drzwi wejściowe

Jak zamontować drzwi wejściowe?

blog | 13.10.2023

Stoisz przed zakupem nowych drzwi wejściowych do swojego domu i masz mnóstwo pytań? Chciałbyś zamontować je sam, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?  Przeczytaj kilka istotnych wskazówek, dzięki którym sprawnie przygotujesz się do montażu drzwi i efektywnie go przeprowadzisz.

Niezbędne narzędzia do montażu drzwi

Zanim przystąpisz do prac monterskich, w pierwszej kolejności sprawdź otrzymane od dostawcy zamówienie. Upewnij się, że otrzymałeś dokładnie te drzwi, które zamawiałeś (konstrukcja, kolor, wykonanie, rozmiar). Sprawdź, czy zamówienie jest kompletne i oprócz drzwi i ościeżnicy (ramy drzwiowej) zawiera także zamówione dodatki: zawiasy, klamkę, okucia, wkładki do zamków, uszczelki, śruby i nakładki.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest przygotowanie miejsca pracy i skompletowanie wszystkich narzędzi. Do montażu drzwi wejściowych przygotuj następujące narzędzia i materiały:

  • kliny drewniane, wkręty, kotwy i gwoździe,
  • piankę montażową – niskoprężną,
  • poziomicę i miarkę,
  • młotek i dłuto,
  • wkrętarkę lub wiertarkę,
  • grunt i tynk gipsowy do prac wykończeniowych.

Montaż drzwi wejściowych krok po kroku

Montaż drzwi wejściowych jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa i komfortu w domu. Należy do niego podejść z dużą dokładnością, bo dobrze zamontowane i zaizolowane drzwi uchronią nasz dom nie tylko przed niepożądanym włamaniem, ale także przed przenikaniem chłodnego powietrza, wilgoci i głośnych dźwięków z zewnątrz.

Przed rozpoczęciem prac dokładnie przeczytaj instrukcje dostarczone przez producenta, by  zrozumieć specyficzne wymagania dla zamówionego typu drzwi. Różne rodzaje drzwi (PCV, aluminiowe, drewniane, stalowe, zewnętrzne lub wewnętrzne) mogą wymagać nieco innych technik montażu.

Poznaj 7 kroków jak prawidłowo zamontować drzwi wejściowe:

1.  Zdemontuj stare drzwi

Wyjmij stare drzwi z zawiasów i usuń zawiasy. Za pomocą dłuta i młotka wyważ i usuń starą ościeżnicę. Oczyść dokładnie powierzchnię otworu drzwiowego z resztek pianki montażowej i gwoździ, tak by zapewnić najwyższą przyczepność dla montażu nowej ościeżnicy.

2.  osadź nową ościeżnicę

Dokładnie zmierz odsłonięty otwór drzwiowy i upewnij się, czy nowa ościeżnica pasuje do jego rozmiaru. Jeśli jest za duża, należy ją przyciąć. Wypoziomuj ościeżnicę i zamontuj ją w otworze drzwiowym. Upewnij się kilkukrotnie, że ościeżnica jest prawidłowo wypoziomowana. Wykorzystaj kliny drewniane, aby utrzymać ją w odpowiedniej pozycji. Jeśli wszystko się zgadza, przykręć ją do ściany za pomocą wkrętów i kotew. To ważne, aby ościeżnica była stabilna i dokładnie wyrównana.

3.  załóż skrzydło drzwiowe

Po osadzeniu ościeżnicy, zamocuj w niej zawiasy drzwiowe i osadź na nich drzwi zgodnie z instrukcjami producenta. Kilkukrotnie upewnij się, że ościeżnica i drzwi są odpowiednio wypoziomowane i pionowe.

4.  zamontuj dodatki

Kolejny etap to montaż zamka i klamki. Zamocuj wkładkę zamkową, klamkę lub gałkę drzwiową zgodnie z instrukcjami producenta.

5.  izolacja drzwi

Zabezpiecz ościeżnicę taśmą malarską, a następnie spryskaj przestrzeń między ścianą i ościeżnicą niewielką ilością wody, by pianka lepiej związała się z podłożem. Wypełnij przestrzeń pianką poliuretanową niskoprężną. Pamiętaj, że pianka ma silne właściwości rozprężania się, dlatego nie należy aplikować jej za dużo.

6.  Wykończenie

Dopasuj i zamontuj uszczelkę drzwiową wokół krawędzi drzwi, przeprowadź ostateczne sprawdzenie, czy drzwi otwierają się i zamykają prawidłowo. Czy są odpowiednio wypoziomowane. W razie potrzeby należy wyregulować drzwi w zawiasach.

7.  obróbki tynkarskie

Przed przystąpieniem do prac tynkarskich zabezpiecz drzwi i ościeżnicę folią budowlaną. Następnie zagruntuj powierzchnię między ościeżnicą i ścianę wnęki, by polepszyć przyczepność tynku i wyrównać chłonność podłoża. Zagruntowane podłoże pozostaw do całkowitego wyschnięcia. W zależności od warunków atmosferycznych grunt może schnąć od 3 do 24 h. Po przeschnięciu podłoża, przygotuj zaprawę tynkarską i za pomocą pacy nanieś ją na całą powierzchnię, a następnie za pomocą pacy wyrównaj całą ściankę.

Jeśli drzwi wymagają malowania lub wykończenia, zrób to zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta. Pamiętaj, że malowanie lub wykończenie może być wykonane przed lub po montażu, w zależności od preferencji.

montaż drzwi wejściowych
Montaż zamka w drzwiach wejściowych

Zachowaj dokumentację dotyczącą drzwi, w tym fakturę i kartę gwarancyjną. To ważne w przypadku ewentualnych reklamacji lub potrzeby uzyskania pomocy od producenta.

Drzwi wejściowe w ofercie Aikon Distribution

Wybór odpowiednich drzwi jest bardzo ważną decyzją, ponieważ wpływa nie tylko na funkcjonalność i wygląd naszego domu, ale także na bezpieczeństwo i efektywność energetyczną. Warto poświęcić czas na poznanie dostępnych opcji i znalezienie tych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i upodobaniom.

W Aikon Distribution posiadamy bogaty wybór drzwi wejściowych:

  • drzwi wejściowe na panelach PCV
  • drzwi wejściowe na panelach łączonych (PCV i aluminiowych)
  • drzwi wejściowe na panelach aluminiowych
  • szklane panele drzwiowe do drzwi
  • panele drzwiowe nakładkowe

drzwi wejściowePrzykładowe panele drzwiowe PCV w ofercie Aikon Distribution

drzwi wejściowePrzykładowe panele drzwiowe aluminiowe w ofercie Aikon Distribution

Sprawdź nasze propozycje wzorów drzwi wejściowych:

Panele drzwiowe

lub pobierz:

KATALOG PANELI DRZWIOWYCH

Jeśli preferujesz drzwi drewniane, zainspiruj się naszym katalogiem drzwi drewnianych:

KATALOG DRZWI DREWNIANYCH

Montaż drzwi. Samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Montaż drzwi wejściowych nie jest zbyt skomplikowany, jednak należy go wykonać z należytą starannością. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz zrobić to samodzielnie, lepiej skonsultuj się z profesjonalnym stolarzem lub firmą montażową, która może pomóc Ci w całym procesie.

Zobacz wszystkie wpisy

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta dla Deweloperów

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta...

blog | 26.07.2024

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie, deweloperzy muszą sprostać coraz większym wymaganiom inwestorów oraz klientów. Aby zrealizować projekty...

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej
Jak czyścić moskitierę przesuwną? Praktyczny poradnik.

Jak czyścić moskitierę przesuwną?...

blog | 01.07.2024

Czysta i zadbana moskitiera przesuwna to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia, a także skuteczności jej działania. Regularne czyszczenie moskitiery pozwala na jej długotrwałe...

Zobacz więcej