Okna i drzwi panoramiczne to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. W ostatnich latach można zaobserwować ich rosnącą popularność, a architekci zaczęli mocno doceniać i wykorzystywać ich techniczne i estetyczne walory. Są coraz chętniej montowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w hotelach i apartamentach. Dlaczego są tak często wybierane przez współczesnych inwestorów? Sprawdzamy.
Czym są okna i drzwi panoramiczne?
Okna i drzwi panoramiczne to przeszklenia wielkoformatowe, bezramowe lub cienko ramowe, często zastępujące większą część lub nawet całość ściany w pomieszczeniu. Pozwalają dobrze doświetlić wszystkie pomieszczenia, w jakich zostaną zamontowane oraz umożliwiają wykorzystywanie darmowej energii słonecznej do ogrzewania pokoi. Dzięki dobremu oświetleniu zmniejsza się zużycie światła sztucznego, a tym samym opłata za energię.
Zalety okien i drzwi panoramicznych
Dlaczego warto wybrać okna i drzwi panoramiczne?
Po pierwsze okna i drzwi panoramiczne pozwalają uzyskać niezwykły efekt wizualny. Sprawiają, że wnętrze domu i otaczające go zewnętrze tworzą harmonijną całość. W efekcie powstaje budynek ultra nowoczesny, w którym powierzchnie przeszklone mogą stać się podstawowym, a nawet jedynym, elementem zewnętrznych przegród oddzielających wnętrze pomieszczenia od warunków zewnętrznych.
Po drugie istnieją duże możliwości dostosowania wyglądu i właściwości okien panoramicznych do indywidualnych preferencji. Dotyczy to zarówno ich rozmiaru, typu konstrukcji, jak i materiałów, z jakich zostaną wykonane - do dyspozycji mamy zarówno drewno, aluminium jak i PVC.
Po trzecie okna panoramiczne sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe.
Po czwarte, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, dzięki dużym oknom pomieszczenia są lepiej doświetlone. Dzięki temu domownicy nie tylko mają dostęp do dużej ilości dziennego światła, ale także rzadziej pojawia się konieczność wczesnego włączania światła elektrycznego, co z kolei pozwala zaoszczędzić na prądzie.
Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku to, co w pewnych sytuacjach jest walorem, w innych może okazać się wadą. Aby uniknąć sytuacji, w których pomieszczenia zbyt szybko się nagrzewają dobrze jest pomyśleć o odpowiednich osłonach okiennych. Na przykład całkowite zaciemnienie pomieszczeń oraz przy okazji ochronę przed nagrzewaniem zapewnią rolety lub żaluzje zewnętrzne.
Zobacz naszą ofertę rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych:
Po piąte duże przeszklenia pozwalają na wygodne przemieszczanie się między domem a tarasem. Okna panoramiczne w domach jednorodzinnych często montowane są wraz z przesuwnymi drzwiami tarasowymi – pozwala to nie tylko uzyskać ciekawy efekt wizualny, ale także zwiększyć komfort mieszkańców.
Okna panoramiczne oddzielające wnętrze domu od tarasu - widok z zewnątrz
Okna panoramiczne a izolacja termiczna i akustyczna
Każde okno powinno stanowić skuteczną barierę przed ucieczką ciepła z domu i chronić przed hałasem. Jest to bardzo ważna kwestia również w przypadku okien panoramicznych.
Okna panoramicznee zajmują sporą część ściany. Z tego powodu, przy wyborze odpowiedniego modelu, należy zwracać uwagę na parametry izolacji termicznej i akustycznej. W przypadku tej pierwszej jest ona wyrażona skrótem Uw (współczynnik przenikania ciepła). Warto, żeby był on jak najmniejszy. Należy również zadbać o wysoką szczelność okien i poprawny montaż.
Okna nie są w stanie oddzielić nas od dźwięków zewnętrznych, w takim stopniu jak mury zwłaszcza, gdy w pobliżu naszego domu czy bloku znajduje się źródło uciążliwego hałasu (np. lotnisko, droga, zakład przemysłowy). Żeby w domu było cicho i przytulnie, polecamy wybrać okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej (Rw).
Okna panoramiczne oddzielające wnętrze domu od tarasu - widok od wewnątrz
Okno panoramiczne – cena
Jak przy każdej decyzji dotyczącej remontu, tak również wybierając okna panoramiczne, cena często odgrywa kluczową rolę. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, które pozwalają sprostać wymaganiom każdego klienta.
Ceny okien panoramicznych różnią się od siebie w zależności od rozmiaru, materiału wykonania, ilości skrzydeł, właściwości okna, użytych okuć. Znacznie droższe będą panoramiczne okna harmonijkowe, wykonane z aluminium, niż proste przeszklenia w ramach z PVC.
Okna i drzwi panoramiczne - producenci i systemy
Okna panoramiczne to często bardzo duże konstrukcje, osiągające od kilku do nawet kilkunastu metrów szerokości. Muszą więc być stworzone w sposób bardzo przemyślany, z pełnym wykorzystaniem potencjału właściwości użytkowych wielokomorowych szyb zespolonych.
Od strony techniki okiennej, są to konstrukcje o wielkiej złożoności, wymagające niezwykłej dokładności, wręcz precyzji, w procesie projektowania, produkcji, montażu i logistyki. Nie każdy producent okienno - drzwiowy podejmuje się takiego zadania.
Okien bezramowych i aluminiowych konstrukcji cienkoramowych nie można kupić w dowolnym salonie sprzedaży okien i drzwi. Tego typu konstrukcje powstają wraz z projektem domu, w którym mają być instalowane.
Na polskim rynku okna i drzwi panoramiczne możemy znaleźć między innymi w ofercie firmy Schüco.
Zobacz produkty Schüco w ofercie Aikon Distribution:
Gdzie zamontować okno panoramiczne?
Panoramiczne okna świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy możliwość podziwiania pięknych widoków. Z tego powodu takie rozwiązania zazwyczaj można w apartamentach z widokiem na panoramę miasta, w domach, w których widok roztacza się na ogród, las, czy inny intrygujący krajobraz.
Okna panoramiczne najczęściej znajdują się w pokojach dziennych i jadalniach, z których jest możliwość wyjścia bezpośrednio na taras lub do ogrodu. Są to jednocześnie pomieszczenia, w których bardzo istotna jest duża ilość światła słonecznego, którą gwarantują duże przeszklenia.
Okna panoramiczne świetnie sprawdzają się także w pomieszczeniach bardziej intymnych, takich jak sypialnia czy łazienka, zwłaszcza jeśli są one położone na piętrze. Dzięki temu nie musimy obawiać się o wzrok ciekawskich sąsiadów, a jednocześnie możemy cieszyć się pięknym widokiem i naturalnym światłem słonecznym.
Przeczytaj także: