Osłony zewnętrzne okien i drzwi, czyli rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe, nieustannie narażone są na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszcz, śnieg, grad czy wiatr. Także kurz, brud, drobinki piasku oraz innego rodzaju zanieczyszczenia osadzające się na ich powierzchni sprawiają, że osłony zewnętrzne zaczynają prezentować się nieestetycznie. Dodatkowo, rolety i żaluzje fasadowe, które nie są regularnie czyszczone i konserwowane mogą przestać poprawnie działać i pełnić swoją podstawową funkcję. Jak powinna wyglądać zatem konserwacja osłon zewnętrznych przed sezonem letnim? Sprawdźmy.
Czyszczenie osłon zewnętrznych - jak zrobić to dobrze?
Czyszczenie osłon zewnętrznych powinno być czynnością regularną i powinno odbywać się przynajmniej raz na rok, najlepiej przed sezonem letnim. Jednakże, im lepiej i częściej będziemy dbać o stan rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kiedyś odmówią działania. Tym bardziej, że czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych nie jest niczym skomplikowanym, a podstawowe prace pielęgnacyjne można przeprowadzić we własnym zakresie. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad!
Czyszczenie rolet zewnętrznych
Czyszczenie rolet zewnętrznych
Jeśli rolety posiadają napęd elektryczny, w pierwszej kolejności należy wyłączyć je z sieci. Następnym krokiem jest rozwinięcie pancerza w całości oraz sprawdzenie, czy na powierzchni rolet nie znajdują się jakiekolwiek drobinki, które mogłyby go zarysować.
Do czyszczenia rolet zewnętrznych należy zastosować szmatkę lub miękką szczotkę. Nie należy również stosować agresywnych środków czyszczących, w tym szorujących. Czyszczenie rolet zewnętrznych z powodzeniem można przeprowadzić za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.
Tłuste plamy, oleje, sadza - jak je usunąć?
Do czyszczenia tego typu zabrudzeń najlepiej zaopatrzyć się w środki bez aromatyzowanych węglowodorów benzynowych – czyli takich na bazie benzyny. Obecnie na rynku istnieje dużo preparatów dedykowanych usuwaniu tłustych plam, które są bezpieczne dla powierzchni czyszczących.
Zobacz naszą ofertę rolet zewnętrznych:
Czyszczenie żaluzji fasadowych
Czyszczenie żaluzji fasadowych należy rozpocząć od całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę, a następnie – po oczyszczeniu – w drugą. Lamele czyścimy miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Nie wolno stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika. W przypadku elementów tekstylnych również należy je oczyścić na sucho. Warto pamiętać, że czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie nieefektownych smug.
Żaluzje fasadowe
Zobacz naszą ofertę żaluzji fasadowych:
Konserwacja napędów elektrycznych
Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe wyposażone w napęd elektryczny, oprócz zwykłego czyszczenia muszą mieć regularnie sprawdzany stan techniczny części i mechanizmów. Wystarczy to robić raz na 2-3 lata, chyba, że wcześniej zaczniemy zauważać problemy z płynnym działaniem osłon zewnętrznych.
Taką konserwację najlepiej powierzyć jednak profesjonalistom, czyli firmom wyspecjalizowanym w czyszczeniu, przeglądzie i konserwacji osłon zewnętrznych sterowanych automatycznie. Samodzielna próba czyszczenia mechanizmu może zakończyć się usterką, a w najgorszym wypadku całkowitym zniszczeniem elementów ruchomych.
Kiedy czyścić osłony zewnętrzne?
Nie konkretna pora, a temperatura gra tu najistotniejszą rolę. Wszelkie czynności czyszczące należy wykonywać w temperaturze od 10°do 25°. Zdecydowanie najlepszą porą na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych rolet i żaluzji jest więc WIOSNA.
Podsumowując
Trzymając się tych kilku prostych zasad, których przestrzeganie nie powinno przysporzyć większych kłopotów, możemy być pewni, że osłony zewnętrzne pozostaną sprawne przez długie lata, dając swoim właścicielom wiele powodów do docenienia ich bogatej palety zalet.
Przeczytaj również: