Ubiegły rok nie był łatwym okresem dla branży okienno - drzwiowej. Wciąż odczuwalne skutki konfliktu na Ukrainie, ogólnoświatowa inflacja, a następnie starcia na Bliskim Wschodzie mocno wpłynęły, i nadal wpływają, na pogorszenie nastrojów konsumentów. To natomiast negatywnie odbija się na popyt na okna i drzwi w Europie. Jaki był zatem miniony rok? Jak wyglądał z perspektywy Aikon Distribution? Zapraszamy na podsumowanie roku 2023.
Trudny rok za nami
Dynamicznie rosnąca inflacja, wzrost cen surowców i materiałów budowlanych, a także słaba koniunktura sprawiły, że popyt na okna i drzwi w 2023 roku mocno się zmniejszył. Mimo, że budownictwo było postrzegane jako sektor, który najlepiej poradził sobie ze skutkami pandemii i innych światowych zawirowań, to jednak nie uniknął spowolnienia.
Mniejszy popyt w Europie widoczny jest zarówno w nowym budownictwie, gdzie trafia 1/3 okien, jak i na rynku remontowym, który stanowi 2/3 całej sprzedaży. W przypadku nowych budynków mieszkalnych, w I półroczu 2023 roku w Unii Europejskiej wydano pozwolenia na budowę o ponad 24% mniejszej liczby domów i mieszkań niż przed rokiem. Wyraźnie mniejsza aktywność w rozpoczynaniu nowych inwestycji przełożyła się natomiast na mniejszą liczbę okien instalowanych w nowych budynkach w II półroczu 2023 roku.
To wszystko wpływa na sprzedaż okien i drzwi w Europie, i jak ocenia Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu 2023 roku dystrybucja stolarki otworowej w krajach Starego Kontynentu zmalała nawet o kilkanaście procent.
Eksport okien z Polski w 2023 roku
Rok 2023 był jednym z najtrudniejszych sezonów dla polskiej branży stolarki otworowej. Według branżowych doniesień, w I kwartale 2023 roku eksport okien z Polski mocno zmalał w porównaniu z początkiem 2022 roku. To pierwszy spadek od początku pandemii, a gdyby jednak pominąć ten specyficzny i bardzo nietypowy okres, mielibyśmy do czynienia z pierwszym spadkiem w eksporcie od 2013 roku, czyli od ponad 10 lat!
Pierwsze rzetelne podsumowania pokazują, że eksport okien i drzwi w pierwszym półroczu zmniejszył się o 10,4% w stosunku do roku ubiegłego. Z podsumowanych dotychczas 8 miesięcy wynika natomiast, że eksport jest o kilkanaście procent mniejszy niż przed rokiem.
Nie zmieniły się jednak główne kierunki. Nadal najwięcej okien i drzwi sprzedajemy w Niemczech. Jednak i tutaj nastąpiło zmniejszenie eksportu o 8%. Rynek francuski zanotował natomiast spadek o 0,5%. Z głównych importerów polskiej stolarki, na plusie są tylko Włochy - wzrost o 23,4 punkty procentowe. Natomiast bardzo duże procentowo spadki dotyczyły najmniejszych rynków - Litwa zakupiła o 19,1% mniej okien i drzwi, zaś Węgry o 27,6%.
Eksperci, spadek sprzedaży okien tłumaczą wspomnianą już wcześniej inflacją, dekoniunkturą oraz brakiem dostępności kredytów. I trudno im odmówić racji, ponieważ czynniki te, skądinąd mocno ze sobą powiązane, wpływają na brak poczucia bezpieczeństwa finansowego i tym samym powstrzymywanie się od większych zakupów.
Rok 2023 - spadek produkcji
Centrum Analiz Branżowych ocenia także, że w I półroczu 2023 roku w Europie wyprodukowano okna i drzwi o wartości około 28 mld euro, czyli o 6 – 7% mniejszej niż w analogicznym okresie 2022 roku. W ujęciu ilościowym spadek był jednak zdecydowanie większy. Analitycy CAB szacują, że od stycznia do czerwca 2023 roku wytworzono około 41 mln okien, czyli aż o 13 – 15% mniej niż przed rokiem.
Pierwsze półrocze 2023 roku okazało się również niełaskawe dla polskich producentów stolarki otworowej. Produkcja okien i drzwi w tym okresie spadła o około 20% zarówno w przypadku okien, jak i drzwi. Wyprodukowano 4,16 mln sztuk okien z PCV, co w odniesieniu do 2022 roku oznacza spadek o 7,9%. W przypadku stolarki drewnianej powstało 3,08 mln okien, co oznacza spadek aż o 15%. Z kolei w przypadku aluminium były to wartości – odpowiednio – 0,34 mln szt. i – 10,8%.
Wszyscy zastanawiają się kiedy poprawią się warunki ekonomiczne. Według szacunków, wiele wskazuje na to, że ożywienia i wzrostu dynamiki spodziewać się możemy dopiero w 2025 roku. W 2024 roku jest szansa na większą sprzedaż niż w 2022 roku, ale oczekiwane niewielkie wzrosty w żadnym wypadku nie pozwolą odrobić strat z bieżącego roku.
*Źródło - Centrum Analiz Branżowych
A jak wyglądał rok 2023 w Aikon Distribution?
Aikon Distribution w liczbach
W 2023 roku firma Aikon Distribution wysłała do swoich klientów ponad 6 tysięcy okien i drzwi wykonanych z PCV, aluminium oraz drewna. Nasi klienci zamówili także ponad 1100 rolet zewnętrznych oraz żaluzji fasadowych oraz ponad 150 paneli drzwiowych.
Stworzyliśmy dla naszych klientów także wiele nietypowych i zachwycających konstrukcji, którymi chwalimy się w cyklu naszych artykułów: “Ciekawostki z magazynu Aikon Distribution”.
Okno drewniane autorstwa Aikon Distribution wykonane w 2023 roku
Co jeszcze działo się w Aikon Distribution w 2023 roku?
Aikon Distribution w 2023 roku to także wiele zmian. Przywitaliśmy na swoim pokładzie kilka utalentowanych i wykwalifikowanych nowych specjalistów. Wspinaliśmy się po ogrodzienieckich skałach i integrowaliśmy się w iście zamkowym stylu, niedaleko ruin renesansowego zamku. Świętowaliśmy 14 urodziny naszej firmy, przenieśliśmy się nawet na chwilę do lat 80 i głębokiego w Polsce PRL-u. Wspólnie powitaliśmy w naszej firmie Mikołaja i zjedliśmy świąteczny obiad. Odbyliśmy kilka bardzo inspirujących szkoleń i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat okien i drzwi. Generalnie - DZIAŁO SIĘ.
Zdjęcia zespołu Aikon Distribution z różnych wydarzeń w 2023 roku
Co przyniesie nam rok 2024? Wchodzimy w niego pełni nadziei, optymizmu i wiary, że będzie owocniejszy niż ten, który właśnie pożegnaliśmy.
Przeczytaj również: