Współczesne miasta rozwijają się w niewiarygodnym tempie, z dnia na dzień powstają nowe przedsiębiorstwa, fabryki, obiekty komercyjne czy osiedla mieszkaniowe. Tak więc duże metropolie nadal przyciągają inwestorów, ci świadomi przeszkód jakim jest brak miejsca na kolejne budynki wybierają konstrukcje wysokościowe, „mnożąc w górę” w ten sposób przestrzeń, którą mogą wykorzystać zarówno użytkownicy korporacyjni jak również indywidualni. Takie projekty wymagają odpowiednich materiałów, które zapewnią przede wszystkim bezpieczeństwo, komfort akustyczny, wygodę i odpowiednią termikę. Jeśli chodzi o stolarkę otworową to właśnie aluminium najczęściej jest tu wybierane, gdyż spełnia wszystkie powyższe wymagania (a nawet więcej!).
Ważne! Aluminium to materiał wyjątkowo odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Wiatr, śnieg, długotrwała wilgoć nie są dla niego przeszkodą. Okna aluminiowe nie blakną i nie przebarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego.
Stolarka aluminiowa odznacza się także lekkością, sztywnością i stabilnością, dlatego świetnie nadaje się do tworzenia wielkogabarytowych przeszkleń, które nadal są modnym rozwiązaniem zarówno w budynkach komercyjnych jak również w budownictwie indywidualnym. Wąskie aluminiowe profile (szerokość ościeżnicy zaledwie 33 mm a skrzydła ok 20mm) umożliwiają montaż większych przeszkleń niż w tradycyjnych systemach. Jeśli do tego dojdzie technologia wklejenia zespolenia a nie mocowania go listwami osiągamy konstrukcje z przeszkleniem o naprawdę dużej powierzchni.
Aluminiowe systemy przesuwne
W ofercie aluminium popularne są rozwiązania przesuwne lub unoszono-przesuwne. Standardowe drzwi zbudowane są z dwóch skrzydeł, z których jedno jest ruchome i chowa się za częścią bierną. Ta klasyczna zasada działania jest chętnie rozszerzana do 3-, 4-, 5- a nawet 6-kwaterowych konstrukcji. Ruchome części drzwi wyposażone są w tor jezdny lub odrębny profil, po którym toczą się wózki (mocowane w dolnych częściach skrzydła).
Aliplast Slide Plus
UWAGA! Niewątpliwym hitem wśród drzwi aluminiowych na tarasy są rozwiązania narożne, przesuwając skrzydła na boki otrzymujemy otwartą przestrzeń i wrażenie „wiszącego sufitu”. Polecamy:
Inwestorzy w projektach komercyjnych chętnie sięgają po tzw. harmonijki, są to systemy, które składają się z kilku węższych skrzydeł (max wymiary to 1000 mmx2200 mm, waga 80kg) otwieranych do wewnątrz lub na zewnątrz.
Elementy ruchome połączone są systemowymi okuciami, co nadaje całej konstrukcji lekkości, a stalowe rolki dodatkowo usprawniają obsługę tego systemu. Dzięki harmonijce uzyskujemy pełne otwarcie i dostęp do większej przestrzeni, między innymi dlatego wykorzystywane są często w restauracjach lub hotelach.
Okna aluminiowe w budownictwie pasywnym
Nieaktualne jest już przeświadczenie o tym, że okna aluminiowe są zimniejsze od profili drewnianych czy pcv. Systemodawcy chcąc zaspokoić oczekiwania inwestorów dotyczących jak najlepszych parametrów cieplnych opracowali profile aluminiowe których współczynnik Uf zbliżony jest do 1,0 W/m2K. Podstawą do uzyskiwania takich wyników jest umieszczenie we wnętrzu okna przekładek termicznych (najczęściej z poliamidu z włóknami szklanymi), w związku z tym ciepły profil aluminiowy musi być szerszy od standardowego. Zastosowanie uszczelki centralnej (często już nie z tradycyjnego EPDM, ale także z norylu) nie tylko doskonale uszczelnia, ale także izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.
System Aliplast, budynke mieszkalny
Stolarka aluminiowa w wielu stylach
Kolejnym powodem, dla którego aluminium jest popularne zarówno w domach prywatnych jak i w budynkach użyteczności publicznej jest bogate wzornictwo i ogrom możliwości dostosowywania go do różnych stylów architektonicznych. Profile aluminiowe charakteryzują się giętkością, a to oznacza, że można je odkształcać tworząc okna np. łukowe lub zaokrąglone, dopasowują się w ten sposób do budynków o łagodnym wyglądzie. Z kolei możliwość zagięci profili aluminiowych pod kątem prostym powoduje, że możemy je dostosować do nowoczesnego, geometrycznego stylu, często spotykanego w dużych metropoliach i centrach miast. Okna aluminiowe mogą być lakierowane właściwie we wszystkich barwach z palety RAL lub oklejane folią o strukturze drewnopodobnej.
Centrum konferencyjne, system Aliplast
Aluminium jest idealną odpowiedzią na potrzeby komercyjnego, wielkoformatowego budownictwa ponieważ ma bardzo dobre parametry statyczne, idealnie nadaj się do tworzenia systemów fasadowych i dużych przeszkleń. Z kolei izolacyjność termiczna jaką uzyskują profile aluminiowe, ciekawa oferta systemów przesuwnych i bogate wzornictwo to powody, dla których po to rozwiązanie chętnie sięgają także inwestorzy prywatni.