drewno do okien

Jakie drewno do okien drewnianych?

blog | 14.01.2022

Okna drewniane same w sobie są symbolem trwałości i stylu, jednak rodzaj drewna, z jakiego są wykonywane, ma ogromne znaczenie. Po pierwsze, wizualne, bo okna drewniane to przecież wizytówka domu. Po drugie, każdy rodzaj drewna ma swoją cenę, więc jeśli zależy nam na trwałym, ale jak najbardziej budżetowym rozwiązaniu, powinniśmy się dobrze zastanowić, jakie drewno do okien drewnianych wybrać. Być może konieczny będzie pewien kompromis między ceną, a nieco gorszą jakością. Sprawdźmy, z jakiego drewna najczęściej produkowane są okna drewniane.

Drewno sosnowe - najtańsze i najpopularniejsze

Sosna to drzewo bardzo często spotykane na terenie całej Europy. Drewno z niej pozyskiwane stosuje się m.in. do produkcji stolarki otworowej, podłóg i elementów potrzebnych do wykonania elewacji. Charakteryzuje się delikatnym usłojeniem oraz jasną, biało-żółtą barwą, dostępną w różnych odcieniach. Dobrze chłonie wszelkie farby i bejce, co docenimy w sytuacji, gdy zdecydujemy się na zakup okien z drewna sosnowego - jeśli nam na tym zależy, będziemy często mogli zmieniać ich kolor.

Jakie drewno do okien drewnianych?

Jakie drewno do okien drewnianych wybrać, jeśli zależy nam na trwałości? Drewno sosnowe można szybko wysuszyć, jest sprężyste, ale równocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Struganie, szlifowanie, czy frezowanie go nie stanowi żadnego problemu - wystarczy spojrzeć na ozdobne listwy montowane na oknach drewnianych.

Zobacz naszą ofertę okien drewnianych: 

OKNA DREWNIANE

Za popularnością drewna sosnowego stoi także dobra izolacja termiczna i akustyczna oraz korzystny wpływ na nasze zdrowie. Okna drewniane wykonane z drewna sosnowego odpowiadają za regulację poziomu wilgoci w pomieszczeniach za sprawą zdolności do pochłaniania pary wodnej i oddawania jej do otoczenia. Tutaj uwaga - mimo zdolności higroskopijnych drewno sosnowe nie najlepiej znosi kontakt z wodą i wilgocią. By okna drewniane nie uległy zniszczeniu, konieczna jest ich regularna pielęgnacja i impregnacja. Na koniec dobra wiadomość - drewno sosnowe, ze względu na swoją dostępność i łatwość w obróbce, jest stosunkowo tanie.

Drewno meranti - szczelność i odporność na uszkodzenia

Meranti to egzotyczne drzewo z malezyjskim i indonezyjskim rodowodem. Odmiany drewna meranti różnią się od siebie kolorem (od czerwono-brązowego do szaro-różowego) i gęstością ( im drewno jest ciemniejsze, tym ma większą gęstość). Jakie drewno do okien drewnianych wybrać? Czy meranti będzie odpowiednie?

Często porównuje się je do drewna sosnowego, ponieważ także należy do gatunku drewna miękkiego i tak jak ono dobrze chłonie farby i lakiery. Jest jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, lepiej też znosi działanie czynników atmosferycznych. Ma mniejszą kurczliwość, więc drzwi, czy okna drewniane z tego surowca nie zmieniają pierwotnych rozmiarów.

To drewno, które szybko wysycha i jest łatwe w obróbce. Charakteryzuje się małą przepuszczalnością wody, dlatego okna drewniane wykonane z drewna meranti rzadko pęcznieją lub pękają.

Sprawdź dostępną u nas kolorystykę drewna meranti:

KOLORYSTYKA DREWNA

Drewno modrzewiowe - trwałość na lata

Drewno modrzewia budową oraz wyglądem przypomina nieco drewno sosnowe, ale różni się od niego kolorem (ma odcień żółto-czerwony) oraz zdecydowanie większą wytrzymałością. Powszechnie stosuje się je w budownictwie - jako drewno tarasowe, konstrukcyjne, czy surowiec do produkcji stolarki drzwiowej i okiennej.

Jest jednym z najtrwalszych gatunków drewna, jeśli więc chcemy, by nasze okna drewniane służyły nam przez wiele lat, warto pomyśleć właśnie o drewnie modrzewiowym.

Jakie drewno do okien drewnianych wziąć pod uwagę, jeśli mają zostać zamontowane w domu szczególnie narażonym na działanie czynników atmosferycznych? W takiej sytuacji sprawdzi się właśnie modrzew. Jego drewno jest twarde, nie wykazuje też skłonności do pęknięć, czy paczenia. Jest wodoodporne, nie ulega zagrzybieniu i gniciu.

Drewno dębowe - inwestycja w jakość

Drewno dębowe uważa się za najlepsze jakościowo. Czy rzeczywiście zasługuje na taką opinię? Dębina to drewno ciężkie, twarde i wytrzymałe. Dzięki świetnym parametrom technicznym jest cenione w stolarstwie, meblarstwie, czy budownictwie. Odznacza się bogatym rysunkiem usłojenia oraz ciepłą, nieco złotawą barwą.

Napisaliśmy, że drewno dębowe jest wytrzymałe - tak, ale nie niezniszczalne. Dębina wprawdzie bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami i wilgocią, ale jeśli będzie wystawiana na działanie tych czynników zbyt często, może zacząć pękać i paczyć się.

Nie ma co ukrywać - drewno dębowe jest po prostu drogie. Jednak wykorzystanie tego surowca podczas budowy i urządzania domu to inwestycja na lata, która na dodatek będzie z każdym rokiem podnosiła wartość naszej nieruchomości.

Zobacz wszystkie wpisy

Ile kosztuje okno drewniane?

Ile kosztuje okno drewniane?

blog | 14.01.2022

Okna drewniane stanowią piękne wykończenie każdego wnętrza - zarówno bardziej tradycyjnego, jak i utrzymanego w nowoczesnej stylistyce. Możemy je zauważyć i w starych budynkach, i w...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna sash z pojedynczym i podwójnym aktywnym skrzydłem

Okna sash z pojedynczym i podwójnym aktywnym...

blog | 03.01.2022

Wykonane z sosnowego, dębowego lub egzotycznego meranti przykuwają uwagę nie tylko tych, którzy gustują w angielskim stylu, ale także tych, którzy planują nowe inwestycje w klasycznym...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash - klasyka w eleganckim wydaniu

Sash - klasyka w eleganckim wydaniu

blog | 03.01.2022

System ciężarkowy (sash cord & weight) to tradycyjny, nadal bardzo popularny mechanizm służący do otwierania i zamykania okien sash. Współczesną jego alternatywą jest system...

Zobacz wszystkie wpisy
Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik

Czym kierować się przy wyborze okna...

blog | 10.11.2021

Dom pasywny, to dom ciepły i szczelny, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U) przez całą bryłę budynku. By osiągnąć niski parametr U, przy budowie domu pasywnego stosuje się...

Zobacz wszystkie wpisy