Okna ze świata. Część I:
OKNA ANGIELSKIE
Okna angielskie, nazywane też oknami typu sash, diametralnie różnią się od standardowych europejskich, jakie stosowane są w większości krajów starego kontynentu. Charakteryzuje je zupełnie inny system otwierania w ruchu przesuwnym góra-dół. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Czy warto się nim zainteresować? Tego dowiesz się z naszego poradnika, którym rozpoczynamy cykl artykułów: „Okna ze świata”.
Angielska gilotyna
„Gilotyna” to popularne, branżowe określenie okna typu sash, czyli takiego, którego przesuwny system góra- dół umożliwia otwarcie okna w jednej płaszczyźnie. Skrzydła mogą być ułożone asymetrycznie (tzw. niepełne otwarcie), przesuwać może się jedno z nich lub oba. Okna tego typu oferują ciekawe możliwości zdobień, co pozwala na wykorzystanie ich w tradycyjnym budownictwie lub zabytkowym, jako okna renowacyjne.
Okna angielskie są standardem w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz krajach anglosaskich, chociażby w Stanach Zjednoczonych.
Bardzo funkcjonalne rozwiązanie
Przede wszystkim okna typu sash świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Jeśli liczy się każdy dodatkowy centymetr kwadratowy powierzchni, zdecydowanie warto wybrać okna angielskie. Nie mamy do czynienia z problemem skrzydła, które potrzebuje dużej ilości miejsca do jego pełnego rozwarcia.
Dzięki temu w bezpośredniej bliskości otworu okiennego można ustawić np. szafę, a pod oknem nieco wyższe biurko. Zyskujemy również dodatkową przestrzeń na parapecie – można na nim ustawić np. przybory biurowe bez konieczności ich każdorazowego ściągania tylko po to, by otworzyć skrzydło okienne.
Okna angielskie bez wątpienia prezentują się bardzo efektownie i elegancko. Świetnie pasują do wnętrz urządzonych w rustykalnym czy klasycznym stylu. Mogą zostać wzbogacone o dodatkowe elementy ozdobne, np. szprosy czy horny.
Okna angielskie z Aikon Distribution
Okna typu sash standardowo wykonujemy w technologii ramy drewnianej. Mechanizm unoszenia najczęściej jest oparty na rozwiązaniu „cord&weight” – składa się na niego balast ciężarkowy. Ciężary (na ogół ołów, stal lub żeliwo) poruszają się w górę i w dół w pudełku ukrytym w ramie okiennej. W celu uniknięcia kolizji ciężarów często jest zawieszona w pudełku listwa dystansowa.
W ofercie Aikon Distribution jest także sash z mechanizmem sprężynowym. To nowocześniejsza wersja okna gilotynowego, w którym ciężarki zostały zastąpione sprężynami dobieranymi indywidualnie (w zależności od ciężaru okna).
Okno sash
Co z energooszczędnością?
Stereotyp głosi, że okna angielskie nie sprawdzają się w europejskim klimacie, co jest oczywiście nieprawdą. Drewniana rama oferuje bardzo podobne parametry przewodzenia ciepła, jak ta z PVC. Bez problemu można uzyskać współczynnik Uw na poziomie 1,1 W/(m2*K).
Podsumowując: okna angielskie to bardzo interesujące rozwiązanie, które z powodzeniem może być stosowane nie tylko w krajach anglosaskich. Polecamy nasze sashe szczególnie do pomieszczeń, które z uwagi na ograniczoną powierzchnię wymagają specyficznej aranżacji, w tym do gabinetów kuchni czy łazienek.
Przeczytaj także artykuł: Okna SASH – wykreuj dodatkową przestrzeń w swojej kuchni.