napęd do bram garażowych

Wybierasz napęd do bramy garażowej?

aktualności | 13.10.2017

Automatyka bramowa to ogromne udogodnienie, z którego coraz chętniej korzystają inwestorzy. Najważniejszym argumentem przemawiającym za automatem jest oczywiście wygoda, ale trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem napędu do bramy garażowej, to przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

    Wymiary oraz waga bramy

Nie jest żadną tajemnicą, że napęd dobiera się do rodzaju bramy. Chodzi tutaj głównie o parametr siły ciągnięcia i pchania, który jest ściśle uzależniony od masy bramy. Zbyt słaby automat bardzo szybko ulegnie awarii i będzie wyłącznie źródłem irytacji (m.in. z powodu powolnej pracy). Za mocny natomiast będzie niepotrzebnie zużywać dużo prądu, a poza tym nie ma sensu przepłacać.

W przypadku bramy pojedynczej o dość lekkiej konstrukcji wystarczy napęd o sile 500-600 N. Brama podwójna, o szerokości blisko 5 metrów i większej, będzie z kolei wymagać automatu o sile ponad 1000 N.

Liczba cykli

Ten parametr pozwala w dużym przybliżeniu określić wytrzymałość napędu. Jeśli w ciągu dnia brama garażowa będzie wykorzystywana np. maksymalnie 4 razy (dwa samochody, rano wyjazd, po południu wjazd), to właściwie nie ma potrzeb inwestować w napęd najwyższej klasy i wydajności.

Jeśli jednak brama ma być otwierana i zamykana kilkanaście czy kilkadziesiąt razy na dobę, to lepszym pomysłem będzie zakup napędu przystosowanego do pracy w warunkach przemysłowych, np. parkingi.

brama przemysłowa

Brama przemysłowa

Prędkość automatu

Standardowej klasy napęd pracuje z prędkością około 17-18 centymetrów na sekundę. Jeśli w inwestycji przewidziano szybki wyjazd i wjazd do garażu, to najlepszy będzie automat oferujący prędkość 23-25 centymetrów na sekundę.

Bezpieczeństwo

Na tym nigdy nie należy oszczędzać. Dobry napęd do bramy garażowej musi posiadać zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu, czyli układ zatrzymujący bramę w momencie natrafienia na jakąś przeszkodę (np. rowerek dziecka czy maskę źle zaparkowanego samochodu).

Bardzo przydatne jest również zabezpieczenie przeciwko opadnięciu bramy. Zadziała ono w momencie pęknięcia sprężyny i uchroni przed zniszczeniem bramy, mienia lub nawet ciężkim wypadkiem, gdyby w świetle bramy miało znaleźć się dziecko.

brama segmentowa

 Brama segmentowa

Kolejnym zabezpieczeniem jest funkcja automatycznego ryglowania w szynie napędu, która uniemożliwia podważenie bramy z zewnątrz.

Dodatkowe funkcje automatu

Wiele automatów posiada przydatne funkcje, które można bardzo docenić podczas codziennego użytkowania. Wymieńmy tutaj chociażby funkcję miękkiego startu i stopu (wpływa to na zwiększenie żywotności napędu), funkcję doświetlania garażu (automat posiada wbudowaną lampkę), funkcję zasilania z akumulatora (bardzo przydatne w momencie wystąpienia przerwy w dostawie prądu) czy funkcję uruchamiania z zewnątrz (na przykład przyciskiem na ścianie w garażu).

Podsumowując: dobry automat do bramy garażowej musi być przede wszystkim idealnie dobrany do rodzaju i masy bramy. Należy zwrócić uwagę na markę producenta i warunki gwarancji, a także na szybkość napędu. Ważne są również kwestie związane z bezpieczeństwem oraz możliwość zaprogramowania jak największej liczby pilotów.

Pamiętaj przy tym, że sam zakup automatu to dopiero połowa sukcesu. W praktyce o trwałości i użyteczności automatyki decyduje profesjonalny montaż.

Teraz w Aikon Distribution rabat nawet do -6% na bramy garażowe – zapytaj przedstawiciela handlowego o szczegóły promocji.

Przeczytaj także:

Jaką wybrać bramę garażową? Segmentową? Roletową? Uchylną?

3 powody dla których warto wybrać bramę segmentową

Zobacz wszystkie wpisy

Jak działają przesuwne okna typu sash?

Jak działają przesuwne okna typu sash?

blog | 18.05.2021

Skoro trafiłeś na tą stronę, z pewnością już wiesz czym są drewniane, przesuwne okna sash. A czy wiesz, że współczesne okna sash różnią się od tych produkowanych w ubiegłym...

Zobacz wszystkie wpisy
Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna i drzwi z Polski?

Okna z Polski. Dlaczego warto importować okna...

blog | 02.04.2021

Polska stolarka otworowa bije rekordy popularności, a polskie okna od kilkunastu lat uznawane są za dobrą i renomowaną markę i chętnie są wybierane przez mieszkańców całej Europy. Ale...

Zobacz wszystkie wpisy
OKNA SASH - Ameryka w Europie?

OKNA SASH - Ameryka w Europie?

blog | 23.02.2021

Chyba każdy z nas nie jednokrotnie widział w amerykańskich filmach słynne okna, które otwierają się w systemie przesuwanym góra-dół. Wszyscy zastanawiamy się  jakby to było...

Zobacz wszystkie wpisy
Cała prawda o Aliplast

Cała prawda o Aliplast

blog | 20.11.2020

Koncern Aliplast należy do czołówki europejskich producentów systemów aluminiowych dla budownictwa. Od początku swojej działalności firma stawia na rozwój, najwyższą jakość...

Zobacz wszystkie wpisy
5 sposobów na ciepły dom

5 sposobów na ciepły dom

blog | 14.10.2020

Utrzymanie energii w domu nie musi być trudne, a robienie tego w sposób przyjazny dla środowiska jest możliwe. Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci zachować ciepło w domu....

Zobacz wszystkie wpisy