rolety zewnętrzne

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że stają się ich niezbędnym elementem. Rolety zewnętrzne chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim, wychłodzeniem w zimowe dni, ulewą, wiatrem, hałasem czy po prostu dają całkowite zaciemnienie wnętrza. Te i wiele innych zalet rolet zewnętrznych przekładają się na niepodważalny komfort ich użytkowania.

Współczesne rolety zewnętrzne produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów. Posiadają także kilkuletni okres gwarancji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczny jest ich demontaż. Warto wiedzieć, jak to zrobić w sposób właściwy, a jest to zależne od rodzaju rolety jaki posiadamy. 

Uwaga! Poniższy tekst nie jest szczegółową instrukcją demontażu rolety zewnętrznej, a jedynie podpowiedzią i wskazówką, która ma pomóc w jej zdemontowaniu.

Ogólne zasady demontażu rolety zewnętrznej

Aby dostać się do elementów sterujących roletą zewnętrzną, konieczne jest zlokalizowanie i otworzenie skrzynki, do której zwija się pancerz. W tym celu należy dostać się do klapy rewizyjnej. W zależności od modelu rolety można ją znaleźć w różnych miejscach. Aby dotrzeć do koła nawojowego natomiast najpierw demontowany jest pancerz wraz z wieszakami, następnie wał, na który nawija się pancerz oraz przymocowany do niego adapter.


Demontaż rolety zewnętrznej przez fachowca

Rodzaje rolet zewnętrznych

Roleta nadstawna (naokienna)

Rolety zewnętrzne naokienne są wygodnym rozwiązaniem, stosowanym w już istniejących oraz nowo powstających budynkach. Konserwacja rolet przeprowadzana jest od wnętrza mieszkania.

Jak zdemontować roletą naokienną?

Demontaż takiej rolety jest stosunkowo prosty. Wystarczy:

  1. Otworzyć skrzynkę/ listy osłaniające prowadnice.
  2. Odkręcić wkręty lub śruby trzymające prowadnice.
  3. Delikatnie wyjąć roletę z prowadnic, podnosząc ją równomiernie z obu stron.
  4. Jeśli roleta jest napędzana elektrycznie, należy odłączyć zasilanie.

Zobacz naszą ofertę rolet naokiennych:

ROLETY NAOKIENNE

Roleta natynkowa

Rolety zewnętrzne natynkowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku już istniejących budynków. Można je zastosować na niemal każdej elewacji. Zaletą dla użytkownika jest przyjazna konserwacja rolety, dokonywana po zewnętrznej stronie budynku.

Jak zdemontować roletę natynkową?

  1. Otworzyć skrzynkę/listwy osłaniającą prowadnice.
  2. Odkręcić wkręty lub śruby trzymające prowadnice.
  3. Delikatnie wyjąć roletę z prowadnic, podnosząc ją równomiernie z obu stron.
  4. Jeśli roleta jest napędzana elektrycznie, należy odłączyć zasilanie.

Zobacz naszą ofertę rolet natynkowych:

ROLETY NATYNKOWE

Roleta podtynkowa

Rolety podtynkowe mogą być stosowane podczas budowy, w trakcie modernizacji budynku (przed ociepleniem) lub przy wymianie okien. Wymagają jednak przygotowania odpowiednich wnęk w nadprożu na kasetę rolety. System ten zapewnia najwyższy poziom estetyki gdyż kaseta rolety staje się niewidoczna od zewnątrz i zostaje wkomponowana w fasadę budynku. Z zewnątrz widoczna jest uchylna dolna ścianka kasety, umożliwiająca dogodny dostęp przy konserwacji rolety.

Jak zdemontować roletę podtynkową?

Roleta podtynkowa jest montowana wewnątrz otworu okiennego. Jej demontaż może być bardziej skomplikowany, ale nie niemożliwy. Oto jak to zrobić:

  1. Otwórz roletę do końca.
  2. Zdejmij osłonę lub maskownicę, odsłaniając mechanizm rolety.
  3. Wyjmij roletę z prowadnic, pamiętając o odłączeniu wszelkich połączeń elektrycznych.


Zobacz naszą ofertę rolet podtynkowych:

ROLETY PODTYNKOWE

Cele demontażu rolety zewnętrznej

Demontaż rolet zewnętrznych może być konieczny z różnych powodów. Przede wszystkim, może być spowodowany chęcią konserwacji i czyszczenia rolety, która ma na celu utrzymanie rolety w dobrej kondycji. Drugim powodem może być uszkodzenie - demontaż umożliwia naprawę lub wymianę uszkodzonych części. Trzecim powodem może być modernizacja budynku lub całkowita wymiana rolet na nowe.

Podsumowując

Demontaż rolety zewnętrznej nie musi być trudnym procesem, o ile wykonamy go zgodnie z instrukcjami i ostrożnie. Bez względu na powód demontażu, dbanie o rolety zewnętrzne pozwoli służyć im dłużej i skuteczniej spełniać swoje funkcje.

Przeczytaj także:

Konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem letnim

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Zobacz wszystkie wpisy

Okno z klamką historyczną

Okno z klamką historyczną

blog | 23.08.2024

Klamki do okien to jeden z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wyglądu swojego wnętrza. Jeżeli ma być ono charakterystyczne, posiadać wyrazisty styl - warto...

Zobacz więcej
Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

Zeroemisyjność budynków w UE - co nas czeka?

blog | 06.08.2024

Zeroemisyjność budynków w Unii Europejskiej jest kluczowym elementem strategii UE w walce ze zmianami klimatycznymi i osiągnięciem celów zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie....

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej