kondensacja pary wodnej

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na aluminiowych ramach okiennych?

blog | 29.03.2022

Zaparowane szyby okienne to zmora wielu mieszkańców domów i mieszkań. Problem ten występuje zwłaszcza w okresie zimowym oraz wiosenno-jesiennym, nawet przy prawidłowym ogrzewaniu pomieszczeń. Kondensacja aluminiowych ram okiennych wydaje się być stosunkowo niewielkim problemem, ale może prowadzić do innych, już nieco większych kłopotów. Dlaczego aluminiowe ramy okienne są szczególnie podatne na działanie kondensacji? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na aluminiowych ramach okiennych? Sprawdzamy.

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na aluminiowych ramach okiennych?

Jakie problemy może powodować kondensacja pary wodnej?

Kondensacja pary wodnej na oknach aluminiowych może prowadzić do różnych problemów. Długotrwałe i nawracające pocenie się okien, bo tak nazywamy również kondensację, może powodować powstawanie pleśni w oknach, wokół nich oraz na ścianach. Pleśń może natomiast prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym wywoływać alergie i powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma i zapalenie oskrzeli. Kondensacja pary wodnej może prowadzić także do innych problemów wpływających na dom. Płyty gipsowo-kartonowe w ścianach wokół okien są podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Metalowe części, takie jak zawiasy i śruby, mogą korodować i może dojść do uszkodzenia uszczelek okiennych. Dodatkowo kondensacja aluminiowych ram okiennych może przyczynić się do złej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Kondensacja aluminiowych ram okiennych

Dostępne obecnie okna charakteryzują się wysoką szczelnością. Nie jest to bynajmniej  wada, gdyż dzięki szczelnym oknom można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu czy mieszkania. Często myślimy, że pojawiająca się na szybach para wodna jest wynikiem wad konstrukcyjnych okna lub błędów popełnionych na etapie jej montażu. W rzeczywistości jednak zjawisko skraplania się pary wodnej na szybach powstaje nawet w przypadku zupełnie sprawnie funkcjonujących i poprawnie zamontowanych okien.

Warto zwrócić uwagę, w których konkretnie miejscach najczęściej gromadzi się wilgoć. Jeśli jest to strona wewnętrzna szyb – wina leży z reguły po naszej stronie. Być może zapominamy włączać okap w czasie gotowania posiłków, suszymy jednocześnie zbyt dużą ilość prania i unikamy przy tym otwierania okien. Natomiast parowanie okien od strony zewnętrznej jest na ogół podyktowane warunkami atmosferycznymi oraz usytuowaniem budynku. Do zjawiska dochodzi zwłaszcza, gdy mieszkamy w pobliżu zbiornika wodnego lub, gdy tuż za oknem jest sporo roślinności gromadzącej wilgoć z powietrza.

Jak powstaje kondensacja pary wodnej na aluminiowych ramach okiennych?

Kiedy za oknami temperatura spada, a w pomieszczeniach podnosimy ją poprzez ogrzewanie – szyby okienne mogą reagować tzw. poceniem się, czyli powstawaniem na nich wykroplin pary wodnej. Kondensacja występuje, gdy ciepłe, wilgotne powietrze w pomieszczeniu zderza się z chłodniejszą powierzchnią. Szkło może być jednym z najzimniejszych materiałów w domu i przyciąga nadmiar pary wodnej. Temperatura powietrza w połączeniu z poziomem wilgotności określa temperaturę, w której nastąpi kondensacja. Nazywa się to temperaturą punktu rosy.

Zjawisko może ulegać nasileniu podczas dżdżystej pogody oraz na skutek wykonywania przez nas normalnych czynności domowych, np. gotowania posiłków, suszenia prania w mieszkaniu, zażywania długotrwałych kąpieli itp.
W niektórych sytuacjach tradycyjna wentylacja grawitacyjna może okazać się niewystarczająca, co jest nierozerwalnie związane z koniecznością wsparcia jej dotychczasowego działania.

Jeśli chodzi o aluminiowe ramy okienne, pocenie się okien jest zjawiskiem naturalnym, ponieważ aluminium jest metalem, który ma tendencję do łatwego przenoszenia zarówno ciepła, jak i zimna. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, ciepło wewnątrz klimatyzowanej przestrzeni ucieka przez aluminiowe okna, a rama okna staje się zimniejsza. Ponieważ ciepłe powietrze wewnętrzne wchodzi w kontakt z zimnymi ramami okiennymi, spadek temperatury powoduje uwalnianie wilgoci.

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na aluminiowych ramach okiennych?

Jak dowiedzieliśmy się powyżej, temperatura punktu rosy jest wynikiem kontaktu ciepłego, wilgotnego powietrza z zimniejszymi powierzchniami. Aby zapobiec poceniu się okien, należy zmniejszyć procent wilgotności, aby temperatura punktu rosy była niższa niż temperatura powierzchni. Można to osiągnąć na kilka sposobów, między innymi za pomocą osuszacza lub utrzymywania stałego ciepła w domu. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, można zrównoważyć temperaturę, ustawiając termostaty w różnych częściach domu na tę samą wartość.

Łazienki i kuchnie to główne źródła wilgoci w domu. Wypuszczanie nadmiaru wilgoci przez otwory wentylacyjne i/lub wentylatory wyciągowe może pomóc w zapobieganiu kondensacji na ramach okiennych, tworząc bardziej suchą atmosferę. Co więcej, zastosowanie wentylatorów kuchennych podczas gotowania jest jeszcze bardziej efektywne, jeśli pozostawi się je włączone przez dodatkowe 15-20 minut po zakończeniu gotowania. Podobne praktyki należy stosować w przypadku nawiewów lub wentylatorów łazienkowych, aby uzyskać maksymalną skuteczność.

Nawiewniki okienne

Jednym ze sposobów na obniżenie wilgotności w domu jest także zamontowanie na górnej ramie okna nawiewnika okiennego. Jego podstawowym zadaniem jest doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia. Za usuwanie zużytego powietrza odpowiadają natomiast kanały wentylacji grawitacyjnej. W teorii taki zestaw (nawiewnik plus kanały wentylacyjne) powinien zapewnić sprawną wentylację w całym domu. Nawiewniki okienne można kupić łącznie z oknami lub dokupić i zamontować na już istniejące okna.

Więcej na temat nawiewników okiennych przeczytasz tutaj:

Nawiewniki okienne: montować czy nie? Podpowiadamy!


Kondensacja pary wodnej

Kondensacja pary wodnej na nowych oknach aluminiowych

Nowoczesne okna aluminiowe wyprzedzają o lata świetlne ich nieefektywne odpowiedniki z lat poprzednich. Wprowadzenie poliamidowych systemów przekładek termicznych oznacza, że ​​rama wewnętrzna nie przepuszcza już ciepła do ramy zewnętrznej, tworząc zimne powierzchnie, które są podatne na kondensację.

Nie tylko to, ale także aluminiowe ramy są bardzo przyjazne dla środowiska. Dzieje się tak dlatego, że mogą być poddawane recyklingowi nieskończoną ilość razy, a energia wymagana do ich recyklingu i ponownego wykorzystania to tylko 5% energii potrzebnej do początkowego wytworzenia metalu. Jest to ważna kwestia w tych niestabilnych dla środowiska czasach.

Sprawdź naszą ofertę okien aluminiowych:

OKNA ALIPLAST

Okna aluminiowe od Aikon Distribution

Okna aluminiowe doskonale sprawdzają się w mieszkaniach oraz budownictwie jednorodzinnym. Możemy zamontować zarówno okna o klasycznych rozmiarach, jak i duże przeszklenia. Takie przeszklenia świetnie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie - aluminiowe okna pięknie podkreślają proste, minimalistyczne bryły domów.

W Aikon Distribution zakup okien aluminiowych, jak i całej stolarki otworowej odbywa się on-line. Taka metoda daje przede wszystkim możliwość dokładnego poznania oferty rynkowej i wyboru najlepszego rozwiązania. Dodatkowo przy zakupie okien aluminiowych możesz skompletować je z roletami, żaluzjami czy moskitierami. A to wszystko bez wychodzenia z domu.

Zobacz wszystkie wpisy

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

Tryb zimowy w oknach – co to oznacza?

blog | 13.12.2024

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, zaczynamy myśleć o tym, jak zatrzymać ciepło w...

Zobacz więcej
Które okucia okienne są najlepsze?

Które okucia okienne są najlepsze?

blog | 25.11.2024

Podczas zakupu okien skupiamy się na właściwościach samego okna, na parametrach...

Zobacz więcej
Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej