W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejsza zarówno dla konsumentów, jak i dla firm i przedsiębiorstw. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale sposobem na życie i pracę w zgodzie z naturą i środowiskiem. Klienci w trakcie zakupów nie myślą jedynie o jakości i cenie wybieranych produktów. Mają na uwadze także to, jak wpływają one na środowisko naturalne. Przedsiębiorstwa natomiast wdrażają ideę odpowiedzialnego biznesu, ulepszają swoje technologie, korzystają z materiałów nadających się do recyklingu. Jak do ekologii i bycia ekologicznym mają się okna PCV? Czy można pokusić się o stwierdzenie, że okna PCV są ekologiczne? Sprawdźmy.
Przeczytaj także:
Czy okna PCV są ekologiczne?
Budując dom coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby wykorzystywane materiały były przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia. W ten trend świetnie wpisują się okna PCV. Bowiem materiał, który wykorzystuje się w produkcji okien PCV jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Nowoczesny plastik nie stanowi zagrożenia zarówno podczas eksploatacji, jak i w trakcie wykonywania stolarki, czyli np. cięcia i gięcia profili okiennych. Nie emituje do atmosfery szkodliwych związków, nie wydziela też niebezpiecznych substancji.
Zobacz naszą ofertę okien PCV:
Przeczytaj również:
Okna PCV a recykling
Profile okien PCV podlegają całkowitemu recyklingowi i mogą być przetwarzane nawet siedmiokrotnie. Recykling obejmuje także okucia i szyby z okien PCV. Wszelkie ścinki z produkcji okien PCV zabierane są przez wyspecjalizowane firmy, które następnie je oczyszczają, mielą i robią z nich materiał ponownie wykorzystywany do produkcji okien. Przetworzony proszek stosowany jest zwykle jako wnętrze profilu, a zewnętrzne ścianki tworzone są z materiału pierwotnego. Dzięki temu stolarka okienna z PCV jest tańsza, a jednocześnie zachowuje wszystkie swoje właściwości.
Okna PCV vs ekologia
Okna energooszczędne
Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wydajności urządzeń grzewczych oraz materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy domów i mieszkań. Powodem tego są bardzo silne zanieczyszczenia, objawiające się w postaci efektu cieplarnianego czy wszechobecnego smogu. Z drugiej strony kraje dążą do coraz większego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i ograniczania paliw nieodnawialnych. Wszystko to wpływa nie tylko na cenę za ogrzewanie, ale również środowisko, w którym żyjemy.
Okna energooszczędne nazywane są ekologicznymi, ponieważ ich wysokie parametry wraz z poprawnym montażem mogą skutecznie zatrzymywać ciepło w domu. Efektem będzie mniejsze zużycie paliwa i niższa szkodliwość dla środowiska naturalnego, a także oszczędność na rachunkach.
Jakie są okna ekologiczne?
- są energooszczędne,
- nie emitują szkodliwych substancji do otoczenia,
- nie mają negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt,
- są poddawane recyklingowi,
- zapewniają wysoki stopień termoizolacji,
- są wytrzymałe i służą użytkownikom przez wiele lat,
- są wytwarzane w sposób odpowiedzialny.
Okna PCV spełniają te wymogi. Sprawiają, że budynek jest przyjazny środowisku, a jego ogrzanie jest mniej kosztowne.
Przeczytaj:
Ekologiczne okna PCV w nowoczesnym domu
Sprawdź naszą ofertę okien energooszczędnych:
Podsumowując
Jeszcze kilka lat temu okna ekologiczne utożsamiane były głównie z oknami drewnianymi. Wykonane z naturalnego materiału, były postrzegane jako bardziej przyjazne dla środowiska niż ich plastikowe odpowiedniki. Zrozumienie problemu oraz przyszłościowe myślenie sprawiły, że ekologiczna stolarka okienna nie jest już jednak rozpatrywana jedynie przez pryzmat surowca, z którego jest stworzona.
Dzięki nowoczesnej technologii ekologicznymi oknami można nazwać także te wykonane z PCV, a informacje o emisji szkodliwych substancji przez plastikowe ramy można włożyć między bajki. Dodatkowo stolarka z innych materiałów niż drewno może zostać poddana recyklingowi, dzięki czemu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać materiał kilkukrotnie.
Przeczytaj również: