instalacja okna drewnianego

Jak zainstalować okna drewniane?

blog | 21.07.2022

Okna drewniane, zresztą jak każde inne okna, muszą być dobrze zamontowane, bo inaczej nie będą w pełni spełniały swojego zadania. Niewłaściwe zainstalowanie okien drewnianych może sprawić, że będą nieszczelne oraz ulegną uszkodzeniu. Jak zainstalować okna drewniane, aby służyły nam na lata? Sprawdźmy!

WAŻNE! Instalację okien drewnianych najlepiej zlecić firmie monterskiej, której pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Poniższy artykuł nie jest instrukcją montażu okien drewnianych, a zbiorem podpowiedzi dotyczących instalacji okien. Warto bowiem wiedzieć jak prace montażowe powinny wyglądać.

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:

OKNA DREWNIANE

Jak zainstalować okna drewniane?

Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, właściwa instalacja okna drewnianego  to warunek poprawnego funkcjonowania stolarki. Niewłaściwy montaż może być przyczyną problemów z otwieraniem i zamykaniem okna, kondensacją pary wodnej na szybie, a nawet butwieniem drewnianych ram. Chociaż prace montażowe powinni wykonywać profesjonaliści, warto wiedzieć, jak powinny one przebiegać.

UWAGA! Instalacja okien drewnianych powinna być przeprowadzona po zakończeniu tynkowania i wylewania posadzek. Nadmierna wilgoć niekorzystnie wpływa na drewno.

Sposoby instalowania okien drewnianych

Sposób, w jaki zamontujemy okno zależy od miejsca jego osadzenia, rodzaju materiału z jakiego wykonana jest ściana i metody wykończenia ościeża. Instalacja okna drewnianego musi zapewniać jego stabilność pod obciążeniem wynikającym z własnego ciężaru oraz sił dynamicznych spowodowanych naporem wiatru, otwieraniem i zamykaniem.

Wymaga to zapewnienia stabilnego oparcia w otworze okiennym oraz stabilizacji poziomej poprzez montaż z użyciem kotew lub dybli.

Montaż z użyciem kotew  czyli stalowych płaskowników osadzonych w ramie i przykręcanych do boku ościeża to najczęściej stosowany sposób instalacji okien. Mocowanie takie umożliwia odsunięcie punktów mocowania w murze od jego krawędzi, co ma istotne znaczenie, gdy okno chcemy osadzić blisko zewnętrznej płaszczyzny warstwy nośnej.

Drugi sposób to montaż z użyciem dybli - stalowych kołków rozporowych przechodzących przez ramę okienną. W ten sposób mocowane są okna w miejsce starych, co ogranicza później prace wykończeniowe - obróbkę wokół ramy.

Jak zainstalować okna drewniane krok po kroku

Przed wstawieniem okna należy sprawdzić, czy otwór ościeża ma odpowiedni wymiar. Jego szerokość powinna być 2 do 3 cm większa od szerokości ościeżnicy, jego wysokość 3,5 cm do 5 cm większa od wysokości ościeżnicy. Następnie trzeba oczyścić miejsce osadzenia ościeżnicy w murze, zdjąć skrzydła okienne z ościeżnicy i wstawić ją w otwór, opierając na drewnianych klockach nośnych w taki sposób, aby każdy klocek znalazł się pod każdym pionowym profilem.

Ościeżnicę wstępnie mocuje się w murze za pomocą klinów, które umieszcza się blisko jej narożników i za pomocą poziomicy ustawia się jej pion i poziom. Następnie, używając miarki zwijanej, należy ustawić przekątne oraz tzw. światło ościeżnicy. Po dokonaniu pomiarów i wyregulowaniu ościeżnicy, mocuje się ją trwale w murze:

  1. na dyble – po wstawieniu ościeżnicy w mur wywierca się otwory w jej bokach i następnie wkręca w nią dyble. Sposób ten można stosować, gdy ściana jest jednorodna, np. z betonu komórkowego;
  2. na kotwy -  polega to na przykręceniu ich lub zaczepieniu do zewnętrznego obwodu ramy ościeżnicy przed włożeniem ościeżnicy w otwór. Kotwy umieszcza się w odległości ok. 25 cm od narożników. Należy pamiętać, że odstęp między kotwami nie powinien być większy niż 70 cm.

Po zamontowaniu ościeżnicy zakłada się skrzydła. Następnie szczelinę między ościeżnicą a murem wypełnia się poliuretanową pianką montażową wzdłuż całego obwodu szczeliny do 1/3 jej głębokości. Szczelinę spryskuje się lekko wodą, aby zapewnić lepszą przyczepność pianki. Nadmiar pianki po stwardnieniu przycina się ostrym nożem równo z płaszczyzną okna. Od strony wewnętrznej otwór okienny wykańcza się pasami płyt gipsowo-kartonowych i uszczelnia silikonem miejsca styku ościeżnicy z murem wzdłuż całego obwodu okien. 


Uszczelnianie okna

Jak zainstalować okna drewniane - najczęściej popełniane błędy

Niewłaściwe zaplanowanie instalacji okien

Równie ważne, jak sam proces montowania okna, jest jego właściwe zaplanowanie. Trzeba wybrać odpowiedni moment na umieszczenie stolarki, zarówno okiennej, jak i drzwiowej. Najczęściej montuje się okna na etapie stanu surowego, po wybudowaniu ścian i montażu pokrycia dachowego, ale przed położeniem tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Jeszcze na etapie projektu powinniśmy także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas zamontowanie rolet zewnętrznych. Niektóre ich rodzaje – jak rolety nadstawne – wymagają bowiem poszerzenia otworu okiennego o wymiar skrzynki.

Zobacz także naszą ofertę rolet zewnętrznych:

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Brak odpowiedniego przygotowania otworów okiennych

Niewłaściwe przygotowanie otworów okiennych to błąd popełniany stosunkowo często – i łatwy do dostrzeżenia odpowiednio wcześnie, jeśli tylko wie się, na co zwrócić uwagę. Pamiętajmy, że otwory okienne muszą zostać właściwie przygotowane nie tylko do osadzenia w nich okna, ale także wcześniej – do dokonania odpowiednich pomiarów - tylko wówczas będziemy mogli prawidłowo umieścić okno w otworze okiennym. Obróbka ościeży obejmuje przede wszystkim wyrównywanie ich powierzchni. Te powinny być płaskie, pozbawione nierówności, szczelin i pęknięć. Wszelkie tego typu niedoskonałości mogą podczas właściwego umieszczania okna zaowocować trudnościami ze szczelnością okna. Zwróćmy uwagę na wypoziomowanie dolnej krawędzi – to na niej opiera się okno, stąd ważne, aby była idealnie równa.

Błędnie przeprowadzone pomiary ościeży

Kolejnym, często popełnianym błędem, jest montowanie okien zbyt małych lub zbyt dużych w stosunku do ościeży. Zazwyczaj stanowi to konsekwencję niewłaściwie przeprowadzonych pomiarów. Pomiary ościeży należy przeprowadzić już po wyrównaniu brzegów i podłoża. Jeśli wymierzymy ościeża przed wyrównaniem, może się okazać, że podczas wyrównywania ścianek doszło do jakichś zmian w wymiarach – a w tym przypadku nawet milimetr może mieć znaczenie. Pomiary muszą zostać wykonane bardzo starannie, z obydwu stron ościeży (zewnętrznej i wewnętrznej), ponadto trzeba także upewnić się, że kąty otworu okiennego faktycznie są proste.

Przeczytaj także:

Pomiar ościeży czyli jak zmierzyć wnękę okienną.

Podsumowując

W przypadku instalowania okien drewnianych we wnęce okiennej powinno się pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze, staranność jest ważniejsza niż szybkie przeprowadzenie prac. Po drugie, sposób, w jaki będzie przebiegać montaż okien, różni się w zależności od wielu czynników. Istotny jest na przykład rodzaj ściany (materiał, z jakiego jest wykonana) oraz miejsce zamontowania okna (w dachu czy w ścianie). Jeśli zauważymy jakiekolwiek błędy przy montażu okien, nie bójmy się zwrócić na nie uwagę. Niektóre błędy można poprawić, jeżeli zostaną odnotowane odpowiednio wcześnie. Z kolei jeśli nie zareagujemy – narażamy się na późniejsze problemy lub nawet konieczność wymiany świeżo założonych okien.

Przeczytaj także:

Jak wymienić okna drewniane? 

Jak naprawić drewniane okno?

Zobacz wszystkie wpisy

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

blog | 13.12.2024

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, zaczynamy myśleć o tym, jak zatrzymać ciepło w...

Zobacz więcej
Które okucia okienne są najlepsze?

Które okucia okienne są najlepsze?

blog | 25.11.2024

Podczas zakupu okien skupiamy się na właściwościach samego okna, na parametrach...

Zobacz więcej
Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej