Stylowy wygląd oraz trwałość na lata powoduje, że zamiast plastikowych, czy aluminiowych, coraz częściej wybieramy okna drewniane. Możliwość ich personalizacji sprawia, że odpowiedni model dla siebie znajdzie i właściciel tradycyjnego domu, i mieszkaniec nowoczesnego wnętrza. Niezależnie od tego, czy należymy do którejś z tych grup, czy nie, obowiązuje nas złota zasada właścicieli okien drewnianych - regularna impregnacja i konserwacja. Tylko w ten sposób sprawimy, że przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą spełniały swoją rolę: zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną. Jak poprawnie malować okna drewniane, by odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych i upływem czasu? Sprawdzamy!
Malowanie okien drewnianych
Malowanie okien drewnianych to z jednej strony konieczność, a z drugiej - możliwość. Konieczność, bo dbanie o drewniane okno to gwarancja ich dłuższej żywotności. Możliwość, bo możemy dowolnie zmieniać ich wygląd, wybierając coraz to inne kolory farb.
Każde drewno jest inne i różnie znosi działanie czynników atmosferycznych. Jedno ma większe skłonności do paczenia (np. drewno sosnowe), inne w ogóle takich nie wykazuje (dębina). Łączy je natomiast jedna cecha - bez odpowiedniej konserwacji niezbyt dobrze zniosą kontakt z wodą, dlatego zadbajmy o to, by opady deszczu lub śniegu nie przyczyniły się do zniszczenia drewna.
Przeczytaj o tym, jakie drewno najlepiej wybrać do okien drewnianych:
Malowanie okien drewnianych jest na to najprostszym sposobem, tym bardziej, że możemy wykonać je sami, bez pomocy fachowca. Należy pamiętać, że za tego typu prace powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach otoczenia - to ważne, by zapewnić malowanym powłokom optymalne warunki do schnnięcia. Jak poprawnie malować okna drewniane? Najlepiej, jeśli temperatura powietrza wynosi wtedy od 10 do 30 stopni Celsjusza, a wilgotność jest nie większa niż 80%.
Przygotowanie do malowania okien drewnianych jest równie ważne, co właściwa część tego procesu. Pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu okolic okna przez kurzem i innymi zabrudzeniami. Odsuńmy wszystkie meble, przedmioty i rośliny, stojące w bliskiej odległości, ponieważ one również mogłyby ulec zniszczeniu. Parapet najlepiej przykryć folią lub kartonem, zamocować na czas prac taśmą malarską. Taśma przyda się także do oklejenia krawędzi szyb oraz styku ram okiennych ze ścianą.
Malowanie okien drewnianych - krok po kroku
Malowanie drewnianych okien to czynność, którą można wykonać w 3 prostych krokach.
Krok 1. Używając do tego delikatnych środków myjących, przecieramy drewniane elementy okna. Następnie usuwamy warstwę starej farby lub lakieru za pomocą papieru ściernego - zaczynamy od gruboziarnistego, potem stopniowo zmieniamy jego ziarnistość na mniejszą. Wymiatamy albo odkurzamy nagromadzony pył.
Krok 2. Ewentualne rysy i ubytki uzupełniamy szpachlówką do drewna - jeśli jest potrzeba - w kilku warstwach. Ponownie wygładzamy powierzchnię papierem ściernym, odpylamy ją,myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia.
Krok 3. Na czystą i gładką powierzchnię nanosimy powłoki ochronne: najpierw grunt, później bejcę lub farbę. Kładziemy minimum 2 warstwy farby - gdy wyschnie pierwsza, nakładamy kolejną. Długie pociągnięcia pędzlem pozwolą nam uzyskać efekt równomiernego pokrycia farbą. Czas jej schnięcia to od 2 do 12 h - w zależności od rodzaju farby.
Jakim kolorem malować okna drewniane?
Jakim kolorem malować okna drewniane? Bejce i lakiery polecane są dla osób, którym zależy na zachowaniu widoczności naturalnego rysunku drewna. W sprzedaży dostępne są preparaty o odcieniach imitujących kolor prawdziwego drewna. Okna drewniane możemy pomalować np. na kolor złocistej sosny, jasnego dębu, mahoniu, orzecha, czy hebanu. Wybór należy do nas.
Drewniane okno w kolorze zielonym - oferta Aikon Distribution
Paleta kolorystyczna farb jest o tyle szersza, że zawiera również propozycje kolorów całkowicie kryjących. Jeśli więc chcemy zmienić kolor naszych okien na mniej standardowy, producenci farb z pewnością sprostają takiej potrzebie.
Sprawdź naszą ofertę okien drewnianych:
Czym malować okna drewniane od zewnątrz?
Wewnętrzna i zewnętrzna strona okna wprawdzie tworzą całość, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozróżnić je np. kolorystycznie. Nie jest przecież powiedziane, że elementy elewacji budynku muszą być perfekcyjnie dopasowane do stylu, w jakim urządzone jest jego wnętrze.
Czym malować okna drewniane od zewnątrz, jeśli budynek znajduje się w miejscu o zmiennych warunkach atmosferycznych? Taki czynnik sprawia, że oprócz kwestii kolorystycznych, przy wyborze produktu powinniśmy wziąć pod uwagę jego właściwości. Użyjmy takiego, który ochroni drewno przed mrozem, śniegiem, deszczem, czy promieniowaniem słonecznym.
Jak często malować okna drewniane?
Obecnie produkowane okna drewniane są znacznie trwalsze niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Dostępne na rynku okna drewniane wykonywane są z drewna suszonego i impregnowanego, dzięki czemu wykazują wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych i nie trzeba ich malować co kilka lat. Nie traćmy jednak czujności i regularnie kontrolujmy, w jakim stanie są nasze okna. Jeśli znajdują się na elewacjach silnie nasłonecznionych lub narażonych na zacinające opady, może się okazać, że malowanie będziemy musieli przeprowadzać co 5-8 lat. Wiele tu jednak zależy od rodzaju drewna, dlatego trudno jednoznacznie określić, jak często malować okna drewniane.