angielski dom z oknami sash

Okna sash z pojedynczym i podwójnym aktywnym skrzydłem

blog | 03.01.2022

Wykonane z sosnowego, dębowego lub egzotycznego meranti przykuwają uwagę nie tylko tych, którzy gustują w angielskim stylu, ale także tych, którzy planują nowe inwestycje w klasycznym stylu wiejskiego dworku. Mowa tutaj o angielskich oknach sash, które coraz częściej spotyka się w całej Europie. Klienci przede wszystkim doceniają ich unowocześnione działanie oparte na systemie sprężynowym (sash springs), funkcjonalność oraz estetykę drewna, której nie posiadają żadne inne okna.

O działaniu okien sash pisaliśmy już tutaj: 

Jak działają przesuwne okna typu sash?

W poniższym artykule powiemy kilka słów o ich funkcjonalności, a dokładniej o zaletach i wadach zastosowania podwójnie aktywnego skrzydła w oknach sash.

Pojedyncze czy podwójne aktywne skrzydło w oknie sash?

Klasyczne okno sash posiada tylko jedno, dolne aktywne skrzydło, które można otwierać wyłącznie od dołu, a górne skrzydło jest nieruchomo przytwierdzone do ramy. Jest to tzw. okno z pojedynczo zawieszonym skrzydłem (hung sash window). Z czasem, w oknach sash do użycia wprowadzono dodatkową funkcjonalność, a mianowicie możliwość otwierania także górnego skrzydła okna. W oknach z podwójnie zawieszonym skrzydłem (double hung sash window) obydwa skrzydła przesuwają się pionowo w ramie i często można je również przechylić do wewnątrz lub na zewnątrz.

Zobacz, jak działają okna sash:

Czy wiesz, że ...

Okno z podwójnie zawieszonym skrzydłem może mieć dwa skrzydła o zupełnie innych wymiarach? Są to tzw. okna wiejskie (cottage window), które często spotyka się w tradycyjnych angielskich domach, zwłaszcza na wsi. Charakteryzują się tym, że górne skrzydło okna jest mniejsze, a dolne większe.  

cottage_windowOkna sash z podwójnie zawieszonym skrzydłem w stylu cottage window

Zalety okien z podwójnie zawieszonym skrzydłem

W jakim celu w oknach sash wprowadzono dwa aktywne skrzydła? Przede wszystkim dla skuteczniejszej wentylacji pomieszczeń. Po otwarciu do połowy górnego i dolnego skrzydła, chłodniejsze, świeże powietrze dostaje się do pomieszczenia przez dolny otwór okna, a ciepłe, stęchłe powietrze uchodzi przez górny otwór na zewnątrz. Dzięki temu, szybko i sprawnie wietrzymy pokoje bez konieczności włączania klimatyzatora.

Drugim niewątpliwie ważnym aspektem jest możliwość przechylenia skrzydeł do wewnątrz lub na zewnątrz. Dzięki tej funkcjonalności z łatwością wyczyścimy szyby zewnętrzne bez konieczności używania drabiny lub bez niebezpiecznych wspinaczek po parapetach, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach budynków.

Podwyższone bezpieczeństwo okien z podwójnie zawieszonym skrzydłem to kolejny argument przekonujący do siebie użytkowników. W domu, w którym przebywają małe dzieci lub zwierzęta, wietrzenie pomieszczeń poprzez dolne skrzydło zawsze jest problemowe.  Wystarczy mała nieuwaga i może dojść do tragedii. Dzięki oknom z dwoma aktywnymi skrzydłami skutecznie zabezpieczymy dom przed takimi sytuacjami. Wystarczy, że do wietrzenia otworzymy tylko górne skrzydło. To samo tyczy się możliwości włamania do domu przez okno. Przy otwartym tylko górnym skrzydle i zastosowaniu ograniczników ruchu, np. ventlocka,  uchronimy dom przed wtargnięciem osoby niepożądanej. 

sash_windows_english_country_houseAngielski domek wiejski z oknami sash

Wady okien z podwójnie zawieszonym skrzydłem

Okna sash z podwójnie zawieszonym skrzydłem zdecydowanie posiadają więcej zalet, niż wad, jednakże takowe także istnieją i należy o nich wspomnieć. Jedną z nich jest wyższa cena, która wynika głównie z bardziej rozbudowanego systemu okuć. Za okna z dwoma aktywnymi skrzydłami zwykle zapłacimy więcej, niż w przypadku tradycyjnych jednoskrzydłowych okien sash. Co więcej, bardziej rozbudowany system okuć wiąże się z koniecznością większej konserwacji i smarowania, tak by z biegiem lat okucia nie stały się sztywne i rdzewiejące.

Wielu klientów ma wątpliwości w kwestii szczelności okien z podwójnie zawieszonym skrzydłem, które odchylają się na zewnątrz lub do wnętrza. Z tym zagadnieniem zmierzyli się sami systemodawcy i producenci. Współczesne okna sash są produkowane w oparciu o najnowszej generacji systemy okuć renomowanych firm Caldwell i Roto, które gwarantują najwyższą klasę i skuteczny docisk skrzydła do ramy okna. Stosowane w oknach sash uszczelki typu Q-Ion firmy Schlegel skutecznie niwelują powstawanie jakichkolwiek mostków termicznych na kontakcie rama i skrzydło okna.

Funkcjonalne i bezpieczne okna sash

Wybór okien do własnego domu ostatecznie powinien być uzależniony od własnych preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę funkcjonalność systemów okiennych i ich bezpieczeństwo.

Okna sash z pewnością spełniają najwyższe wymagania, zwłaszcza w opcji z podwójnie aktywnym skrzydłem. Otwierają się góra-dół, dzięki czemu pozostają na tej samej płaszczyźnie co ściana, więc idealnie nadają się tam, gdzie od zewnątrz mamy wąskie przejścia lub, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca wewnątrz w strefie okiennej. Z łatwością można zamontować na nich moskitierę. Posiadają ciekawe dodatki, jak zamki, pochwyty oraz ograniczniki ruchu, a także drewniane ozdoby „horny”, które podkreślają ich wyjątkowość.

Jeśli zatem gustujesz w stylowych drewnianych oknach i zależy ci na praktycznych rozwiązaniach, okna sash z podwójnym aktywnym skrzydłem będą idealnym wyborem.

Skontaktuj się z nami i zamów okna sash do Twojego domu! 

Skontaktuj się z nami

Zobacz wszystkie wpisy

Jak wybrać okna PCV?

Jak wybrać okna PCV?

blog | 26.05.2022

Profile okienne z PCV cieszą się dużą popularnością już od lat. Za tym dużym zainteresowaniem idzie kluczowe pytanie: jak wybrać okna PCV? Wybór modeli jest na tyle obszerny, że...

Zobacz wszystkie wpisy
Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami

blog | 26.05.2022

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić okna, które nie mają żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej wybierane są do tego zewnętrzne rolety, a coraz większą popularnością...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna PCV vs ekologia

Okna PCV vs ekologia

blog | 23.05.2022

W ostatnich latach ekologia staje się coraz ważniejsza zarówno dla konsumentów, jak i dla firm i przedsiębiorstw. Bycie eko nie jest już tylko modą, ale sposobem na życie i pracę w...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna drewniane na wymiar

Okna drewniane na wymiar

blog | 12.05.2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że okna drewniane nadają oryginalnego charakteru projektom architektonicznym, dzięki temu na dłużej zapisują się w pamięci odwiedzających. Okna, które są...

Zobacz wszystkie wpisy
Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

Jak zainstalować aluminiowe drzwi przesuwne?

blog | 10.05.2022

Architekci i inwestorzy w ciągu ostatnich lat przekonali się, jak istotną rolę w codziennym życiu pełni otwarta przestrzeń. Cenimy sobie swobodę, brak ograniczeń i chętnie uwalniamy...

Zobacz wszystkie wpisy