Montaż okna PCV

Montaż okna PCV

blog | 11.04.2022

Prawidłowy montaż okna PCV to jeden z czynników, który przekłada się na jego szczelność i żywotność, nie należy go więc bagatelizować. Wiele osób decyduje się przeprowadzić ten proces samodzielnie, jednak powiedzmy sobie od razu, że jeżeli nie mamy w tym względzie kwalifikacji, powierzmy to zadanie fachowcom. Montaż okna PCV wymaga dużej staranności, dlatego jego kolejne etapy warto wykonywać krok po kroku. Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać podczas prac montażowych.

Montaż okna PCV - od czego zacząć?

Montaż okien PCV zaczynamy od oceny sytuacji na budowie. Składa się na nią m.in. określenie rodzajów materiałów wznoszeniowych, pomiar luzów dylatacyjnych oraz przygotowanie otworów okiennych. Musimy także ustalić wymiary nowych okien. Zakładając, że zamierzamy również zamontować parapet, podczas ustalania wysokości uwzględnijmy jego grubość.

Przeczytaj artykuł:

Pomiar ościeży, czyli jak zmierzyć wnękę okienną

Kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę to ocieplenie. Jeżeli ściany będą (lub już są) ocieplane, nowe okno PCV możemy zamontować albo w dotychczasowym miejscu mocowania, albo wykonać ciepły montaż.

O ciepłym montażu przeczytasz tutaj:

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Etapy montażu okien PCV

Montaż okien PCV ogólnie można podzielić na trzy etapy. Pierwszy polega na stabilnym i równym podparciu konstrukcji, które zapewni właściwe przenoszenie obciążeń. Niewykluczone, że z powodu trwających wciąż prac wykończeniowych lub wahań w zakresie osiągnięcia poziomu docelowego, konieczne będzie zastosowanie profili poszerzających. Z kolei w celu przeniesienia obciążeń na konstrukcję budynku trzeba będzie zamontować klocki odporowe.

Drugi etap to mechaniczne mocowanie okien. To od jego przebiegu zależy, jak potem okno będzie znosiło takie zewnętrzne obciążenia jak np. silny wiatr, czy ciężar własny konstrukcji. W tym celu przydadzą się specjalistyczne łączniki - dobre jakościowo i rozmieszczone po całym obwodzie okna.

Trzeci etap polega na zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, by dobrze uszczelnić okna. To ważna część montażu okna PCV - jeśli właściwie ją przeprowadzimy, wydłużymy życie naszej stolarki okiennej.

Standardowy sposób montażu

Sposób montażu musi zostać dostosowany do materiału ścian, ich ocieplenia oraz efektu estetycznego, jaki chcemy uzyskać. Chodzi o to, by mocowanie okna przełożyło się na jego stabilność mimo obciążeń, wynikających i z własnego ciężaru, i z sił dynamicznych, powodowanych wiatrem, a także codziennym otwieraniem i zamykaniem.

Najczęściej stosowanym montażem jest ten z użyciem kotew (stalowych płaskowników osadzanych w ramie) lub dybli. Mocowanie za pomocą kotew będzie odpowiedniejsze, jeśli zamierzamy potem wykonać obróbkę wokół ramy, ponieważ punkty mocowania będą wtedy odsunięte od krawędzi muru. Z kolei mocowanie przy użyciu dybli stosuje się jeśli nowe okna mają zostać wprawione w miejsce starych.

Montaż okna PCV - część właściwa

Kiedy otwór okienny jest przygotowany, zdejmujemy skrzydła nowych okien z zawiasów. W rowkach ramy osadzamy kotwy montażowe albo wiercimy otwory pod dyble. Ramę wstawiamy w otwór okienny tak, by osiadła na klockach dystansowych lub klinach regulacyjnych. Pamiętajmy przy tym, żeby uwzględnić grubość parapetu wewnętrznego oraz by zostawić niewielką szczeliny u góry okna. Taką szczelinę będziemy też potem zostawiać na całym obwodzie okna.

Następnie wsadzamy w otwór okienny uzbrojoną ościeżnicę - regulujemy klinami wysokość ustawienia oraz poziom jej dolnej krawędzi. Pozostawioną szczelinę montażową wypełniamy pianką poliuretanową, wykonując ruch z dołu ku górze. W dalszej kolejności montujemy na ramie skrzydła okno i zamykamy je do momentu stwardnienia pianki.

montaż okna pcv
Montaż okna PCV

Spiesz się powoli

W przypadku montażu okna PCV najważniejsza jest staranność, dlatego na żadnym etapie prac nie należy się spieszyć. Jeśli zauważymy błąd w montażu, zareagujmy tak szybko, jak to możliwe. Odnotowane wcześnie nieprawidłowości będziemy jeszcze mieli szansę poprawić. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy się w przyszłości na bardzo poważne problemy, które mogą skutkować nawet koniecznością ponownej wymiany okien. Zatem… do dzieła!

Zobacz wszystkie wpisy

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

Okna Pasywne a Ustawa GEG: Klucz do Efektywności Energetycznej Budynków

blog | 13.11.2024

W obliczu rosnących wyzwań związanych z efektywnością energetyczną budynków, Ustawa o...

Zobacz więcej
Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

Sterowanie roletą zewnętrzną - przegląd możliwości

blog | 25.10.2024

Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem, zimnem czy hałasem z ulicy, ale...

Zobacz więcej
Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

Jesienne trendy - okna z nakładkami aluminiowymi

blog | 23.10.2024

Wybór odpowiednich okien to kluczowy element, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy...

Zobacz więcej
Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

Kolorowe drzwi zewnętrzne - pastelowe, intensywne czy ciemne barwy?

blog | 09.10.2024

Lata temu przyjął się trend, że drzwi zewnętrzne powinny komponować się z kolorystyką...

Zobacz więcej
3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

3 powody, dla których warto wybrać okna Rehau

blog | 16.09.2024

Rehau to producent systemów polimerowych dla sektora budowlanego, w tym przede wszystkim dla...

Zobacz więcej