stolarka aluminiowa

Okna aluminiowe do projektów komercyjnych i prywatnych

aktualności | 22.10.2019

Współczesne miasta rozwijają się w niewiarygodnym tempie, z dnia na dzień powstają nowe przedsiębiorstwa, fabryki, obiekty komercyjne czy osiedla mieszkaniowe.  Tak więc duże metropolie nadal przyciągają inwestorów, ci świadomi przeszkód jakim jest brak miejsca na kolejne budynki wybierają konstrukcje wysokościowe, „mnożąc w górę” w ten sposób przestrzeń, którą mogą wykorzystać zarówno użytkownicy korporacyjni jak również indywidualni. Takie projekty wymagają odpowiednich materiałów, które zapewnią przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort akustyczny, wygodę i odpowiednią termikę. Jeśli chodzi o stolarkę otworową to właśnie aluminium najczęściej jest tu wybierane, gdyż spełnia wszystkie powyższe wymagania (a nawet więcej!).

Ważne! Aluminium to materiał wyjątkowo odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Wiatr, śnieg, długotrwała wilgoć nie są dla niego przeszkodą. Okna aluminiowe nie blakną i nie przebarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Stolarka aluminiowa odznacza się także lekkością, sztywnością i stabilnością, dlatego świetnie nadaje się do tworzenia wielkogabarytowych przeszkleń, które nadal są modnym rozwiązaniem zarówno w budynkach komercyjnych jak również w budownictwie indywidualnym. Wąskie aluminiowe profile (szerokość ościeżnicy zaledwie 33 mm a skrzydła ok 20mm) umożliwiają montaż większych przeszkleń niż w tradycyjnych systemach. Jeśli do tego dojdzie technologia wklejenia zespolenia a nie mocowania go listwami osiągamy konstrukcje z przeszkleniem o naprawdę dużej powierzchni.

Aluminiowe systemy przesuwne

W ofercie aluminium popularne są rozwiązania przesuwne lub unoszono-przesuwne. Standardowe drzwi  zbudowane są z dwóch skrzydeł, z których jedno jest ruchome i chowa się za częścią bierną. Ta klasyczna zasada działania jest chętnie rozszerzana do 3-, 4-, 5- a nawet 6-kwaterowych konstrukcji. Ruchome części drzwi  wyposażone są w tor jezdny lub odrębny profil, po którym toczą się wózki (mocowane w dolnych częściach skrzydła).

Sprawdź system Slide Plus

aliplast slide plusAliplast Slide Plus

UWAGA! Niewątpliwym hitem wśród drzwi aluminiowych na tarasy są rozwiązania narożne, przesuwając skrzydła na boki otrzymujemy otwartą przestrzeń i wrażenie „wiszącego sufitu”. Polecamy:

drzwi Aliplast Ultraglide

Inwestorzy w projektach komercyjnych chętnie sięgają po tzw. harmonijki, są to systemy, które składają się z kilku węższych skrzydeł (max wymiary to 1000 mmx2200 mm, waga 80kg) otwieranych do wewnątrz lub na zewnątrz.

Elementy ruchome połączone są systemowymi okuciami, co nadaje całej konstrukcji lekkości, a stalowe rolki dodatkowo usprawniają obsługę  tego systemu. Dzięki harmonijce uzyskujemy pełne otwarcie i dostęp do większej przestrzeni, między innymi dlatego wykorzystywane są często w restauracjach lub hotelach.

Okna aluminiowe w budownictwie pasywnym


Nieaktualne jest już przeświadczenie o tym, że okna aluminiowe są zimniejsze od profili drewnianych czy pcv. Systemodawcy chcąc zaspokoić oczekiwania inwestorów dotyczących jak najlepszych parametrów cieplnych opracowali profile aluminiowe których współczynnik Uf zbliżony jest do 1,0 W/m2K.  Podstawą do uzyskiwania takich wyników jest umieszczenie we wnętrzu okna przekładek termicznych (najczęściej z poliamidu z włóknami szklanymi), w związku z tym ciepły profil aluminiowy musi być szerszy od standardowego. Zastosowanie uszczelki centralnej (często już nie z tradycyjnego EPDM, ale także z norylu) nie tylko doskonale uszczelnia, ale także izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

system aluminiowy do budynków mieszkalnychSystem Aliplast, budynke mieszkalny

Stolarka aluminiowa w wielu stylach

Kolejnym powodem, dla którego aluminium jest popularne zarówno w domach prywatnych jak i w budynkach użyteczności publicznej jest bogate wzornictwo i ogrom możliwości dostosowywania go do różnych stylów architektonicznych. Profile aluminiowe charakteryzują się giętkością, a to oznacza, że można je odkształcać tworząc okna np. łukowe lub zaokrąglone, dopasowują się w ten sposób do budynków o łagodnym wyglądzie. Z kolei możliwość zagięci profili aluminiowych pod kątem prostym powoduje, że możemy je  dostosować do nowoczesnego, geometrycznego stylu, często spotykanego w dużych metropoliach i centrach miast. Okna aluminiowe mogą być lakierowane właściwie we wszystkich barwach z palety RAL lub oklejane folią o strukturze drewnopodobnej.

okna aluminiowe w budynkach komercyjnychCentrum konferencyjne, system Aliplast

Aluminium jest idealną odpowiedzią na potrzeby komercyjnego, wielkoformatowego budownictwa ponieważ ma bardzo dobre parametry statyczne, idealnie nadaj się do tworzenia systemów fasadowych i dużych przeszkleń. Z kolei izolacyjność termiczna jaką uzyskują profile aluminiowe, ciekawa oferta systemów przesuwnych i bogate wzornictwo to powody, dla których po to rozwiązanie chętnie sięgają także inwestorzy prywatni.

Zobacz wszystkie wpisy

Jak działają przesuwne okna typu sash?

Jak działają przesuwne okna typu sash?

blog | 18.05.2021

Skoro trafiłeś na tą stronę, z pewnością już wiesz czym są drewniane, przesuwne okna sash. A czy wiesz, że współczesne okna sash różnią się od tych produkowanych w ubiegłym...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna...

blog | 02.04.2021

Polska stolarka otworowa bije rekordy popularności, a polskie okna od kilkunastu lat uznawane są za dobrą i renomowaną markę i chętnie są wybierane przez mieszkańców całej Europy. Ale...

Zobacz wszystkie wpisy
OKNA SASH - Ameryka w Europie?

OKNA SASH - Ameryka w Europie?

blog | 23.02.2021

Chyba każdy z nas nie jednokrotnie widział w amerykańskich filmach słynne okna, które otwierają się w systemie przesuwanym góra-dół. Wszyscy zastanawiamy się  jakby to było...

Zobacz wszystkie wpisy
Cała prawda o Aliplast

Cała prawda o Aliplast

blog | 20.11.2020

Koncern Aliplast należy do czołówki europejskich producentów systemów aluminiowych dla budownictwa. Od początku swojej działalności firma stawia na rozwój, najwyższą jakość...

Zobacz wszystkie wpisy
5 sposobów na ciepły dom

5 sposobów na ciepły dom

blog | 14.10.2020

Utrzymanie energii w domu nie musi być trudne, a robienie tego w sposób przyjazny dla środowiska jest możliwe. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci zachować ciepło w domu....

Zobacz wszystkie wpisy