aluminiowe drzwi przesuwne

Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

blog | 10.05.2022

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń. Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i chętnie uwalniamy się z zamkniętych „czterech ścian”. To powód, dla którego coraz częściej wybieramy mieszkania z dużymi balkonami oraz budujemy domy z tarasem wychodzącym na ogród.

W ten trend idealnie wpasowują się systemy przesuwne z dużymi przeszkleniami. A jak dodamy do tego bardzo modne ostatnio aluminium otrzymujemy aluminiowe drzwi przesuwne. Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne, aby spełniały swoje najważniejsze funkcje? Podpowiadamy.

Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

Aluminiowe drzwi przesuwne są nie tylko bardzo eleganckie i nowoczesne, ale także wyjątkowo praktyczne. Zajmują mało miejsca i nie utrudniają domownikom komunikacji. Pozwalają łatwiej rozplanować posiadaną przestrzeń i praktyczniej ją wykorzystać. Ponadto aluminiowe drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się również do przestrzeni wewnętrznych - w wąskich korytarzach i niewielkich pomieszczeniach. Prawidłowo zaprojektowane i zamontowane stworzą prawdziwe architektoniczne cuda.

Planując montaż drzwi przesuwnych, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że montaż takich konstrukcji nie jest uniwersalny. Zawsze powinien być wykonany przez specjalistyczne firmy posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie montażu stolarki budowlanej. Powinien być zgodny z projektem budowlanym oraz zaleceniami dostawców systemów do jej produkcji i montażu.

Prawidłowy montaż stolarki powinien spełniać następujące funkcje:

  1. przeniesienie obciążeń na ściany budynku wynikających z ciężaru własnego, siły wiatru, różnicy temperatur,
  2. zapewnienie szczelności oraz optymalnej izolacji cieplnej i akustycznej,
  3. prawidłową dyfuzję pary wodnej,
  4. zapewnienie właściwej izolacji od warunków atmosferycznych.

Czynniki wpływające na sposób instalacji aluminiowych drzwi przesuwnych

Na sposób instalacji aluminiowych drzwi przesuwnych wpływa między innymi:

a) wielkość, kształt i waga drzwi,
b) miejsce montażu (drzwi wychodzące na zewnątrz budynku, czy oddzielające od siebie pomieszczenia),
c) piętro instalacji.

Zadanie nie jest więc wcale łatwe i w każdym przypadku wymaga indywidualnego planowania, a czasem nawet projektowania. Nie istnieje coś takiego, jak jeden wzorcowy sposób instalacji drzwi przesuwnych z aluminium. Architekci nie ułatwiają też zadania wykonawcom. Jeżeli więc w Twoich projektach budynku występują aluminiowe drzwi przesuwne warto od razu szukać fachowca, który ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności w realizacji tego typu montażu.

Smukłe aluminiowe drzwi przesuwne

Sięgające od podłogi do sufitu przeszklone drzwi aluminiowe powiększają przestrzeń oraz zapewniają dostęp do wspaniałych widoków. A jeżeli zastosujemy w nich minimalne złożenie ramy ze skrzydłem to uzyskamy maksymalnie doświetlone pomieszczenie. Dodatkową zaletą aluminiowych drzwi przesuwnych o smukłej konstrukcji jest elegancki design. Połączenie dużych otworów okiennych wypełnionych szkłem z wąskim profilem aluminiowym to bardzo nowoczesne i designerskie rozwiązanie.

Aluminiowe drzwi przesuwne o wąskich ramach łączą ze sobą przejrzysty wygląd z bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Nadają się tym samym do domów energetycznie oszczędnych.

Zobacz naszą ofertę aluminiowych drzwi przesuwnych:

DRZWI PRZESUWNE ALIPLAST


Aluminiowe drzwi przesuwne

Zalety aluminiowych drzwi przesuwnych

Dlaczego warto w swoim domu zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

Ogromne przeszklenia wprowadzają do domu więcej światła i pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie - to niewątpliwie największa zaleta aluminiowych drzwi przesuwnych. Pokój wypełniony naturalnym światłem ma pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Dlatego też dla osób, które lubią otwartą przestrzeń i poczucie swobody, duże drzwi tarasowe są bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem domu.
Jedną z głównych zalet aluminiowych przesuwnych drzwi jest także możliwość tworzenia niecodziennego wnętrza i atrakcyjnych powierzchni. Dodatkowo z aluminium możemy wykonać o wiele większe konstrukcje niż na przykład z PCV czy drewna. Ponadto w przypadku aluminiowych drzwi przesuwnych możemy łączyć dwa systemy przesuwne kątowo, a ilość rozwiązań technicznych jest dużo bogatsza niż w innego typu stolarce. Kolejną zaletą drzwi przesuwnych z aluminium jest to, że nie wymagają one dodatkowej przestrzeni na otwieranie – ani w pomieszczeniu, ani na tarasie.

Dzięki doskonałym parametrom technicznym i dobrej izolacji systemy przesuwne mogą przyczyniać się także do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Zwłaszcza gdy zastosujemy odpowiednie szklenie i ciepłą ramkę międzyszybową.

Pozostałe zalety aluminiowych drzwi przesuwnych to:

  1. panoramiczne widoki,
  2. łatwy i szybki dostęp do ogrodu,
  3. możliwość zastosowania niskiego progu,
  4. elegancki, stylowy i modny wygląd,
  5. różnorodność kolorów i wykończeń.

Zobacz także:

Ile kosztują aluminiowe drzwi przesuwne?

Systemy aluminiowych drzwi przesuwnych

Aluminiowe drzwi przesuwne są dostępne w trzech wariantach: uchylno - przesuwnych PSK, przesuwnych oraz podnoszono – przesuwnych Lift Slide.

Aikon Distribution bazuje głównie na systemie Aliplast, który ma szeroką gamę produktów, jest korzystny cenowo na tle innych systemów i bardzo popularny na rynkach europejskich.

Uchylno-przesuwne drzwi PSK oparte są na profilach okienno – drzwiowych takich jak Imperial, Superial, Genesis i Star. Oprócz funkcji przesuwu posiadają także możliwość uchyłu,co pozwala na swobodne wietrzenie pomieszczenia przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy są zamknięte, ich skrzydło stałe, wraz ze skrzydłem przesuwnym tworzą linię prostą. Takie rozwiązanie powoduje, że zestaw okienny w tym systemie wygląda estetycznie. Na ościeżnicy okien PSK zamontowana jest jednak szyna, którą widać. Po szynie tej poruszają się wózki, które zamontowane są na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego i ukryte pod specjalnie przygotowanymi do tego celu maskownicami. Otwieranie drzwi uchylno - przesuwnych PSK rozpoczyna się od uchylenia i odsunięcia skrzydła ruchomego od progu. Następnie przesuwa się to skrzydło po szynie, która znajduje się w prowadnicy umieszczonej w dolnej części ościeżnicy. System uchylno przesuwny PSK umożliwia płynne oraz bardzo ciche przesuwanie nawet bardzo dużych i ciężkich drzwi tarasowych dzięki zastosowaniu automatu w okuciu, który wspomaga to otwieranie. Natomiast uchylanie okien i drzwi PSK odbywa się w identyczny sposób jak w oknach tradycyjnych. Warto również zwrócić uwagę na to, że obsługa drzwi PSK jest niezwykle prosta, pomimo sporych wymiarów i dużego ciężaru.

Drzwi przesuwne to nowoczesne oraz funkcjonalne rozwiązanie, które w Aikon Distribution dostępne jest w systemie Aliplast. Drzwi te posiadają przesuwne skrzydło bądź skrzydła, które otwierają się równolegle do elementu stałego. Dzięki temu można je stosować na mniejszej powierzchni niż drzwi rozwierne. Przesuwanie drzwi umożliwia ekstrudowany tor jezdny lub odrębny profil, po którym toczą się wózki, mocowane w dolnych częściach skrzydeł. Otworzenie więc nawet dużych i ciężkich drzwi przesuwnych, wymaga użycia relatywnie nie dużego użycia siły. Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwnych jest możliwość zastosowania niskiego progu, zlicowanego z podłogą, który idealnie wpisuje się w trend budownictwa bez barier i ułatwia przechodzenie.

Drzwi podnoszono – przesuwne Lift Slide to opcjonalna wersja profilu Visoglide + i Ultraglide. Przed przesunięciem skrzydła ruchomego zostaje ono podniesione co znacznie poprawia komfort użytkowania i lekkość przesuwania. Zostały zaprojektowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa i ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ich skrzydła znajdują się na niezależnych prowadnicach (dwóch lub więcej), dzięki czemu podczas otwierania jedno chowa się za drugie. Dodatkowo technologia podnoszono-przesuwna zapewnia stabilność i lekkość działania tego systemu.

Drzwi podnoszono – przesuwne dają dużą  elastyczność w projektowaniu dzięki różnym wariantom otwierania. Ponadto zastosowanie specjalnych okuć unoszono-przesuwnych pozwala na licowanie progu z podłogą. Dzięki temu mamy zapewnioną swobodę użytkowania i estetyczny wygląd. W Aikon Distribution występują w dwóch wariantach Aliplast Visoglide Plus oraz Aliplast Ultraglide.

ALIPLAST VISOGLIDE PLUS

ALIPLAST ULTRAGLIDE

Przeczytaj również:

HST czy PSK? Jakie drzwi balkonowe wybrać?

Dlaczego warto wybrać aluminiowe drzwi przesuwne?

Jeśli zdecydujemy się na drzwi tarasowe przesuwne możemy liczyć na wysoki komfort ich użytkowania oraz dobrą izolację termiczną. Pod warunkiem oczywiście, że zostaną poprawnie zainstalowane. 

Naszą radą jest więc zawsze skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora. Kompetentnego, pewnego siebie i doświadczonego w instalowaniu aluminiowych drzwi przesuwnych.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak wybrać okna PCV?

Jak wybrać okna PCV?

blog | 26.05.2022

Profile okienne z PCV cieszą się dużą popularnością już od lat. Za tym dużym zainteresowaniem idzie kluczowe pytanie: jak wybrać okna PCV? Wybór modeli jest na tyle obszerny, że...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PCV vs ekologia

Okna PCV vs ekologia

blog | 23.05.2022

W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejsza zarówno dla konsumentów, jak i dla firm i przedsiębiorstw. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale sposobem na życie i pracę w...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna drewniane na wymiar

Okna drewniane na wymiar

blog | 12.05.2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że okna drewniane nadają oryginalnego charakteru projektom architektonicznym, dzięki temu na dłużej zapisują się w pamięci odwiedzających. Okna, które są...

Zobacz wszystkie wpisy