uszczelnianie okna

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

blog | 15.02.2022

Mimo że szczelność okien to jeden z ważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze, naprawdę doceniamy go dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować. Jesień i zima to czas, kiedy najdotkliwiej możemy odczuć brak szczelności w naszych oknach, zanim więc wydamy majątek na ogrzewanie domu, upewnijmy się, czy ciepło, za które płacimy, nie ucieka na zewnątrz wraz z naszymi pieniędzmi. Eksperci ostrzegają, że przez nieszczelne okna - niezależnie od surowca, z jakiego zostały wykonane - możemy tracić nawet 30% ciepła! Trudno zbagatelizować takie wskazanie, dlatego dziś sprawdzamy popularne sposoby na prawidłowe uszczelnienie okien drewnianych. Przeczytajcie!

Czynniki wpływające na szczelność okna

Dawno, dawno temu, gdy okna drewniane były wyposażane wyłącznie w pojedynczą szybę, zapewnienie im szczelności stanowiło nie lada wyzwanie. Ich użytkownicy przez lata prześcigali się w pomysłach, jak temu zaradzić, aż w końcu na ratunek przybyły nowe technologie i rozwiązania, dzięki którym zachowanie szczelności w oknach drewnianych nie stanowi żadnego problemu. Mimo tego zaleca się zachowanie czujności i regularne sprawdzanie stanu stolarki okiennej pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Na szczególną uwagę zasługują okna drewniane, które, jeśli nie zostały skutecznie zaimpregnowane, mogą zmieniać swój rozmiar pod wpływem działania warunków atmosferycznych. W efekcie elementy profilu okiennego przestają do siebie dobrze przylegać, co z kolei przekłada się na powstanie szpar, przez które ucieka całe ciepło.

Na szczelność okna mają wpływ takie jego elementy jak szyby, ramy okienne, okucia i uszczelki. Nie bez znaczenia pozostaje także prawidłowo przeprowadzony montaż. Nawet najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie stolarki okiennej nie przełożą się na jej właściwą szczelność, jeśli na etapie montażu doszło do poważnych błędów.

Zmagasz się z problemem nieszczelnych okien? Przeczytaj, co jeszcze może go powodować:

Nieszczelne okna. Jak temu zaradzić?

Jak sprawdzić szczelność okien?

Co tu dużo mówić - nieszczelne okna po prostu… czuć. Wystarczy się do nich zbliżyć, by poczuć podmuch zimnego powietrza. Dobrze jest też zweryfikować, czy nie wymagają one regulacji. W tym celu należy je otworzyć, przyłożyć do ościeżnicy kartkę papieru, a następnie zamknąć skrzydło okienne. Jeżeli wyciągniemy kartkę bez żadnej trudności oznacza to, że konieczne jest wyregulowanie naszych drewnianych okien.

Sprawdź naszą ofertę okien drewnianych:

okna drewniane

Uszczelnianie okien drewnianych

To, jakich środków użyjemy, by uszczelnić nasze okna, zależy głównie od typu usterki i miejsca, w którym doszło do rozszczelnienia. Możemy użyć pianki poliuretanowej, silikonu lub uszczelek. Sprawdźmy kiedy i jak użyć każdego z tych produktów.

Uszczelnianie okien drewnianych pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa to bardzo plastyczny materiał, który świetnie nadaje się do wypełnienia szpar między ścianą a ościeżnicą. Charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną i akustyczną, a do tego może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Prace przy uszczelnianiu należy zacząć od wyczyszczenia okna, a następnie odpylenia go i wytarcia do sucha. Do nakładania pianki zwykle używa się pistoletu - ten rodzaj materiału ma właściwości rozprężające, powodujące trzykrotne zwiększenie jego objętości, dlatego aplikuje się go maksymalnie do połowy szczeliny. Po paru godzinach, gdy pianka stwardnieje, można usunąć wystające elementy. Aby na dłużej zachowała swoje właściwości, po użyciu należy ją pokryć tynkiem lub farbą.

uszczelnianie okna pianką Uszczelnianie okna pianką poliuretanową

Uszczelnianie okien drewnianych silikonem

Silikon to materiał stosowany do wypełniania szczelin między ramą a szybą, ale też pomiędzy ramą a parapetem, czy ścianą. Za pomocą pistoletu nakłada się go cienką warstwą na wcześniej wyczyszczone i odtłuszczone okno. By wyrównać uszczelnianą powierzchnię, można przetrzeć silikon czystą ściereczką. Gdy wyschnie, należy nożykiem wyciąć jego nadmiar i zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Szczelne okna i ciepły dom? Sprawdż, jak w 5 krokach osiągnąć ten cel: 

5 sposobów na ciepły dom

Jaka uszczelka do okien drewnianych?

Równie popularnym sposobem na nieszczelne okna, co pianka i silikon, jest  uszczelka do okien drewnianych. Różni się od tych, które stosuje się przy oknach PCV lub aluminiowych - jest wykonana z termoplastycznego materiału, który łatwo można kształtować. Poza elastycznością, jej zaletą jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczne.

Założenie uszczelki do okien drewnianych także należy zacząć od przygotowania powierzchni ram oraz ościeżnicy, bo to na ich łączeniu będziemy ją przyklejać. Jeśli zakładamy ją po raz kolejny, papierem ściernym trzeba zetrzeć pozostałości po poprzednich uszczelkach, a okno przetrzeć spirytusem.  Uszczelkę aplikujemy na suchą i gładką powierzchnię, pamiętając, by wcześniej dokładnie sprawdzić jej rozmiar.By spełniała swoją funkcję, musi być dobrze dopasowana do okna.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Gdy tylko zauważymy, że pomimo zamknięcia okien czujemy powiew zimnego powietrza lub samo ich domknięcie sprawia już problem, należy niezwłocznie zająć się tym problemem. Z niewielkimi nieszczelnościami z powodzeniem poradzimy sobie sami, natomiast jeśli zauważymy, że problem jest poważniejszy, lepiej poprosić o pomoc fachowca.

Zobacz wszystkie wpisy

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej
Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

blog | 09.10.2024

Lata temu przyjął się trend, że drzwi zewnętrzne powinny komponować się z kolorystyką...

Zobacz więcej
3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

blog | 16.09.2024

Rehau to producent systemów polimerowych dla sektora budowlanego, w tym przede wszystkim dla...

Zobacz więcej