regulacja okna PCV

Jak wyregulować okna PCV?

blog | 07.04.2022

Okna PCV, abyśmy mogli być z nich całkowicie zadowoleni, muszą spełniać szereg ważnych funkcji. Powinny odpowiadać nam wizualnie i pasować do pozostałych elementów elewacji i wystroju. Powinny także dostarczać jak największą ilość światła, ale co najważniejsze, powinny zapewniać dobrą izolację cieplną i akustyczną, a więc powinny chronić przed przeciągami i hałasem z zewnątrz.

Niestety każde okno “zużywa się” na skutek wpływu warunków atmosferycznych (zmian temperatur, promieniowania UV, wilgoci) oraz normalnego użytkowania (otwierania i zamykania okna). Jeśli okna utracą swoją  szczelność to traci na tym cały bilans energetyczny i akustyczny domu. Zabiegi takie jak regulacja i konserwacja okuć okiennych mogą znacząco zwiększyć żywotność okna oraz zapobiec problemom z jego otwieraniem czy powstawaniem nieszczelności. Jak wyregulować okna PCV, by tego uniknąć? Podpowiadamy.

Jak wyregulować okna PCV?

Regulację okien powinniśmy przeprowadzać sezonowo, nawet jeśli nie pojawiają się żadne problemy z użytkowaniem okna. Najlepiej robić to na początku lata oraz przed zimą. Systematyczna regulacja pozwoli zapobiec zjawisku „opadania” skrzydeł okiennych oraz umożliwi kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez okno.

Jeżeli nie regulujemy jednak okien sezonowo, powinniśmy bezwzględnie przeprowadzić regulację w sytuacji, kiedy zaobserwujemy, że okna są mniej szczelne albo pojawią się trudności z ich otwieraniem i zamykaniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skrzydła po prostu zmieniły pozycję, a regulacja oszczędzi nam konieczności wzywania na pomoc fachowców lub nawet wymiany okien. Zignorowanie problemu może natomiast doprowadzić do sytuacji, w której nie zdołamy zamknąć okna albo przyczynić się do znacznego obniżenia temperatury w mieszkaniu.

Zobacz naszą ofertę okien PCV:

OKNA PCV

Regulacja okien PCV

Tak jak wspominaliśmy wcześniej regulację okien PCV najlepiej przeprowadzać sezonowo. Kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, tryb zimowy okien pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Regulacja okien na zimę powinna zacząć się od sprawdzenia rolek ryglujących w skrzydle. Należy ustawić je tak, by zwiększyć szczelność okna i tym samym ograniczyć napływ zimnego powietrza do środka. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy, a także prawidłowe ich położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, trzeba przesunąć rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po pierwszej regulacji warto sprawdzić, czy okno bez problemu się zamyka i otwiera. Jeśli pojawiły się trudności, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Zazwyczaj po dociśnięciu skrzydła do ramy okna, klamka zaczyna nieco ciężej pracować – ta sytuacja jest całkowicie normalna.

Wraz z nadejściem lata warto przeprowadzić kolejną regulację docisku okien plastikowych, aby poprawić wentylację w domu i wpuścić do niego więcej świeżego powietrza. Tym razem należy postępować odwrotnie niż w przypadku regulacji okien na zimę – zmniejszyć siłę docisku skrzydła do ościeżnicy.

Przeczytaj także:

Jak czyścić okna PCV?

Jak wyregulować okno, jeśli ociera o ramę podczas zamykania?

Jeśli podczas otwierania lub zamykania okna wyczuwamy opór, który nie występował wcześniej, może to oznaczać, że okno opadło lub w inny sposób zmieniło położenie względem ramy i wymaga delikatnej korekty. Jest to bardzo prawdopodobne szczególnie w przypadku dużych i ciężkich okien, takich jak okna balkonowe. Należy wtedy wprowadzić niewielkie korekty ustawienia skrzydła. Okucia okienne w dolnym zawiasie odpowiadają za prawidłową wysokość i położenie względem osi zawiasów. Chcąc zmienić położenie skrzydła po przekątnej, należy wyregulować także okucie znajdujące się w górnej części zawiasu.


Okucia okna PCV

Samodzielna regulacja okien PCV

Samodzielna regulacja okien nie jest rzeczą niemożliwą, nie jest też wcale taka bardzo trudna. Mając do dyspozycji kilka prostych narzędzi oraz wiedzę i porady z powyższego artykułu, jesteś w stanie samodzielnie wykonać poprawną regulację swoich okien. Dzięki temu regulacja szczelności okien będzie dopasowana do panującej pory roku i tym samym poprawisz ich funkcjonalność. Jeśli chcesz cieszyć się przez długie lata lekką i bezproblemową pracą swoich okien, zdecydowanie warto je samodzielnie sezonowo regulować!

Zobacz wszystkie wpisy

Które okucia okienne są najlepsze?

Które okucia okienne są najlepsze?

blog | 25.11.2024

Podczas zakupu okien skupiamy się na właściwościach samego okna, na parametrach...

Zobacz więcej
Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej
Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

blog | 09.10.2024

Lata temu przyjął się trend, że drzwi zewnętrzne powinny komponować się z kolorystyką...

Zobacz więcej