okna angielskie

Okna ze świata. Część I: okna angielskie

blog | 23.05.2018

Okna ze świata. Część I:

OKNA ANGIELSKIE

     Okna angielskie, nazywane też oknami typu sash, diametralnie różnią się od standardowych europejskich, jakie stosowane są w większości krajów starego kontynentu. Charakteryzuje je zupełnie inny system otwierania w ruchu przesuwnym góra-dół. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Czy warto się nim zainteresować? Tego dowiesz się z naszego poradnika, którym rozpoczynamy cykl artykułów: „Okna ze świata”.

Angielska gilotyna

„Gilotyna” to popularne, branżowe określenie okna typu sash, czyli takiego, którego  przesuwny system góra- dół umożliwia otwarcie okna w jednej płaszczyźnie. Skrzydła  mogą być ułożone asymetrycznie (tzw. niepełne otwarcie), przesuwać może się jedno z nich lub oba. Okna tego typu oferują ciekawe możliwości zdobień, co pozwala na wykorzystanie ich w tradycyjnym  budownictwie lub zabytkowym, jako okna renowacyjne.

Okna angielskie są standardem w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz krajach anglosaskich, chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Bardzo funkcjonalne rozwiązanie

     Przede wszystkim okna typu sash świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Jeśli liczy się każdy dodatkowy centymetr kwadratowy powierzchni, zdecydowanie warto wybrać okna angielskie. Nie mamy do czynienia z problemem skrzydła, które potrzebuje dużej ilości miejsca do jego pełnego rozwarcia.

Dzięki temu w bezpośredniej bliskości otworu okiennego można ustawić np. szafę, a pod oknem nieco wyższe biurko. Zyskujemy również dodatkową przestrzeń na parapecie – można na nim ustawić np. przybory biurowe bez konieczności ich każdorazowego ściągania tylko po to, by otworzyć skrzydło okienne.

Okna angielskie bez wątpienia prezentują się bardzo efektownie i elegancko. Świetnie pasują do wnętrz urządzonych w rustykalnym czy klasycznym stylu. Mogą zostać wzbogacone o dodatkowe elementy ozdobne, np. szprosy czy horny.

Okna angielskie z Aikon Distribution


     Okna typu sash standardowo wykonujemy w technologii ramy drewnianej. Mechanizm unoszenia najczęściej jest oparty na rozwiązaniu „cord&weight” – składa się na niego balast ciężarkowy. Ciężary (na ogół ołów, stal lub żeliwo) poruszają się w górę i w dół w pudełku ukrytym w ramie okiennej. W celu uniknięcia kolizji ciężarów często jest zawieszona w pudełku listwa dystansowa.

W ofercie Aikon Distribution jest także sash z mechanizmem sprężynowym. To nowocześniejsza wersja okna gilotynowego, w którym ciężarki zostały zastąpione sprężynami dobieranymi indywidualnie (w zależności od ciężaru okna).

box sash

Okno sash


Co z energooszczędnością?

     Stereotyp głosi, że okna angielskie nie sprawdzają się w europejskim klimacie, co jest oczywiście nieprawdą. Drewniana rama oferuje bardzo podobne parametry przewodzenia ciepła, jak ta z PVC. Bez problemu można uzyskać współczynnik Uw na poziomie 1,1 W/(m2*K).

Podsumowując: okna angielskie to bardzo interesujące rozwiązanie, które z powodzeniem może być stosowane nie tylko w krajach anglosaskich. Polecamy nasze sashe szczególnie do pomieszczeń, które z uwagi na ograniczoną powierzchnię wymagają specyficznej aranżacji, w tym do gabinetów kuchni czy łazienek.


Przeczytaj także artykuł:  Okna SASH – wykreuj dodatkową przestrzeń w swojej kuchni.

Zobacz wszystkie wpisy

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce okiennej i drzwiowej

Strefa architekta: Najnowsze trendy w stolarce...

blog | 23.09.2021

Od wielu lat okna i drzwi nie są tylko elementami konstrukcyjnymi budynku, spełniają także wiele funkcji estetycznych. Ogrom możliwości w kształtach, kolorach, gabarytach, nowatorskich...

Zobacz wszystkie wpisy
Moskitiery na drzwi balkonowe

Moskitiery na drzwi balkonowe

blog | 21.09.2021

Moskitiery to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym okna i drzwi balkonowe w okresie letnim są otwarte przez całą dobę. To wręcz najskuteczniejsza ochrona przed...

Zobacz wszystkie wpisy
Co się dzieje na rynku stolarki otworowej? Podsumowanie pierwszego półrocza 2021

Co się dzieje na rynku stolarki otworowej?...

blog | 01.09.2021

Jak wyglądało pierwsze półrocze 2021 r. na rynku stolarki otworowej? W 2020 roku Polska była jedynym europejskim eksporterem okien i drzwi, który odnotował wzrosty (szczegóły w...

Zobacz wszystkie wpisy
Sash springs – lekkość, nowoczesność i funkcjonalność

Sash springs – lekkość, nowoczesność i...

blog | 02.08.2021

Współczesne drewniane okna sash pod względem jakości wykonania i trwałości poszczególnych elementów zdecydowanie deklasują poprzedników z ubiegłego stulecia. Technologia wykonania,...

Zobacz wszystkie wpisy
Ciepły montaż okien w domach pasywnych

Ciepły montaż okien w domach pasywnych

blog | 29.07.2021

Zainwestowałeś już w budowę domu pasywnego i stajesz przed wyborem energooszczędnej stolarki okiennej z PCV. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego okna to dopiero połowa sukcesu. Ważnym...

Zobacz wszystkie wpisy