drzwi drewniane

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

blog | 19.07.2022

Drzwi drewniane już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią kwintesencję ponadczasowego stylu, są eleganckie i pasują do praktycznie każdego wnętrza. Są nieco droższe od alternatywnych rozwiązań, ale naprawdę warto w nie zainwestować. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma drzwi bez ościeżnicy. W nowych domach i mieszkaniach musimy je zamontować w każdym otworze drzwiowym. W tych już urządzonych czasami po latach chcemy je wymienić. Jak dobrać ościeżnicę, by spełniania swoją rolę? Jakie są rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych? Sprawdzimy w poniższym artykule.

Czym jest ościeżnica?

Ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe, jest więc niezbędna. Odpowiednio dobrana będzie spełniać swoje funkcje przez lata, dodatkowo będzie stanowiła estetyczne dopełnienie drzwi drewnianych.

Ościeżnice to jedno z podstawowych dopełnień skrzydeł drzwiowych, które dość często jest pomijane w trakcie wyboru idealnych drzwi do domu, mieszkania czy biura. Jak się okazuje ościeżnice, choć nie są zauważalne, to odgrywają kluczową rolę. Dlaczego? Prawidłowo wybrana ościeżnica to gwarancja niezawodnej, płynnej i bezawaryjnej pracy drzwi drewnianych. Jednak funkcja użytkowa to nie wszystko – ościeżnica jest również swego rodzaju dekoracją, dzięki której efekt po zamontowaniu skrzydła jest estetyczny.

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych mogą różnić się od siebie w zależności od tego, który wariant ościeżnicy wybierzemy. A do wyboru mamy dwie opcje: ościeżnice stałą i regulowaną.

Ościeżnicę stałą inaczej blokową wybieramy, gdy grubości murów są stałe i typowe. Standardowo ościeżnice są dopasowane do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Ościeżnica blokowa ma stały wymiar, nie da się jej regulować. Ze względu na brak możliwości regulacji ościeżnice stałe wymagają instalacji dodatkowych listew ozdobnych, aby móc zachować estetykę pomieszczenia. Montaż ościeżnicy stałej wymaga bardzo dokładnego dopasowania do siebie belek pionowych oraz górnej belki poziomej, co często stanowi duże wyzwanie. Montuje się ją w stropie przed rozpoczęciem prac wykańczających wnętrze. Jest tańsza niż ościeżnica regulowana.

Ościeżnica regulowana sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach o nietypowych grubościach murów lub gdy ściany nie są do końca wypoziomowane. Można dopasować ją do praktycznie każdych wymiarów- to jedna z jej największych zalet. Ościeżnice regulowaną montuje się po zakończeniu wszystkich innych budowlano - remontowych czynności. Nie wymaga instalacji dodatkowych listew maskujących, a tym samym zapewnia naprawdę estetyczny efekt. Dodatkowo ościeżnica regulowana jest dostępna w różnorodnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością można ją dopasować do aranżacji wnętrza. Z powodzeniem sprawdza się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie, a do tego wymaga przygotowania mniejszego otworu montażowego niż ościeżnica stała, dzięki czemu nie trzeba go dokuwać i powiększać. Z pomocą ościeżnic regulowanych można również zniwelować krzywizny na ścianie. Ich zakres regulacji wynosi:

  • 15 mm na grubości muru w przypadku ościeżnic bezsęcznych,
  • 20 mm na grubości muru dla ościeżnic sęcznych.


Ościeżnice regulowane mają jednak ograniczenia montażowe. Modele z tej kategorii nie sprawdzą się w otworach drzwiowych umiejscowionych od razu przy ścianie oraz w małych i ciasnych wnętrzach.


Drewniane drzwi i ościeżnice

Pamiętaj o dokładnym pomiarze

Zanim pójdziemy do sklepu po nową ościeżnicę drewnianą należy najpierw dokonać dokładnych pomiarów otworu drzwiowego, w którym będzie ona montowana. Należy zmierzyć wysokość, szerokość oraz grubość ścian, a także przekątne (aby sprawdzić czy mają tą samą długość).

Przeczytaj także:

Pomiar ościeży czyli jak zmierzyć wnękę okienną

Rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych - jak dobrać ościeżnicę do drzwi

Wybór ościeżnicy może stanowić nie lada wyzwanie, bowiem nie tylko rozmiary ościeżnic drzwi drewnianych musimy wybrać, ale także materiał, z którego zostaną wykonane oraz kolor. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór elementu wykonanego z tego samego materiału i w identycznym kolorze, co skrzydło. Dzięki temu uzyskany efekt będzie estetyczny, a po zamontowaniu produktów wnętrza nie stracą swojego stylowego wyglądu. Najprostszą konstrukcją wyróżniają się modele stałe, które są tanie, łatwe w montażu i sprawdzą się w blokach czy domach. Z kolei ich regulowane odpowiedniki są polecane przede wszystkim do pomieszczeń o niestandardowych wymiarach, dzięki którym można skutecznie zabudować nawet gruby mur. Warto jednak pamiętać, że stałe i regulowane ościeżnice różnią się wymiarami montażowymi – w przypadku tych pierwszych drzwi np. w rozmiarze 80 wymagają przygotowania otworu o szerokości wynoszącej co najmniej 11,5 cm więcej. Z kolei przy regulowanych ościeżnicach należy dodać do wymiaru skrzydła około 8 cm. Podobnie jest w przypadku wysokości.

Rozmiary drzwi drewnianych

Rozmiar drzwi drewnianych jest istotnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę w trakcie budowy domu lub remontu mieszkania. Właściwa szerokość oraz wysokość drzwi drewnianych może bowiem zapewnić wygodne użytkowanie wnętrz mieszkalnych.

Rozmiary drzwi drewnianych zewnętrznych

Standardowe wymiary drzwi drewnianych zewnętrznych w mieszkaniach wynoszą przynajmniej 90 na 200 centymetrów. Większa szerokość oraz wysokość drzwi będzie możliwa jedynie wtedy, gdy otwór drzwiowy posiada ponadstandardowe wymiary. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne, liczy się także wysokość ościeżnicy oraz szerokość ościeżnicy.

Wymiary drzwi zewnętrznych w domach wynoszą przeważnie 200 centymetrów. Szerokość natomiast to 90 cm.

Rozmiary drzwi drewnianych wewnętrznych

Wymiary drzwi wewnętrznych powinny być dobrze dopasowane do specyfiki pomieszczeń. Przyjmuje się, że standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi minimum 200 cm. Szerokość drzwi natomiast to przeważnie 60 cm, 70 cm, 80 cm oraz 90 cm. Są to popularne szerokości drzwi o uniwersalnych możliwościach zastosowania.

Zobacz drzwi drewniane dostępne w ofercie Aikon Distribution:

DRZWI DREWNIANE

Przeczytaj także:

Jakie drzwi zewnętrzne? Aluminium, PVC czy drewno?

Ile kosztują drzwi drewniane?

Zobacz wszystkie wpisy

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze materiały

Panele do drzwi wejściowych - najlepsze...

blog | 18.04.2024

Stoisz przed wyborem paneli do drzwi wejściowych i zastanawiasz się, jakie materiały najlepiej spełnią Twoje oczekiwania pod względem bezpieczeństwa, estetyki i trwałości? W tym...

Zobacz więcej
Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy przesuwka?

Wejście na balkon - drzwi balkonowe czy...

blog | 08.04.2024

Drzwi balkonowe umożliwiają wyjście na świeże powietrze, doświetlają pomieszczenia, a do tego są prawdziwą ozdobą wnętrza. Znajdują się zazwyczaj w salonie, a więc w samym sercu...

Zobacz więcej
Jak zdemontować roletę zewnętrzną

Jak zdemontować roletę zewnętrzną

blog | 14.03.2024

Rolety zewnętrzne to osłony, które coraz powszechniej stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej np. sklepach....

Zobacz więcej
Przewodnik po stylach architektonicznych - jakie okna do wystroju urban jungle

Przewodnik po stylach architektonicznych -...

blog | 11.03.2024

Egzotyczne rośliny doniczkowe, soczyście zielone tapety i tekstylia z roślinnym lub zwierzęcym motywem, to nieodłączne elementy wystroju w stylu urban jungle. Aranżacje wnętrz...

Zobacz więcej
Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji?

blog | 08.02.2024

Elewacja budynku odgrywa kluczową rolę przy pierwszym spojrzeniu na dom. Dlatego też, odpowiednie dobranie stolarki okiennej do elewacji jest niebywale ważnym krokiem w procesie...

Zobacz więcej