zmiana okna

Jak wymienić okna drewniane?

blog | 15.03.2022

Okna drewniane wywołują głównie dwa skojarzenia: piękny wygląd i ponadprzeciętną trwałość. Żadna z tych zalet nie jest jednak dana raz na zawsze. Aby ich nie utracić, konieczna jest systematyczna kontrola stanu okien i jeśli zachodzi potrzeba, ich staranna impregnacja i konserwacja. Jeżeli o to nie zadbamy, zamiast drobnych napraw czeka nas całkowita wymiana okien.

Rozważasz wymianę okien drewnianych?

Nie tylko mieszkańcy starych budynków mogą rozważać wymianę okien drewnianych. Również te osoby, które nie dość dobrze dbały o stolarkę okienną w swoim nowym domu i po kilkunastu latach znajduje się już ona w opłakanym stanie. Choć współcześnie produkowane okna drewniane są trwalsze niż te sprzed kilkudziesięciu lat, to i one mają swój termin przydatności. Dawniej problem nieszczelności okien pojawiał się po ok. 15-20 latach, teraz może wystąpić nawet po ok. 30-40 latach. Pamiętajmy przy tym, że to czasokres przewidziany dla okien drewnianych, które są regularnie konserwowane. Zakup nowych drewnianych okien, wcale więc nie jest gwarancją ich nieśmiertelności. 

Porada eksperta: Jeśli nie jesteśmy pewni, ile lat mają nasze okna, możemy sami to sprawdzić. Pomiędzy szybami, na krawędzi podkładki izolacyjnej znajdziemy nadrukowaną nazwę producenta i datę produkcji.

Sprawdź, jakie okna drewniane mamy w swojej ofercie:

okna drewniane

Co wpływa na żywotność okien drewnianych?

Okna drewniane mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, co stanowi jeden z czynników, wpływających na ich żywotność. Okna z drewna iglastego (np. sosny, czy modrzewia) będą nam służyły o ok. 10 lat krócej niż ich odpowiedniki wyprodukowane z drewna twardego np. dębiny. Kolejna rzecz to umiejscowienie i kolor skrzydeł - te ciemne, zamontowane na południowej stronie budynku, będą dużo szybciej niszczeć, szczególnie jeśli nie zadbamy o solidną ochronę przed silnym promieniowaniem słonecznym. Nie bez znaczenia pozostaje w tym względzie także reakcja na kontakt z wilgocią - okna z drewna sosnowego, spośród innych dostępnych rodzajów drewna, znoszą go stosunkowo najgorzej, co przekłada się na czas ich przydatności.

Wymiana okien drewnianych

Wymiana okien drewnianych to ostateczne rozwiązanie problemu zniszczonych, nieszczelnych lub bardzo starych okien. Nowa stolarka okienna na pewno będzie trwalsza, nowocześniejsza, i energooszczędna – nowe okna drewniane będą miały lepszą izolację termiczną i akustyczną, a większe przeszklenie (podwójne lub potrójne) da pomieszczeniom więcej światła. Zatem wymiana okna przynosi oszczędności i większy komfort mieszkania! Wymaga tak naprawdę tylko jednego – prawidłowego montażu. Jak zamontować nowe okna na miejsce starych?

Wymiana okna drewnianego - 6 koniecznych kroków

Aby poprawnie wymienić okno – czyli by poprawnie funkcjonowało i dobrze wyglądało – prace powinny przebiegać w odpowiedni sposób. Niżej przedstawione kroki to ogólne porady - pamiętaj, że przy zmianie okna drewnianego konieczne jest dostosowanie kroków do specyfiki miejsca budowy, a najlepiej zasięgnięcie porady fachowca.

1. Zmierz otwory na okna

Montaż nowych okien musi być poprzedzony pomiarami - udana instalacja okien jest możliwa tylko wtedy, gdy są one odpowiednio mniejsze od otworów. Zapewnić trzeba luz/dylatację, która niezbędna jest by okno swobodnie się odkształcało w trakcie użytkowania oraz by prawidłowo połączyć okno ze ścianą.

Przeczytaj nasz artykuł o tym jak zmierzyć wnękę okienną:

Pomiar ościeży, czyli jak zmierzyć wnękę okienną

2. Przygotuj montaż

Konieczne jest usunięcie wszystkich luźnych fragmentów zaprawy, tynku które nie są trwale związane z murem. Żadne ze siły ścian nie mogą opierać się na ościeżnicach okien – to znaczy, że nie mogą się one bezpośrednio stykać z murem, a miedzy nimi musi być warstwa pianki poliuretanowej, która nie tylko izoluje ale i amortyzuje i kompensuje różnice w naprężeniach materiałów. Ważne by starannie oczyścić i wyrównać otwory, a ewentualne ubytki w ościeżu uzupełnić zaprawą tynkarską.

3. Zamocuj ościeżnicę

Okno powinno być zamocowane w ościeżu kotwami lub dyblami. Oba sposoby mocowania są dobre choć mają swoje plusy i minusy. Nie zaleca się by dyble były stosowane do mocowania dolnych części ościeżnic czy progów. Otwarte komory ościeżnic ciężko jest zabezpieczyć przed wilgotnieniem czy działaniem wody opadowej. Kotwy dają możliwość montażu bez naruszenia ramy okna – czyli są bardziej estetyczne (dyble wymagają przewiercenia ramy). Montaż kotwami jest bardziej pracochłonny – powinny one być przykręcone do profilu blachowkrętami, a w murze osadzone na dwóch kołkach rozporowych by nie zmieniały swojego położenia.

4. Odpowiednio rozmieść łączniki

Zarówno dyble i kotwy rozmiesza się w odległościach 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. W przypadku okien drewnianych odstępy między nimi w obwodzie ramy nie powinny być większe niż 80 cm. Bezwzględnie koniecznym jest by jeden element mocujący znajdował się w okolicy zawiasów.

5. Użyj pianki poliuretanowej

Szczeliny między ramą okna, a ościeżem wypełnia się poliuretanową pianką, gdy zastygnie wyjmuje się kliny, a puste miejsca również wypełnia się pianką. Niskoprężna pianka poliuretanowa dobrze izoluje termicznie i ma bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów. Pełne utwardzenie osiąga po mniej więcej 24 h (w warunkach optymalnych: tj. temperaturze 20 C i wilgotności 60-90%).

montaż okna
Montaż okna drewnianego

6. Zadbaj o szczelność wokół okien

Parapet zewnętrzny powinien być wpuszczony przez dolną część ramy - źle zamontowany staje się mostkiem termicznym i może być powodem kondensacji pary wodnej również wewnątrz pomieszczenia. Montując parapet (zewnętrzny czy wewnętrzny) najlepiej jest uszczelnić styk ramy okna z parapetem tworząc tam dylatację  z trwale elastycznego materiału np. silikonu neutralnego.

Przeczytaj nasz artykuł i dobierz odpowiedni parapet wewnętrzny:

Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

Jak zmienić okna drewniane na PVC?

Zmiana okien drewnianych na okna PVC nieznacznie różni się w procesie montażu. Można pokusić się o małe porównanie okien drewnianych i PCV by podjąć decyzję jaki rodzaj okna zamontować. Najważniejszymi zaletami okien PVC jest cena i brak problemów konserwacji, zaś okna drewniane będą ładniejsze i potrafią nadać charakteru nie tylko we wnętrzu ale także w elewacji - jednak wymagają większej uwagi. Plastik to większa odporność na wilgoć, a drewno na temperaturę. Prawdę mówiąc decydując się na zmianę okien drewnianych na PVC lub na nowe okna drewniane będziemy zwracać uwagę na to jakie możliwości daje nam dany wybór - w zależności od potrzeb, wymagań i warunków, w których mieszkamy.

Wymiana okien drewnianych - koszt

Koszt wymiany okien drewnianych to nieco mniej przyjemny aspekt całego przedsięwzięcia. Pamiętajmy jednak, że okna drewniane to inwestycja na co najmniej kilkadziesiąt lat, więc poniesione koszty z całą pewnością nam się zwrócą.

Najprostsze i posiadające standardowe wykończenie okno drewniane w Aikon Distribution to koszt od ok 268 euro. Należy jeszcze doliczyć koszt ewentualnego transportu oraz montażu. W dużej mierze od montażu zależy czy okno będzie szczelne, a więc czy inwestycja, polegająca na wymianie okien, finalnie będzie korzystna.

Kiedy należy wymienić okna drewniane

Wymiana okien drewnianych to zazwyczaj duże przedsięwzięcie, zarówno finansowe jak i organizacyjne. Zdarza się jednak tak, że jest to nieuniknione, gdy np.:

Powyższe sytuacje mogą zaskoczyć użytkowników zarówno po 10 latach użytkowania, jak również po 40. Wydaje się jednak, że okna montujemy na długi okres czasu i nie życzymy sobie takich dylematów zbyt często - by tak było pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji i regulacji okien drewnianych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

JAK NAPRAWIAĆ OKNA DREWNIANE

JAK MALOWAĆ OKNA DREWNIANE

Zobacz wszystkie wpisy

Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

blog | 20.06.2022

Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Często z różnych przyczyn nie chcemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Niestandardowe okno aluminiowe

Niestandardowe okno aluminiowe

blog | 13.06.2022

Aluminium nie jest nowym materiałem na rynku stolarki otworowej, ale do tej pory używany był głównie w budownictwie przemysłowym i usługowym. Od pewnego czasu, wykorzystuje się go...

Zobacz wszystkie wpisy
Drzwi drewniane na wymiar

Drzwi drewniane na wymiar

blog | 06.06.2022

Dobór odpowiednich drzwi to kwestia bezpieczeństwa mieszkańców, wygody i estetyki. Dodatkowo drzwi zewnętrzne są wizytówką naszych domów i mieszkań, a wewnętrzne dopełniają...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna ALU vs ekologia

Okna ALU vs ekologia

blog | 02.06.2022

Okna to zazwyczaj zakup na wiele lat. Wybór stolarki okiennej o bardzo dobrych parametrach, które gwarantują naprawdę wysoką jakość, to decyzja słuszna z punktu widzenia ekologii....

Zobacz wszystkie wpisy
Business to business - Aikon jako partner w dużych inwestycjach

Business to business - Aikon jako partner w...

blog | 30.05.2022

Szeroka oferta Aikon Distribution oraz wysoka jakość produktów sprawia, że nasze okna, drzwi, rolety i bramy zamawiane są nie tylko przez klientów indywidualnych do pojedynczych domów...

Zobacz wszystkie wpisy