konserwacja drzwi

Konserwacja i pielęgnacja drzwi wejściowych

aktualności | 10.09.2020

Planując budowę domu wiele czasu poświęcamy na dobór drzwi wejściowych, bo wiemy, że będą naszą wizytówką. Później jednak, nie zwracamy na nie już takiej uwagi, mimo, że używamy ich nawet kilkanaście razy dziennie. Często zapominamy, że aby ta wizytówka wyglądała i funkcjonowała bez zarzutu przez wiele lat, to należy o nią regularnie dbać.

Drzwi wejściowe PCV

Drzwi wykonane z PCV są stosunkowo łatwe w czyszczeniu i pielęgnowaniu. Większość zabrudzeń, które pojawią się na drzwiach można w łatwy sposób usunąć za pomocą letniej wody i delikatnych środków czyszczących, które nie zawierają proszku ściernego oraz wysokiego stężenia alkoholu (mogą one rozpuścić tworzywo lub okleinę i pozostawić trwałe uszkodzenia na powierzchni drzwi).

RADA: Każdy środek czyszczący najpierw przetestuj na małej, niewidocznej powierzchni drzwi.

W ofercie Aikon Distribution dostępne są drzwi wejściowe wysokiej jakości, gdzie okres gwarancji na powłokę może wynieść nawet 11 lat.

Drzwi zewnętrzne PVC

Drzwi aluminiowe 

Drzwi aluminiowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, natomiast jak każdy materiał również wymagają pielęgnacji oraz zadbania o ich wygląd zewnętrzny.

Dzięki naturalnej powłoce antykorozyjnej jaką posiada aluminium, drzwi wykonane z tego materiału są bardzo dobrze zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska naturalnego. Częstotliwość mycia drzwi aluminiowych jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji. W środowisku, które charakteryzuje się ciągłą obecnością szkodliwych czynników np. spaliny, zanieczyszczenia na obszarach przemysłowych czy wilgoć, drzwi wymagają częstszej ochrony i konserwacji - zwykle cztery razy w ciągu roku.

To, jak często należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, uzależnione jest także od sposobu eksploatacji. Dużo częściej należy przeprowadzać takie zabiegi w obiektach komercyjnych, niż w domach jednorodzinnych.

Drzwi drewniane

Ponieważ drewno jest materiałem naturalnym, reaguje na wilgoć i z biegiem czasu się zużywa, dlatego ochrona drewna jest bardzo ważna dla długowieczności drzwi.
Regularne czyszczenie i konserwowanie drzwi drewnianych wykonuje się przed okresem zimowym i letnim za pomocą odpowiednich środków pielęgnacyjnych, które nie zawierają w sobie materiałów ścieralnych oraz agresywnych środków chemicznych.

Oprócz regularnej pielęgnacji, należy od czasu do czasu dokładniej przyjrzeć się powłoce lakierniczej. Szczególnie, gdy drzwi wystawione są na intensywne działanie warunków atmosferycznych.
Kontrolowana w ten sposób powłoka, powinna zostać poddana renowacji niezwłocznie po dostrzeżeniu ubytku w powłoce lakierniczej.

Renowację drzwi drewnianych można przeprowadzić samodzielnie, według ściśle określonych zaleceń producenta (lub ekipy, która montowała drzwi),  przy zastosowaniu odpowiednich środków renowacyjnych.

Okucia i elementy ruchome drzwi

Jeżeli chcemy, aby drzwi w całości funkcjonowały poprawnie, musimy również zadbać o to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli o okucia i elementy ruchome.
Dla ich prawidłowego działania należy pamiętać o regularnym smarowaniu. Najlepszymi preparatami do ich konserwacji będą zatem produkty o właściwościach smarujących, które w swoim składzie nie zawierają kwasów np. smar adhezyjny z teflonem lub inny o takich samych parametrach.

Co zrobić, aby okucia i elementy ruchome działały bez awarii?

Oprócz konserwacji i pielęgnacji okuć należy je regularnie sprawdzać i regulować, dzięki czemu unikniemy straty ciepła i niepotrzebnych napraw.

Konserwacja drzwi zewnętrznych

Uszczelki

Oprócz okuć ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu drzwi zewnętrznych są ich uszczelki, które również co jakiś czas należy poddać konserwacji:

Drzwi zewnętrzne w naszym domu pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. To, z jakiego materiału są wykonane zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika.

Przeczytaj: Jakie drzwi zewnętrze? 

Natomiast bez względu na materiał z jakiego są wykonane, należy o nie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się ich doskonałym działaniem.

Zobacz wszystkie wpisy

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna...

blog | 02.04.2021

Polska stolarka otworowa bije rekordy popularności, a polskie okna od kilkunastu lat uznawane są za dobrą i renomowaną markę i chętnie są wybierane przez mieszkańców całej Europy. Ale...

Zobacz wszystkie wpisy
OKNA SASH - Ameryka w Europie?

OKNA SASH - Ameryka w Europie?

blog | 23.02.2021

Chyba każdy z nas nie jednokrotnie widział w amerykańskich filmach słynne okna, które otwierają się w systemie przesuwanym góra-dół. Wszyscy zastanawiamy się  jakby to było...

Zobacz wszystkie wpisy
Cała prawda o Aliplast

Cała prawda o Aliplast

blog | 20.11.2020

Koncern Aliplast należy do czołówki europejskich producentów systemów aluminiowych dla budownictwa. Od początku swojej działalności firma stawia na rozwój, najwyższą jakość...

Zobacz wszystkie wpisy
5 sposobów na ciepły dom

5 sposobów na ciepły dom

blog | 14.10.2020

Utrzymanie energii w domu nie musi być trudne, a robienie tego w sposób przyjazny dla środowiska jest możliwe. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci zachować ciepło w domu....

Zobacz wszystkie wpisy