Chyba każdy z nas słyszał o oknach z PVC. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów, którzy szukają okien dobrej jakości za rozsądną cenę. A może powinniśmy powiedzieć okna z uPVC? Które możemy zamontować w swoim domu? Jaka jest różnica między tymi skrótami, a może oznaczają dokładnie to samo? Już wyjaśniamy.
Okna PVC - okna z polichlorku winylu
Polichlorek winylu PVC, to polimer syntetyczny należący do grupy polimerów winylowych. Substancja otrzymywana jest w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Związek ten wykorzystywany jest do produkcji tworzyw sztucznych. PVC ma wszechstronne zastosowanie, a popyt na jego produkcję z roku na rok notuje coraz większy wzrost. Polichlorek winylu produkowany jest od ponad wieku, co czyni go jednym z najdłużej używanych materiałów syntetycznych.
Popularność polichlorku winylu w produkcji szerokiej gamy przedmiotów dla różnych dziedzin gospodarki i działalności człowieka bierze się z właściwości tego tworzywa. Właściwości te różnią się w zależności od postaci wytworzonego materiału, czyli czy jest to polichlorek winylu w postaci twardej (nieplastyfikowanej), czy w postaci miękkiej (plastyfikowanej).
uPVC - Polichlorek winylu nieplastyfikowany
Polichlorek winylu nieplastyfikowany wykazuje bardzo wysoką odporność na korozję oraz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Jest on odporny na różne chemikalia i oleje. Bez problemu poddaje się obróbce, łączeniu, barwieniu i zadrukowywaniu. Przy tym jest on lekki. Posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne i może być produkowany w postaci przezroczystej, półprzezroczystej i nieprzezroczystej.
Stosuje się go między innymi do produkcji ram okiennych i drzwiowych, a także w niektórych rodzajach instalacji wodociągowych i odwadniających.
PVC - Polichlorek winylu plastyfikowany
Jest to materiał bardzo plastyczny, elastyczny i giętki a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne i cechuje go wydłużenie przy rozrywaniu. PVC miękki jest niewrażliwy na ekstremalne warunki atmosferyczne. Nie przepuszcza tlenu i zapachów. Przy tym jest przejrzysty. PVC wykazuje wysoką udarność i twardość.
Stosuje się go między innymi do produkcji izolacji kablowej, wykładzin podłogowych, folii budowlanych i wiele innych.
Okna uPVC vs PVC
Okna plastikowe tworzy się z bezpiecznego PVC nie zawierającego toksycznych substancji jak ftalany i BPA*. Mówiąc więc o oknach z tego tworzywa powinniśmy używać nazwy uPVC. Jednak w Europie jak i na świecie wszyscy doskonale znają i używają skrótu PVC. Dlatego też w wielu publikacjach można znaleźć te dwa skróty używane zamiennie. I na pewno będą oznaczały te same bezpieczne, plastikowe okna.
*Organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.
Zobacz naszą ofertę okien PVC:
Podsumowując
Polichlorek winylu to wytrzymały polimer syntetyczny, charakteryzujący się wysoką termo plastycznością. Materiał ten wykorzystywany jest do produkcji drzwi i okien ze względu na swoje doskonałe właściwości użytkowe – jest dość odporny na wysokie temperatury, łatwy w pielęgnacji, ma dobre właściwości izolacyjne, a jego koszt pozostaje niski (zwłaszcza w stosunku do alternatyw: drewna i aluminium).
Okna i drzwi z PVC są w warunkach codziennego użytkowania całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Spełniają rygorystyczne normy, jakie obowiązują na terenie Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: