montaż moskitiery

Jak wymierzyć i jak założyć moskitierę ramkową na okno?

blog | 10.11.2021

W końcu postanowiłeś zakupić moskitiery do swojego domu i wiesz już konkretnie, jaki typ moskitiery sprawdzi się najlepiej w twoich oknach. Kolejnym etapem jest więc odpowiednie zmierzenie światła okna, aby złożyć zamówienie u dostawcy.

Pamiętaj, że do wykonania pomiarów i zamontowania moskitiery ramkowej, nie potrzebujesz żadnego fachowca. Wszystkie te czynności jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Wystarczy, że przeczytasz poniższą instrukcję pomiaru i montażu moskitiery ramkowej, żeby dowiedzieć się wszystkiego, co należy zrobić.

Jak prawidłowo wymierzyć moskitierę ramkową?

Pomiarów dokonujemy stojąc wewnątrz pomieszczenia. Do ich wykonania potrzebne będą:

Najważniejszymi elementami pomiarowymi, które należy podać przy zamówieniu moskitiery ramkowej są:

1. typ zlicowania okna,

2. szerokość i wysokość światła okna,

3. głębokość ram od strony zewnętrznej.

1. Typ zlicowania okna

Zlicowanie okna to sposób przedstawiania względem siebie płaszczyzn ram ościeżnicy i skrzydła okna. Aby określić typ zlicowania naszego okna, wpierw należy wyjaśnić poszczególne warianty zlicowań. Najlepiej widoczne jest to na poniższym schemacie, gdzie czerwoną linią zaznaczono płaszczyznę zlicowania:

moskitiera drzwiowaTypy zlicowania okna (widok od zewnętrznej strony okna)

Obecnie producenci okien PCV stosują w większości profile półzlicowane i niezlicowane, natomiast zlicowane - jednopłaszczyznowe okna stosuje się obecnie wyłącznie w profilach aluminiowych.

2. Szerokość i wysokość światła okna

Kolejnym ważnym krokiem jest pomiar szerokości i wysokości światła okna, czyli wymiary otworu okna, gdy jest ono otwarte.

moskitiera Pomiar szerokości i wysokości światła okna

Poniższe schematy prezentują uproszczone przekroje okna niezlicowanego, półzlicowanego i zlicowanego z zaznaczonymi miejscami (zielona linia), od których należy rozpocząć pomiar okna, mierząc zarówno jego szerokość (A) jak i wysokość (B).

moskitieraUproszczony przekrój okna niezlicowanego i półzlicowanego. Rzut z góry z zaznaczoną moskitierą.

moskitieraUproszczony przekrój okna zlicowanego. Rzut z góry z zaznaczoną moskitierą.

3. Głębokość ram od strony zewnętrznej

Ostatnim etapem pomiaru okna w celu zamontowania moskitiery ramkowej jest zmierzenie głębokości ramy od strony zewnętrznej okna (x). Zgodnie z poniższym schematem, mierzymy tylko tą część profilu ościeżnicy, która wystaje poza profil skrzydła przy zamkniętym oknie (zielona linia).

moskitiera plisowanaPrzekrój poprzeczny profilu okiennego z zaznaczoną głębokością ramy od strony zewnętrznej okna (x)

Jeśli jesteś niepewny swoich pomiarów lub masz jakiekolwiek nieścisłości, wykonaj pomiary jeszcze raz. Pamiętaj, że prawidłowe wykonanie pomiarów zagwarantuje, że moskitiera idealnie będzie przylegała do okna.

Jak zamontować moskitierę ramkową na okno?

Wiesz już jak pomierzyć moskitierę, aby ją zamówić. Przejdźmy zatem do jej montażu na oknie.

Aikon Distribution dostarcza swoim klientom moskitiery już złożone. Nie musisz więc martwić się o odpowiednie przycięcie siatki i właściwe założenie uszczelki na profilu moskitiery. Jedyną czynnością, którą należy wykonać przed założeniem moskitiery ramkowej na okno to przykręcenie uchwytów (jeśli zostaną dostarczone osobno) i blaszek montażowych.

Po otrzymaniu zamówionej moskitiery ramkowej, sprawdź czy wszystkie jej elementy znajdują się w pudełku. Do montażu koniecznie przygotuj niezbędne narzędzia:

Poznaj 4 kroki jak szybko zamontować moskitierę ramkową na okno:

moskitiera Przymierz moskitierę do okna

Sprawdź, czy rozmiar moskitiery zgadza się z wymiarem światła okna.

moskitiera zamontuj uchwyty boczne

W zestawie znajdziesz zamontowane już uchwyty boczne, które służą do zakładania i ściągania moskitiery z okna. Jeśli jednak znajdziesz je osobno, załóż je samodzielnie po obwodzie z każdej strony wewnętrznej ramy moskitiery.

moskitiera załóż blaszki montażowe

Blaszki montażowe, które znajdują się w zestawie wkręcamy w specjalne wywiercone otwory w profilu moskitiery za pomocą śrub oraz podkładek.

moskitiera załóż moskitierę na okno i gotowe!

Moskitierę zakładamy na okno będąc w pomieszczeniu. Ostatnim etapem montażu jest przekręcenie blaszek montażowych na ramę lub uszczelkę okna.

moskitieraMontaż moskitiery ramkowej (krok 4)

Dobra moskitiera to zabezpieczenie Twojego domu, komfort i wygoda. W Aikon Distribution posiadamy bogaty wybór moskitier:

Koniecznie zobacz naszą ofertę.

Moskitiery

moskitiera ramkowaMoskitiera ramkowa typu „S” w ofercie Aikon Distribution

Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak mierzyć i mocować moskitiery ramkowe. Chętnie także doradzimy i pomożemy wybrać  odpowiednią moskitierę dla Twojego okna.

Zobacz wszystkie wpisy

Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

Czym kierować się przy wyborze okna...

blog | 10.11.2021

Dom pasywny, to dom ciepły i szczelny, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U) przez całą bryłę budynku. By osiągnąć niski parametr U, przy budowie domu pasywnego stosuje się...

Zobacz wszystkie wpisy
Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce okiennej i drzwiowej

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce...

blog | 23.09.2021

Od wielu lat okna i drzwi nie są tylko elementami konstrukcyjnymi budynku, spełniają także wiele funkcji estetycznych. Ogrom możliwości w kształtach, kolorach, gabarytach, nowatorskich...

Zobacz wszystkie wpisy
Moskitiery na drzwi balkonowe

Moskitiery na drzwi balkonowe

blog | 21.09.2021

Moskitiery to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym okna i drzwi balkonowe w okresie letnim są otwarte przez całą dobę. To wręcz najskuteczniejsza ochrona przed...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej?...

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej? W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w...

Zobacz wszystkie wpisy