Okna zapewniają dostęp do naturalnego światła, są strażnikami ciepła w Twoim domu, są ochroną przed działaniem czynników atmosferycznych. Montowanie okien drewnianych to zadanie, które wymaga zaangażowania fachowca – bo właściwy montaż jest kluczowy by zapewnić o odpowiednim funkcjonowaniu okna. Niemniej warto wiedzieć jak powinien przebiegać poprawny montaż.
Uwaga! Tekst nie jest szczegółową instrukcją montażu, a zarysem prac, które wykonuje się w jego trakcie. Aby poprawnie wykonać montaż należy sięgnąć do instrukcji od producenta.
Zobacz naszą ofertę okien drewnianych:
Jak zamontować okno drewniane?
Wybór techniki montażu okien drewnianych jest równie ważny jak wybór odpowiedniego okna drewnianego. Będzie to decydować o budżecie Twojej pracy i o wydajności termicznej montażu. To jaka technika będzie dobrana do montażu okna zależy od tego, czy okno będzie poddane renowacji czy całkowitej wymianie.
Wymiana okna drewnianego – demontaż częściowy lub całkowity
W przypadku wymiany już istniejącego okna możliwe są dwie techniki instalacji okna.
Demontaż częściowy okna drewnianego
Demontaż częściowy to wymiana skrzydeł okna i zachowanie istniejącej ramy do renowacyjnych prac. Zwykle jest ta technika rozważana, gdy następuje wymiana pojedynczego oszklenia na podwójne. Jednak technika nie jest bardzo rozpowszechniana, gdyż nie gwarantuje właściwego uszczelnienia.
Całkowity demontaż okien drewnianych
Całkowity demontaż okien drewnianych to wymiana wszystkich elementów, które składają się na okno. To technika, którą preferują profesjonaliści, bo efektem udanego montażu jest gwarancja optymalnej wydajności cieplnej okien drewnianych.
Montaż okna drewnianego
Odpowiedni etap budowy
Montaż okien drewnianych powinien odbyć się po zakończeniu etapu tzw. "mokrych robót" - kładzeniu tynków wewnętrznych, wylewek. Można osadzić stolarkę zanim zakończone będą te prace jednak należy zapewnić odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.
Oścież okna i pomiar otworów
Zanim rozpoczęty zostanie montaż okien drewnianych należy wykonać obróbkę otworów okiennych. Powierzchnie powinny być płaskie, bez otworów i kanalików - to pozwoli na szczelne przyklejenie folii czy taśm uszczelniających. Następnie wykonuje się pomiar płaskości i pionowości ścian. Zły wymiar otworów okiennych w stosunku do wielkości zamówionych okien to częsty i trudny do naprawienia błąd.
Przeczytaj nasz artykuł, o tym jak zmierzyć wnękę okienną
Umieszczenie okna drewnianego w otworze
Gdy rama okna drewnianego jest we właściwej pozycji, przystępuje się do mocowania wstępnego. Ustawienie ramy w pionie i poziomie usprawniają klocki podporowe i dystansowe. Konieczne jest by odpowiednie było podparcie ościeżnicy - zapobiega to odkształceniu progu czyli ewentualnej nieszczelności.
Montaż ramy w ościeżu
Rama okienna montowana jest w ościeżu za pomocą dybli, kotw, kołków rozporowych, śrub czy wkrętów - wszystko w zależności z jakim typem materiału budowlanego ściany mamy do czynienia.
Izolacja i uszczelnienie okna drewnianego
Uszczelnienie to zabezpieczenie szczeliny między oknem i ościeżem przed wilgocią-zarówno jeśli chodzi o wodę opadową od zewnętrznej strony, jak i wilgocią powietrza, które przenika od wewnątrz pomieszczenia. Przy wykonywaniu uszczelnienia należy mieć na uwadze zgodność chemiczną materiałów, które się ze sobą stykają, oraz pamiętać o oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni, do której będą one przylegać.
Uszczelnianie okna
Zatrudnienie fachowca do montażu okien drewnianych
Instalacja okien drewnianych wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego zdecydowanie bezpieczniej i pewniej jest zatrudnić do tego fachowca – masz wtedy pewność, że realizacja montażu będzie zgodna z normami izolacji i uszczelnienia.
Jakie okna drewniane kupić?
Sposób w jaki będzie się otwierać okno drewniane wydaje się szczegółem ale prawda jest taka, że pewne rozwiązania i konfiguracje mogą ograniczać możliwości. Przeszklenie to kolejny ważny wybór, to jedno z kryteriów, które będzie mieć wpływ na cenę Twojego okna drewnianego. Standardowym oszkleniem okien są podwójne szyby – oznaczenie takiego przeszklenia wygląda przykładowo tak: 4/12/4. Pierwsza i ostatnia liczba odpowiada grubości dwóch tafli, czyli 4mm, które oddzielone są 12 mm przestrzenią, która wypełniona jest gazem. Bardzo popularne jest również potrójne przeszklenie, które jest wzmocnioną izolacją oraz przeszklenie antywłamaniowe.
Ustal czy montowane okna drewniane to standardowe modele czy nie. Jeżeli miejsce na okno przewiduje nietypowe wielkości konieczna jest profesjonalna konsultacja techniczna z fachowcem.