Ościeże to wnęki okienne, w których w przyszłości będą zamontowane okna. Ich pomiaru dokonujemy w celu montażu nowej stolarki bądź wymiany już istniejącej. Prawidłowe wymierzenie ościeży jest jedną z ważniejszych czynności determinujących prawidłowy zakup stolarki okiennej. Okno powinno mieć takie wymiary, by umożliwiały prawidłowe ustawienie i wypoziomowanie. Dla utrzymania prawidłowej funkcjonalności okna musi być zachowana odpowiednia przestrzeń pomiędzy stolarką okienną, a ścianą. Sprawdź jak prawidłowo zmierzyć wnękę okienną.
Cel wykonania pomiarów wnęki okiennej
Nadrzędnym celem jest oczywiście montaż okien, ale sposób wykonania pomiarów oraz wytyczne, na które należy szczególnie zwrócić uwagę, zależą od specyfiki konkretnego zlecenia. Może to zatem być:
- pomiar ościeży w nowym budynku
- szerokość ościeżnicy powinna być o około 3 cm* mniejsza niż szerokość ościeży,
- wysokość ościeżnicy powinna być o około 5 cm* mniejsza niż wysokość ościeży.
Po fizycznym osadzeniu okna pozostanie około 1,5 cm wolnej przestrzeni u góry oraz po bokach ościeżnicy, jest to miejsce na piankę montażową, natomiast u dołu około 3,5 cm miejsca przewidziane jest na montaż parapetu;
- pomiar ościeży na potrzeby wymiany okien
- należy zmierzyć oścież od strony pomieszczenia i odjąć około 2 cm* od szerokości oraz około 1,5 cm* od wysokości,
- należy uzupełnić pomiar o zmierzenie ościeży od strony zewnętrznej.
*podane wymiary są orientacyjne
Dokładność wykonania pomiarów
Podczas mierzenia wnęki okiennej należy wziąć pod uwagę nie tylko faktyczne parametry danej wnęki, ale także jej gotowość do montażu lub wymiany okien. Jest to również moment, w którym można naprawić ewentualne niedoskonałości powstałe podczas budowania obiektu. Priorytety to:
- usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które dawałyby zafałszowany pomiar, a także wyrównanie błędów budowlanych, na przykład poprzez zeszlifowanie poszczególnych fragmentów lub całych powierzchni ościeży;
- uzyskanie kątów prostych w rogach ościeży, a tym samym optymalnie wypoziomowanej krawędzi dolnej i górnej oraz prostych krawędzi bocznych (po przeprowadzeniu prac należy wykonać ponowny obmiar całych wnęk okiennych);
- ustalenie, jakie powinny być wymiary profili okiennych dostosowanych do danych ościeży oraz ocena, czy specyfika wybranych okien będzie zgodna z właściwościami ścian, w których docelowo zostaną one zamontowane.
Pomiar ościeży — jak zmierzyć wnękę okienną?
Najprostszą sprawą jest wykonanie pomiaru w nowopowstałym budynku w stanie surowym. Należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej. Zarówno szerokość jak i wysokość mierzymy dokładnie w kilku miejscach, a w przypadku rozbieżności bierzemy pod uwagę najmniejszy wymiar.
Najlepiej zmierzyć szerokość otworu na samej górze, na środku oraz na dole. Podobnie postępujemy z wysokością - mierzymy z lewej strony otworu, na środku oraz z prawej.
Kolejnym krokiem jest odjęcie kolejno około 3 cm od szerokości ościeży, oraz około 5 cm od wysokości. Wymiar, jaki pozostaje to faktyczny wymiar okna, jakie będzie właściwe do naszej wnęki okiennej. Odstęp pomiędzy oknem a ościeżem nazywany jest luzem montażowym. Umożliwia on poprawne ustawienie okna w ościeży, uszczelnienie połączenia i zamontowanie parapetów: zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Pomiaru należy dokonywać miarą zwijaną metalową, tzw. metrówką. Jest znacznie bardziej stabilna niż centymetr krawiecki, linijka oraz pozostałe nieprofesjonalne akcesoria pomiarowe. Warto wybrać miarę z taśmą znakowaną dwustronnie, dla większej wygody użytkowania.
PAMIĘTAJ! Kluczową kwestią jest precyzja.
Pomiar wnęki okiennej
OKNA Z PARAPETEM
Wybór stolarki okiennej o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych nie będzie spełniał swoich funkcji jeśli popełnione zostaną błędy przy montażu okien, zwłaszcza w obszarach podparapetowych. Jeżeli decydujemy się na okna z parapetem wewnętrznym lub zewnętrznym lub jednym i drugim, to w całościowym wymiarze wnęki okiennej musimy uwzględnić odpowiedni wymiar. Luz montażowy powinien wynosić od 3 cm do 5 cm.
Przeczytaj także:
Skutki błędów w pomiarze okien
Błędnie zmierzone okno to bardzo często niepoprawny montaż, trudności z otwieraniem i zamykaniem, a nawet ryzyko zamakania ścian. Błędy na etapie pomiaru mogą więc skutkować:
- zamówieniem zbyt dużego okna - po włożeniu okna do ościeży, nie będzie w niej miejsca na niezbędne luzy montażowe. Przekłada się to na konieczność zastosowania niepełnego uszczelnienia, co natomiast wiąże się z ryzykiem przeciekania oraz powstawania mostków cieplnych.*
*Mostki cieplne inaczej mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku o podwyższonym współczynniku przewodzenia ciepła. To właśnie tędy następuje zwiększona ucieczka energii cieplnej z budynku.
- zamówieniem zbyt małego okna - w tym przypadku wystąpią zbyt duże luzy montażowe. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, również tutaj, trudne będzie zapewnienie prawidłowego uszczelnienie okna. Niemal pewne jest także powstawanie szczelin, przez które będzie przenikać wilgoć, powodując zawilgocenie ściany budynku. Zbyt małe okno to również brak możliwości doboru odpowiedniego sposobu solidnego mocowania w otworze.
Uszczelnianie okna
Przeczytaj także:
Jak samodzielnie zmierzyć okno?
Dobrze zmierzone okna to pierwszy, niezwykle istotny, krok na drodze do ich prawidłowego montażu. Odpowiednio dobrane okna to gwarancja szczelności, estetycznego wyglądu oraz bezawaryjnego i sprawnego działania przez lata. Dlatego tak istotny jest właściwy pomiar wnęki okiennej: czy to przed montażem okien w stanie surowym, czy przed wymianą stolarki na nową. Jeżeli nie chcesz podjąć się tego wyzwania na własną rękę, poproś o pomoc firmę, która będzie się zajmować montażem okien.