Regulacja

Prawidłowa regulacja okien drewnianych

blog | 14.03.2022

Okna drewniane, byśmy byli z nich w pełni zadowoleni, muszą spełniać szereg ważnych funkcji. Po pierwsze, powinny odpowiadać nam z wyglądu i pasować do pozostałych elementów elewacji i wystroju wnętrza, nie ograniczając przy tym widoczności i nie zabierając światła. Po drugie, bardzo istotnym jest, by zapewniały dobrą izolację cieplną i akustyczną, chroniąc domowników przed przeciągami i hałasem z zewnątrz. Jeśli okna utracą swoją  szczelność to traci na tym cały bilans energetyczny i akustyczny domu. Jak powinna wyglądać prawidłowa regulacja okien drewnianych, by tego uniknąć? Podpowiadamy.

Regulacja okien drewnianych

Właściwa pielęgnacja, a więc regularna konserwacja i regulacja okien drewnianych, to recepta na ich długowieczność. Pamiętajmy przy tym, że drewno to naturalny surowiec, na który oddziałuje zarówno promieniowanie słoneczne, jak i wilgoć, dlatego tego rodzaju zabiegi nie są niczym odbiegającym od normy. Drewniane okno, które przez lata bez problemu się zamykało, nagle może zacząć się zacinać. Niewykluczone, że zauważymy też przekrzywienie się skrzydła albo poczujemy, że do pomieszczenia wpada przez nie strumień zimnego powietrza.

Dobra wiadomość jest taka, że możemy sami zająć się tymi problemami. To wielkie ułatwienie i duża oszczędność. Jeśli jednak nasze okna drewniane mają już swoje lata, upewnijmy się, czy posiadają elementy regulacyjne, które w nowoczesnych oknach są już standardem. Rozpoznamy je po zaślepkach po wewnętrznej stronie klamki. Jeżeli ich nie stwierdzimy, prace regulacyjne będziemy musieli zlecić specjalistom.

Sprawdź okna drewniane z naszej oferty:

OKNA DREWNIANE

Przygotowanie okna drewnianego

Tak jak podczas malowania okien drewnianych bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, tego samego wymaga regulacja. Zanim przystąpimy do właściwej części prac, koniecznie musimy usunąć z okien przyklejone wcześniej do ramy uszczelki. Następnie sprawdźmy szczelność okna - najskuteczniejszym sposobem jest test z kartką papieru. Jeśli bez problemu przeciągniemy ją przez zamknięte skrzydło i ościeżnicę, oznacza to, że pilnie trzeba doszczelnić i wyregulować całe okno. W ten sposób musimy skontrolować każde z okien, bo mogą różnić się od siebie stanem zużycia.

Jak poprawnie malować okna drewniane?

Prawidłowa regulacja okien drewnianych

Częstym powodem, przez który okna zmieniają swoje położenie, jest ich waga. Po jakimś czasie użytkowania zawiasy zwyczajnie uginają się pod ciężarem skrzydła. Prawidłowa regulacja okien drewnianych zaczyna więc od sprawdzenia stanu metalowych elementów - czy nadal działają, czy się nie odkształciły lub nie poluzowały. Na trwale uszkodzone zawiasy nie ma rady - po prostu trzeba je wymienić.

Jeśli problem z zawiasami nas nie dotyczy, czekają nas tylko prace regulacyjne. Regulacja okien drewnianych to nieskomplikowane zadanie, ale mimo wszystko należy się do niego odpowiednio przygotować. Podstawą są właściwe narzędzia: składana miarka lub taśma miernicza oraz prosty klucz imbusowy, klucz płaski i śrubokręt krzyżakowy (sprawdźmy wcześniej ich rozmiary!).

Regulację okna drewnianego przeprowadza się stopniowo, obracając śruby regulacyjne. Równocześnie należy sprawdzać, czy okno jest prawidłowo osadzone i żadna jego część nie wystaje.

Okna drewniane bez regulowanych zawiasów

Niektóre, szczególnie te bardziej wiekowe okna drewniane, nie mają możliwości regulacji zawiasów. W takim przypadku prace muszą przebiegać inaczej. Najpierw należy tak ustawić skrzydło, by dobrze widzieć mocowanie zawiasów. Regulacji dokonujemy poprzez zastosowanie podkładek, a następnie precyzyjne uderzanie w zawiasy w jednym kierunku. Jeżeli niedokładności są duże, zaleca się całkowite przeniesienie okuć w inne miejsce na skrzydle. W takim wypadku nie możemy również wykluczać, że konieczna będzie wymiana gumowych uszczelek.

Eksperci radzą, by przed rozpoczęciem prac zaznaczyć ołówkiem na ościeżnicy kształt okna. Dzięki temu po zakończeniu regulacji będziemy dokładnie widzieć jej efekty.

Dbaj o swoje okna

Z regulacją okien drewnianych nierozerwalnie wiąże się temat dbałości o nie. Im lepiej nasze okna są chronione przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, tym mniej będą się wypaczać. Z kolei okna, które nie zmieniają swoich kształtów i wymiarów, zwyczajnie nie potrzebują regulowania. Tak więc jeśli chcemy, by posłużyły nam dłużej, bez konieczności wykonywania przy nich dodatkowych prac regulacyjnych, systematycznie sprawdzajmy ich stan i na bieżąco je konserwujmy.

Zobacz wszystkie wpisy

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta dla Deweloperów

Z Aikon Zrealizujesz Duże Projekty - Oferta...

blog | 26.07.2024

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości rozwija się w zawrotnym tempie, deweloperzy muszą sprostać coraz większym wymaganiom inwestorów oraz klientów. Aby zrealizować projekty...

Zobacz więcej
Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

Jakie okna do wystroju w stylu Japandi?

blog | 25.07.2024

Styl Japandi, będący połączeniem estetyki japońskiej i skandynawskiej, zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i naturalnym materiałom. Kluczowym...

Zobacz więcej
Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

Z jakiego drewna produkowane są drzwi drewniane?

blog | 05.07.2024

Drzwi drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybór odpowiedniego materiału do ich produkcji ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości, wyglądu oraz funkcjonalności....

Zobacz więcej
Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

Smukła linia, czyli okna z wąskim słupkiem

blog | 04.07.2024

Otwarta przestrzeń, budownictwo bez barier, połączenie domu z krajobrazem, który go otacza - to cechy współczesnych projektów architektonicznych. Duża przestrzeń wymaga jednak...

Zobacz więcej
Jak czyścić moskitierę przesuwną? Praktyczny poradnik.

Jak czyścić moskitierę przesuwną?...

blog | 01.07.2024

Czysta i zadbana moskitiera przesuwna to nie tylko kwestia estetyki ale również zdrowia, a także skuteczności jej działania. Regularne czyszczenie moskitiery pozwala na jej długotrwałe...

Zobacz więcej