Parametry okienne na rynku amerykańskim

Parametry okienne na rynku amerykańskim

blog | 20.03.2024

Parametry okienne informują potencjalnego klienta o jakości danego okna, wydajności oraz bezpieczeństwie. Powinny zatem być przejrzyste i ułatwiać odczytanie specyfikacji technicznej danego profilu okiennego, niezależnie w jakim kraju okna zostaną zakupione lub do jakiego kraju będą eksportowane.

Parametry okienne na rynku europejskim i amerykańskim mogą się jednak nieco różnić, dlatego poniżej przedstawiamy podstawowe parametry okien europejskich i ich odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych.

Czy parametry okienne w USA i Europie się różnią?

Produkcja okien i drzwi, zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych, podlega normom i standardom, których celem jest zapewnienie wysokiej jakości, wydajności i bezpieczeństwa. Te rygorystyczne normy określane są przez szereg współczynników, parametrów i specyfikacji.

Niektóre parametry, na pierwszy rzut oka niemal identyczne, w Europie i Stanach Zjednoczonych różnią się od siebie lub w inny sposób się je oblicza. Pierwszym powodem dlaczego tak się dzieje jest zastosowanie innych jednostek miary – w USA używa się jednostek imperialnych, w Europie natomiast systemu metrycznego.

Drugim powodem są inne organy, które ustalają klasyfikację parametrów okienno - drzwiowych. W Europie jest to International Organization for Standardization oraz  European Norms. W USA natomiast standardy określają NFRC (National Fenestration Rating Council) i NAFS (North American Fenestration Standard).

Instytucje te dbają o to, aby okna i drzwi były oceniane pod kątem wydajności energetycznej, przetestowane pod względem przenikania ciepła czy transmisji światła słonecznego.

Podstawowe parametry okienne w Europie i Stanach Zjednoczonych

Współczynnik przenikania ciepła

Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym okno lepiej to ciepło izoluje.

W Europie tą wartość określa się symbolem Uw, który mówi ile ciepła (energii) jest w stanie przeniknąć przez 1 m² powierzchni płaskiej/ przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi) gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 Kelwin. Uw wyrażane jest w watach na metr kwadratowy na 1 Kelwin (W/m²⋅K).

Amerykańskim odpowiednikiem Uw jest U-Value/U-Factor (określenia te używa się zamiennie). Określa się je w Btu/(h⋅ft²⋅°F) -  Brytyjskich Jednostkach Ciepła na godzinę na stopę kwadratową na 1 stopień Fahrenheita.

 
Parametry okienne w Europie

Parametry związane z promieniowaniem słonecznym

W Europie występują dwa współczynniki okienne związane ze światłem i energią słoneczną. Pierwszy z nich to współczynnik przepuszczalności promieniowania (g), nazywany także Solar Factor, który określa, ile energii słonecznej dostaje się przez szybę do środka pomieszczenia i będzie je ogrzewać.

Drugi to współczynnik przepuszczalności światła (Lt), który informuje, ile światła przedostaje się do wnętrza przez szybę. Im jest wyższy tym jaśniejsze będzie pomieszczenie. Obecnie okna europejskie, powinny posiadać ten współczynnik na poziomie 70-75%. Możliwy jest też wybór profilu ze specjalnie zabarwioną szybą, która przepuszcza mniej światła i ogranicza przegrzewanie się wnętrz. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie przy wyborze okien wielokomorowych z pakietami szyb zespolonych.

W Stanach Zjednoczonych obowiązują natomiast współczynniki SHGC - Solar Heat Gain Coefficient oraz VLT - Visible Light Transmission.

Solar Heat Gain Coefficient pozwala określić całkowitą przenikalność energii słonecznej przez okno. Wskaźnik ten prezentuje ułamek promieniowania słonecznego, które może zostać przepuszczone przez okno lub przez nie pochłonięte. Pokazuje to wydajność okna pod względem ilości ciepła i światła słonecznego, które przedostają się do danego pomieszczenia.

Visible Light Transmission to współczynnik, który określa ilości światła widzialnego wpadającego przez okno. Im wyższa liczba lub procent tym, większa ilość światła przechodzi przez okno do wnętrza.

Rw - współczynnik izolacyjności akustycznej

Współczynnik izolacyjności akustycznej w Europie oraz Weighted Sound Reduction Index w Ameryce wyrażany jest w decybelach. Im wyższa wartość współczynnika Rw, tym lepiej okno izoluje od hałasu z zewnątrz, a więc wycisza mieszkanie czy dom.

Standardowo, nowoczesne okna posiadają  izolacyjność akustyczną na poziomie około 30 dB. Jeżeli okna muszą bardzo dobrze izolować hałas wskazane jest Rw na poziomie powyżej 35 dB.

Na rynku amerykańskim można spotkać także współczynnik Sound Transmission Class (STC). Informuje on, jak dobrze okno tłumi dźwięki przenoszone drogą powietrzną.

Wodoszczelność okna

Parametr wodoszczelności określa przy jakim obciążeniu wiatrem w czasie opadów deszczu nastąpi przenikanie wody do wnętrza konstrukcji okna. W Europie norma PN EN 14351-1:2006 ustala aż 10 klas wodoszczelności okien.

W przypadku budynków niskich wystarczające będą okna o klasie 4A. Budynki wysokie powinny być wyposażone w okna o klasie wodoszczelności co najmniej 5A. W rejonach górskich oraz nadmorskich, gdzie spodziewane mogą być nagłe porywy wiatru, stosuje się okna o klasie 5A lub 6A.

W USA parametrem, który wyraża wodoszczelność okna jest współczynnik Water Penetration Resistance i określa najwyższe dopuszczalne ciśnienie spowodowane przez wodę, które jest w stanie wytrzymać dane okno.


Parametry okienne w USA

Przepuszczalność powietrza

Parametr przepuszczalności powietrza oznacza jego przepływ przez zamkniętą konstrukcję okienną. W Europie dzieli się ją na klasy 1 - 4, gdzie 4 oznacza najbardziej szczelną konstrukcję. Producenci najczęściej oferują okna o klasach 3 - 4.

W Stanach Zjednoczonych odpowiednikiem parametru przepuszczalności powietrza  jest Air Leakage (AL), który mierzony jest w skali od 0.1 do 0.3, gdzie 0.1 to najlepsza szczelność.

Podsumowując

Zarówno okna europejskie jak i amerykańskie posiadają swoje parametry i klasyfikacje, które świadczą o ich jakości, bezpieczeństwie i funkcjonalności.  Zazwyczaj współczynniki europejskie mają swoje odpowiedniki w USA. Producenci stolarki otworowej muszą przestrzegać tych norm, aby ich produkty mogły być sprzedawane zarówno na rynku europejskim jak i amerykańskim.

Okna przystosowane do montażu w USA

W Aikon Distribution można zamówić okna i drzwi, które będą spełniały normy i posiadały współczynniki właściwe dla rynku amerykańskiego. Posiadamy szereg możliwości i rozwiązań.

Zobacz wszystkie wpisy

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta dla Deweloperów

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta...

blog | 26.07.2024

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie, deweloperzy muszą sprostać coraz większym wymaganiom inwestorów oraz klientów. Aby zrealizować projekty...

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej
Jak czyścić moskitierę przesuwną? Praktyczny poradnik.

Jak czyścić moskitierę przesuwną?...

blog | 01.07.2024

Czysta i zadbana moskitiera przesuwna to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia, a także skuteczności jej działania. Regularne czyszczenie moskitiery pozwala na jej długotrwałe...

Zobacz więcej