rolety zewnętrzne

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

blog | 09.05.2022

Roleta zewnętrzna ma wiele funkcjonalności w domu. To nie tylko ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem czy ochrona prywatności. To także poprawa cieplnej izolacji okna, zmniejszenie hałasu, a czasem również ochrona antywłamaniowa. Przy planowaniu montażu rolety warto uwzględnić wyposażenie jej w zwijaną moskitierę, która ochroni dom przed owadami. Aby bez zarzutu spełniała wszystkie swoje funkcje kluczowym jest by była precyzyjnie i prawidłowo zamontowana. Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Uwaga! Tekst nie jest szczegółową instrukcją montażu, a zarysem prac, które wykonuje się w jego trakcie. Aby poprawnie wykonać montaż należy sięgnąć do instrukcji od producenta.

Zobacz ofertę rolet zewnętrznych w Aikon Distribution:

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Konstrukcja rolety zewnętrznej

Elementem, który pełni główną rolę w funkcjonowaniu rolety jest płaszcz, który zakrywa okno. Składa się on z wąskich lameli, które są wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium połączonych w elastyczny sposób. Płaszcz nawija się na wałek, który umieszczony jest w kasecie. Nawijanie może odbywać się w sposób ręczny lub elektryczny. Rolety zewnętrzne mogą być wyposażone w silniki sterowane włącznikiem czy pilotem. Energooszczędne rolety zewnętrzne mają profile wypełnione poliuretanową pianką, co poprawia izolacyjność okien. Rolety sprzedawane są w kilku wariantach kolorystycznych, które pozwalają na dopasowanie ich do elewacji.

Przeczytaj nasz artykuł:

Rolety zewnętrzne - ochrona czy ozdoba?

Wybór wersji montażowej rolety zewnętrznej

Mając w planach montaż rolet zewnętrznych należy przede wszystkim wybrać typ zainstalowania kaset, który będzie zależny od etapu budowy domu. W czasie, gdy wznoszone są ściany zewnętrzne można zamontować kasety nadprożowe, które pozwolą na całkowite schowanie kasety pod tynkiem. Ten sposób montażu zapewnia jednocześnie o dobrej izolacji termicznej na całej długości rolety. W tego typu kasecie umieszczona jest wkładka izolacyjna, która przylega do wewnętrznej powierzchni. Dostęp do wnętrza kasety zapewnia zdejmowana osłona od środka pomieszczenia.
Montaż takiego rodzaju kasety przebiega w dwóch etapach. W czasie prac murarskich mocowana jest sama kaseta, a jej uzbrojenie ostateczne przeprowadzane jest przy pracach wykończeniowych domu.

Na etapie wykonywania elewacji możliwe jest montowanie rolet podtynkowych lub elewacyjnych - zależnie od wymiarów kasety, czy grubości ocieplenia. Montaż skrzynki podtynkowej będzie możliwy, gdy kaseta zmieści się w grubości warstw elewacji jednocześnie umożliwiając przykrycie jej od frontu.

Sprawdź nasz przewodnik po roletach zewnętrznych:

Jaką wybrać roletę zewnętrzną? Przewodnik po roletach zewnętrznych.

Montaż rolety zewnętrznej - niezbędne pomiary

Aby ustalić wymiary rolety do wnęki, należy zmierzyć: szerokość wnęki (zmierz na górze i na dole), wysokość wnęki (zmierz prawą i lewą stronę wnęki).

Delikatne nierówności są często spotykanym zjawiskiem przy mierzeniu wnęk i otworów. Jeśli szerokość lub wysokość wnęki nie jest identyczna na górze i na dole (bądź po prawej i po lewej stronie), należy przyjąć wymiar mniejszy lub wyrównać ścianę.

Aby zmierzyć roletę na mur, również niezbędne są wymiary szerokości i wysokości wnęki okiennej. Znając je, dobierzemy odpowiedni wymiar skrzynki mocującej, dzięki czemu roleta w optymalny sposób pokryje okno.

Przed złożeniem zamówienia, musimy też ustalić, po której stronie okna powinien się znaleźć mechanizm zwijający, ze względu na wygodę obsługi jak i montażu. Z reguły instalujemy go od strony klamki lub oszklenia stałego (fix), a w oknach dwuskrzydłowych od strony zawiasów rzadziej od otwieranej części.

rolety zewnetrzneRoleta zewnętrzna z oferty Aikon Distribution

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Kasety z roletą zewnętrzną najkorzystniej jest montować w taki sposób, by płaszcz rolety był odsunięty kilka centymetrów od szyb okna. Przestrzeń powietrza między płaszczem a oknem będzie pełniła funkcję dodatkowego izolatora termicznego.

Przystępując do montażu rolet zewnętrznych należy wywiercić dziurę, przez którą zostanie poprowadzony przewód zasilający do mechanizmy sterowania płaszczem. Przy montażu do nadproża jako pierwszą mocujemy kasetę, a następnie prowadnice boczne. Zanim to zrobimy należy zdjąć płaszcz z rolki. Prowadnice podczepiane są do kasety, a całość przystawiana jest do ściany. Po wypoziomowaniu kasety zaznaczane są miejsca mocowania, w które wkłada się kołki rozporowe. Następnie przykręca się kasetę do ściany. Gdy wszystko jest już przytwierdzone do ściany mocowany jest płaszcz oraz front kasety. Na koniec podłącza się mechanizm sterujący. Gdy płaszcz jest poruszany linką to przeplata się ją przez otwór w ścianie. Wewnątrz pomieszczenia mocuje się rolkę po której będzie poruszać się linka. Zaś w przypadku elektrycznego sterowania, przeplatany jest kabel oraz montowany przełącznik lub odbiornik sygnału pilota. Na koniec pozostaje umocować zaślepki prowadnic, a styk rolety z murem uszczelniany jest sylikonem.

Montaż rolety zewnętrznej wymaga precyzji i dokładności. Koniecznym warunkiem jest przeprowadzenie go w zgodzie z instrukcją od producenta. W przypadku, gdy nie jest się pewnym swoich zdolności w tej sprawie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowca.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak wybrać okna PCV?

Jak wybrać okna PCV?

blog | 26.05.2022

Profile okienne z PCV cieszą się dużą popularnością już od lat. Za tym dużym zainteresowaniem idzie kluczowe pytanie: jak wybrać okna PCV? Wybór modeli jest na tyle obszerny, że...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PCV vs ekologia

Okna PCV vs ekologia

blog | 23.05.2022

W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejsza zarówno dla konsumentów, jak i dla firm i przedsiębiorstw. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale sposobem na życie i pracę w...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna drewniane na wymiar

Okna drewniane na wymiar

blog | 12.05.2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że okna drewniane nadają oryginalnego charakteru projektom architektonicznym, dzięki temu na dłużej zapisują się w pamięci odwiedzających. Okna, które są...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

blog | 10.05.2022

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń. Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i chętnie uwalniamy...

Zobacz wszystkie wpisy