nowoczesny dom

Okna ALU vs ekologia

blog | 02.06.2022

Okna to zazwyczaj zakup na wiele lat. Wybór stolarki okiennej o bardzo dobrych parametrach, które gwarantują naprawdę wysoką jakość, to decyzja słuszna z punktu widzenia ekologii. Takie okna będą służyć swoim właścicielom nawet przez kilkadziesiąt lat, co oznacza mniejsze zagrożenie dla środowiska. Dlaczego? Ponieważ konieczność ich utylizacji lub recyklingu szybko nie nastąpi.

Aluminium - surowiec przyjazny środowisku

Aluminium to trzeci, zaraz po tlenie i krzemie, pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej. Jest więc metalem, którego zasoby w postaci surowca są nieograniczone. Do produkcji aluminium wykorzystuje się głównie boksyt, który jest skałą osadową. Rudy wydobywane są w kopalniach odkrywkowych, które po okresie od 5 do 10 lat są wypełniane, zalesiane i zasiedlane przez zwierzęta.

Do wytworzenia jednego kilograma aluminium potrzebne są około cztery kilogramy boksytu. Jednak aluminium to materiał, który w całości można poddać recyclingowi i przetworzyć na nową generację produktów. Co więcej recykling elementów aluminiowych w stosunku do produkcji aluminium z boksytu zmniejsza ilość zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%. W cyklu użytkowania, aluminium może być wykorzystywane do wyrobu produktów praktycznie bez końca, a jego unikalne właściwości w żaden sposób nie ulegają zmianie. Dzięki wykorzystaniu złomu aluminiowego zużycie surowców naturalnych tj. rudy żelaza, węgla i wapnia spada o blisko 90%, wody natomiast o 40%.

Okna aluminiowe a ekologia

Wybierając rozwiązania i technologie do naszych domów coraz bardziej przywiązujemy wagę do kwestii ekologicznych. Wynika to nie tylko z regulacji prawnych, ale również rosnącej świadomości społeczeństwa. Choć wydawać by się mogło, że jedynie drewniane okna mogą być uznane za ekologiczne, to jednak okna aluminiowe zadowolą wszystkie osoby zainteresowane materiałami przyjaznymi środowisku.

Aluminium jest surowcem wytrzymałym i odpornym na korozję. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, może być bez problemu poddawane recyklingowi z wykorzystaniem jedynie części energii zużywanej przy produkcji pierwotnego metalu. Niewiele osób zdaje  sobie sprawę, że obecnie aż 75% całego wyprodukowanego niegdyś aluminium jest nadal wykorzystywane. Jeśli zatem szukamy bezpiecznego i niezawodnego rozwiązania, które połączy w sobie designerskie wykończenie i dbałość o środowisko to okna wykonane z aluminium będą najlepszym wyborem.

Przeczytaj także:

Okna ekologiczne - czyli jakie?

Okna aluminiowe = okna ekologiczne

Dlaczego możemy mówić, że okna aluminiowe to okna ekologiczne? Poza oczywiście właściwościami samego surowca, przede wszystkim z uwagi na ich fenomenalną wręcz termoizolację. Nowoczesna stolarka okienna wykonana z aluminium znacznie minimalizuje straty energii cieplnej, przez co nie tylko pozwala zaoszczędzać pieniądze, ale przede wszystkim umożliwia dbanie o środowisko naturalne.

Okna aluminiowe stosowane są w domach pasywnych, które efektywnie wykorzystują naturalne światło. Zazwyczaj południowa strona budynku pasywnego to w dużym stopniu przeszklenie w rozmiarze XXL. Taka przeszklona niemal w całości ściana, pozwala w większym zakresie wykorzystywać światło dzienne, a doskonała izolacja termiczna okien aluminiowych nie pozwala na straty ciepła. Oszczędzamy więc nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną, potrzebną do oświetlania pomieszczenia.

Przeczytaj także:

Czym kierować się przy wyborze okna pasywnego? Poradnik


Duże przeszklenie od południowej strony budynku

Okna ekologiczne to okna energooszczędne

Można pokusić się o stwierdzenie, że oknami prawdziwie ekologicznymi nie są okna wykonane z konkretnego materiału, a okna energooszczędne. Im bardziej dom jest energooszczędny, tym mniej surowców i energii trzeba zużyć na jego ogrzewanie. Dzięki temu w dłuższej perspektywie czasu taki dom będzie bardziej przyjazny dla środowiska i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Koszty poniesione na rozwiązania energooszczędne, zarówno pod względem ocieplania, jak i stolarki, stanowią więc inwestycję w przyszłość.

Zobacz naszą ofertę energooszczędnych okien aluminiowych:

ALIPLAST GENESIS 75

ALIPLAST STAR

ALIPLAST SUPERIAL

Aluminium przy wszystkich swoich właściwościach i korzystnym wpływie na środowisko zdecydowanie jest materiałem przyszłości. Produkcja okien z tego materiału w korzystny sposób wpływa na środowisko naturalne. Stolarka otworowa, jak i cały przemysł rozwijający się w takim kierunku będzie nie tylko efektywny pod względem tworzonych produktów, ale również zapobiegnie negatywnym wpływom industrializacji środowiska.

Zobacz wszystkie wpisy

Renowacja okien drewnianych

Renowacja okien drewnianych

blog | 20.06.2022

Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Często z różnych przyczyn nie chcemy...

Zobacz wszystkie wpisy
Niestandardowe okno aluminiowe

Niestandardowe okno aluminiowe

blog | 13.06.2022

Aluminium nie jest nowym materiałem na rynku stolarki otworowej, ale do tej pory używany był głównie w budownictwie przemysłowym i usługowym. Od pewnego czasu, wykorzystuje się go...

Zobacz wszystkie wpisy
Drzwi drewniane na wymiar

Drzwi drewniane na wymiar

blog | 06.06.2022

Dobór odpowiednich drzwi to kwestia bezpieczeństwa mieszkańców, wygody i estetyki. Dodatkowo drzwi zewnętrzne są wizytówką naszych domów i mieszkań, a wewnętrzne dopełniają...

Zobacz wszystkie wpisy
Business to business - Aikon jako partner w dużych inwestycjach

Business to business - Aikon jako partner w...

blog | 30.05.2022

Szeroka oferta Aikon Distribution oraz wysoka jakość produktów sprawia, że nasze okna, drzwi, rolety i bramy zamawiane są nie tylko przez klientów indywidualnych do pojedynczych domów...

Zobacz wszystkie wpisy