy wydatek.

- wynajęcia fachowca: jeśli nie podejmujemy się wymiany okien samodzielnie poniesiemy koszty wynajęcia fachowca. Ten, w profesjonalny sposób dokona instalacji okna PCV zgodnie ze sztuką i instrukcją. Pamiętaj, że montaż okien nie jest rzeczą, której należy podejmować się samodzielnie. Kluczową sprawą w tej kwestii jest umiejętne uszczelnienie miejsca, gdzie rama okna łączy się z murem. Tu nawet niewielki błąd może skutkować poważnymi utratami ciepła.

- obróbka po montażu: niezbędnym elementem, na który trzeba się przygotować przy wymianie okna to jest jego obróbka po montażu. To właśnie dzięki niej okno będzie prezentować się estetycznie. Z reguły obróbką zajmuje się fachowiec montujący okno. W innym przypadku potrzebny jest materiał do tynkowania i wykończenia płaszczyzny po montażu.

Zobacz ofertę okien PCV w Aikon Distribution:

PCV

Jak zadbać o okna PCV?

Jeśli nie chcesz zbyt często wymieniać okien na nowe, lepiej skorzystaj z usług, które przedłużą ich żywotność. Raz na jakiś czas warto wymienić uszczelki, a także wyregulować i uszczelnić okna. Takie czynności pozwolą Ci dłużej cieszyć się korzyściami, jakie przynosi wymiana okien PCV na nowe.

Przeczytaj nasze poradniki w temacie dbania o okna PCV:

Jak czyścić okno PCV?

Jak wyregulować okno PCV?

Poprawny montaż okien zapewni nam spokój na długie lata. Warto zwrócić uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Nigdy nie wahaj się też zwrócić z prośbą o pomoc doświadczonego fachowca – dzięki temu będziesz mieć pewność dobrze wykonanej pracy.

Zobacz wszystkie wpisy

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej
Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

blog | 09.10.2024

Lata temu przyjął się trend, że drzwi zewnętrzne powinny komponować się z kolorystyką...

Zobacz więcej
3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

blog | 16.09.2024

Rehau to producent systemów polimerowych dla sektora budowlanego, w tym przede wszystkim dla...

Zobacz więcej