Drzwi PCV są dobrą alternatywą dla drzwi drewnianych, czy aluminiowych, są przy tym od nich znacznie tańsze. Ich wybór pozwala na spersonalizowanie wyglądu elewacji budynku i jego wnętrza, od lat cieszą się więc dużą popularnością. Mimo tego, że plastik nie jest wymagającym materiałem i jego wykorzystanie do produkcji drzwi przekłada się na ich trwałość, czasem regulacja drzwi PCV jest niezbędna, by służyły nam w sposób, jaki od nich oczekujemy - były szczelne i wytrzymałe.Czy taką regulację można wykonać samodzielnie? Jeśli tak, to jak ją przeprowadzić? Przeczytajcie nasze porady.
Drzwi PCV - co może im dolegać?
Drzwi wykonane z plastiku są widoczne na elewacjach budynków od kilkudziesięciu lat. Już sam ich zakup jest szybki i prosty, ponieważ są łatwe w projektowaniu i produkcji, dzięki czemu nie musimy długo czekać na to, by stać się ich użytkownikami. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że mają masę mniejszą niż drzwi wykonane z innych materiałów, rzadziej więc zdarzają się sytuacje, że z powodu oddziaływania siły własnego ciężaru dochodzi do ich rozregulowania. Co nie oznacza, że drzwi PCV w ogóle nie ulegają żadnym awariom. Mogą się zapadać i dotykać podłogi, czy ocierać o ościeżnicę. Z czego to wynika?
Skąd się biorą awarie drzwi PCV?
Jednym z powodów jest tzw. skurcz budynku, który można zaobserwować szczególnie w nowych domach. Dopóki budynek nie przestanie “pracować”, należy systematycznie kontrolować, czy drzwi są dobrze osadzone.
Drugi czynnik to niewłaściwe użytkowanie drzwi PCV - używanie zbyt dużej siły do ich otwierania i zamykania, szarpanie, czy wieszanie na nich od wewnątrz zbyt ciężkich przedmiotów (toreb, ubrań itp.).
Nie bez znaczenia pozostają także szybkie lub częste zmiany temperatury, co prowadzi do obniżenia ciśnienia i rozregulowania się drzwi. Jeśli budynek stoi w miejscu, w którym warunki atmosferyczne często się zmieniają, zaleca się regularne sprawdzanie luzów i ewentualnych zniekształceń, by móc szybko zareagować.
Mimo tych wszystkich możliwych awarii, dobra wiadomość jest taka, że z ich usunięciem z powodzeniem poradzimy sobie sami. Jednak jeśli dojdzie do zablokowania drzwi, o pomoc będzie trzeba poprosić fachowca.
Sprawdź naszą ofertę drzwi PCV:
Regulacja drzwi PCV
Do regulacji drzwi PCV będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi. Przyda się klucz imbusowy lub specjalny klucz zakrzywiony, który pomoże nam podczas samodzielnej pracy. Przygotujmy również kleszcze oraz wkręty krzyżakowe i płaskie.
Zaczynamy od regulacji pionowej - lekko uchylamy skrzydło drzwiowe i regulujemy dolny zawias. Już po dokręceniu śruby zauważymy podniesienie się drzwi. Następnie przechodzimy do zawiasów górnych - poprawa ich położenia pozwoli na uzyskanie odpowiedniej pozycji skrzydła.
Po zawiasach pora na okucia. Aby zmienić docisk skrzydła drzwiowego do ramy, przekręcamy rolki ryglujące bliżej uszczelki. Drzwi staną się dzięki temu bardziej szczelne.
Zrób to sam
Samodzielna regulacja drzwi PCV nie jest niczym trudnym, nie zapominajmy jednak, że jeżeli do montażu drzwi zaangażowaliśmy firmę, a nie upłynął jeszcze okres gwarancji, możemy zwrócić się bezpośrednio do niej. Jeśli jednak z jakichś powodów zajmiemy się sprawą sami, wykonujmy regulację co najmniej 2 razy w roku - przed zimą i kilka miesięcy przed latem.